Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Epatante i Santini rozumí česky

Epatante i Santini rozumí česky
Petr Šimek vede Epatante po vítězství v Champion Hurdle - foto: Otakar Nový

Jedny z největší překážkových hvězd, které se představí na Christmas Festivalu v Kemptonu, má ve své péči Petr Šimek.

Vánoční mítink v Kempton Parku je vyvrcholením první části britské překážkové sezóny. V sobotu 26. prosince se zde poběží dva velké dostihy. Ladbrokes King George VI Chase a Ladbrokes Christmas Hurdle.

Epatante obhajuje prvenství v Chritmas Hurdle a je velkou favoritkou. Loni měla vynikající sezónu. Vyhrála o 6 délek handicap v Newbury, o 5 délek Christmas Hurdle a nakonec i největší proutěnkářský vrchol Champion Hurdle na Cheltenhem Festivalu jistě o 3 délky. Stejným způsobem vstoupila i do nové sezóny před měsícem ve Fighting Fifth Hurdle v Newcastlu. Aidan Coleman si s ní počkal na finiš a pak již nebylo co řešit. Náskok v cíli měla bez viditelné větší námahy přes 4 délky.

Klisna začala kariéru ve Francii, kde vyhrála velký rovinový dostih pro tamní AQPS – francouzské polokrevníky. Před dvěma lety přešla do tréninku k Nickymu Hendendresonovi a vyhrála první dva starty na proutěnkách. Až v Mares' Novices' Hurdle v Cheltenhamu zklamala devátým místem. To ale byla její jediná porážka na překážkách.

Nicky Henderson patří k nejúspěšnějším překážkovým trenérům historie. Právě Christmas Hurdle je dostih, v němž drží rekord s devíti výhrami svých svěřenců a může přidat další.

Nedávno vyšel na Racing Postu článek o Epatante, kde byla i jedna zajímavost. Klisna prý rozumí třem jazykům. Rodné francouzštině, angličtině a češtině, jíž na ní mluví její ošetřovatel Petr Šimek. Zavolali jsme mu a zjistili, že má na starosti i další velkou hvězdu, druhého z Cheltenhem Gold Cupu Santiniho.

„U Nickyho Hendersona v Lambournu jsem začal pracovat již před patnácti lety. Pak jsem se vrátil na čas domů a před víc jak čtyřmi lety jsem se sem opět vrátil,“ říká Petr Šimek. „Momentálně tu pracujeme čtyři Češi. I Jan Derych, který u nás jezdil dostihy.“

„K Epatante a Santinimu jsem se dostal jak slepý k houslím. Zpočátku se jako velké hvězdy neukazovali a při rozdělování koní o ně velký boj nebyl. Santiniho mám v péči od začátku, Epatante jsem přebral po dívce, co odtud odešla.“

„Epatante jsem zpočátku párkrát jel v práci, ale teď jí jezdí Sophie Candy. Je to šikovná jezdkyně, má na ní dobrou ruku. Santiniho jezdí asistent trenéra Billy Aprahamian.“

„Santini je na ošetřování hodný. Je to velký kůň. V práci je línější a moc toho neukáže, svoji třídu předvádí až v dostizích. Epatante je malá živá kobylka. Člověk si na ní musí dávat pozor. Občas chce kousat. Musí se spíš uklidňovat.“

Santini rozvířil vody právě před chystanou King George VI Chase. Nicky Henderson ho do ní překvapivě dohlásil za 5.000 liber. Od začátku patřil k velkým nadějím. Jako nováček na proutěnkách, tak po přechodu na těžké skoky, kdy byl druhý v RSA Chase. Loni vyhrál Cotswold Chase v Cheltenhamu a v Gold Cupu byl druhý, když prohrál o krk s obhájcem Al Boum Photo. Jako typ na rychlou dráhu v Kemptonu však nevypadal. Před dvěma lety tu jako favorit zklamal třetím místem v Kauto Star Novices' Chase.

„Samozřejmě bych chtěl, aby vyhrál, ale jdeme sem spíš proto, že nemá jiný vhodný dostih. A dostihy mu prospívají, není dobře, když dlouho stojí,“ vysvětluje důvod dohlášky Nicky Henderson.

V nové sezóně se Santini představil ve specifické Many Clouds Chase v Aintree, kde díky přímému nízkému slunci byly vynechány tři překážky v cílové rovině. To pro něj určitě nebylo výhodné. Skončil tam druhý před Native Riverem.

 

Petr Šimek vede Santiniho v Cheltenhamu 2018

(Ondřej Blahník)