Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Equinox druhým japonským vládcem mezinárodní klasifikace

Equinox druhým japonským vládcem mezinárodní klasifikace
Equinox vítězem Japan Cupu - foto Japan Racing Association

Aktuální vydání Longines World's Best Racehorse Rankings, tedy takzvané mezinárodní klasifikace, přineslo druhé vítězství japonského koně.

Do mezinárodní klasifikace jsou zařazeni koně, kteří v daném roce vyběhli formu o hodnotě aspoň 115 liber. To se od roku 2003, kdy mezinárodní klasifikace poprvé vyšla v současné podobě, povedlo čtveřici českých koní. Konkrétně Darsalamovi, Shamalganovi, Dux Scholarovi a Nagano Goldovi, který se mezi světovou elitu dostal v letech 2019 i 2020. Tentokrát Česko žádného zástupce v mezinárodní klasifikaci nemá, když její české obdobě kraluje Ponntos se známkou 109 liber.

Teprve podruhé mezinárodní klasifikaci opanoval kůň připravovaný v Japonsku, když na v roce 2014 úspěšného Just A Way navázal Equinox. Ten je rovněž historicky vůbec nejlépe hodnoceným japonským koněm. V roce 1999 totiž získal El Condor Pasa rating 1999 134 liber, zatímco Equinox je hodnocen ještě o jednu libru výše. Loni neporažený svěřenec Tetsuya Kimury získal nejvyšší hodnocení za úspěch v Japan Cupu, kterým také udělal tečku za svojí kariérou. Kromě toho, že obhájil pozici nejlepšího vytrvalce, se rovněž dělí o pozici nejlepšího středotraťaře. Za triumf v Tenno Sho totiž obdržel rating 128 liber.

Stejnou známku obdržela dvojice koní, která se v mezinárodní klasifikace nachází na druhém místě. Právě středotraťařem je Mostahdaf, který se nejvýrazněji zaskvěl vítězstvím v Prince of Wales's Stakes.

Nejlepší loňský tříletek Ace Impact získal nejvyšší hodnocení za úspěch v Prix de l'Arc de Triomphe. Podobně jako Equinox a Mostahdaf také on po sezóně zamířil do chovu.

Nejlépe hodnoceným sprinterem je hongkongský Lucky Sweynesse, který hned třikrát podal výkon o hodnotě 125 liber.

Mílařům zásluhou impozantního vítězství v Queen Elizabeth II Stakes vévodí se známkou 127 liber Big Rock.

Mezi supervytrvalci pak kraluje Without A Fight, který ve své domovské Austrálii ovládl handicapový Melbourne Cup, za což obdržel rating 121 liber.

 

Longines World's Best Racehorse Rankings 2023 - TABULKA

 

Kromě mezinárodní klasifikace bylo zveřejněno také hodnocení nejlepších světových Gr.1 dostihů, které je stanoveno na základě průměrných ratingů prvních čtyř koní. Tento žebříček vychází od roku 2015 a poprvé je na jeho špici Japan Cup. To je z velké části zapříčiněno právě účastní Equinoxe, který se zasloužil také o vysoký rating druhého Dubai Sheema Classic. Třetí příčku pak zaujímá Prix de l'Arc de Triomphe, která není na čele tohoto žebříčku teprve počtvrté.

Mezi stovkou nejlépe hodnocených Gr.1 dostihů světa je stejně jako v předchozích dvou letech nejpočetněji zastoupena Austrálie s 24 dostihy. O druhé místo se dělí Spojené státy americké a Velké Británie, které jsou shodně zastoupeny 17 dostihy. Zajímavé je, že ač australské dostihy tvoří téměř čtvrtinu ze světové Top 100, tamní nejlepší dostih se nachází až na 24. příčce. Hned v sedmi státech se tak odběhly dostihy s vyšším hodnocením.

 

Nejlepší Gr.1 dostihy světa 2023 – TABULKA

 

(Jaroslav Fabris)