Evropský pohár žokejů chystá zážitek roku. Do Prahy chce přijet hvězdný sprinter z Irska!
Rýsuje se nejen nejbohatší, ale také nejkvalitněji obsazený rovinový mítink v historii českých dostihů. Čtvrtý ročník Evropského poháru žokejů, který se poběží v sobotu 22. září na závodišti Velká Chuchle, vzbudil při čtvrteční uzávěrce přihlášek nebývalý zájem předních stájí dostihové Evropy. Mezi přihlášenými je několik evropských grupových vítězů v čele s kultovním irským sprinterem Gordonem Lordem Byronem a špičkovými koňmi z Británie a Německa. Ostrovní stáje v minulosti několikrát zvažovaly účast v Českém derby, nikdy však do Prahy nepřijely.
Stáje ze sedmi různých zemí přihlásily do čtyř dostihů celkem 116 koní. „Jsme nadšení, jména na přihláškách slibují unikátní sportovní zážitek, jaký v našich rovinových dostizích nepamatujeme. Na třídových koních navíc budou sedět neméně hvězdná žokejská jména. Je to důkaz, že dostihy lze dělat i jinak, na mezinárodní úrovni,“ konstatoval za pořadatele Milan Baraník.
„Za čtvrt roku se v dostizích může hodně přihodit a na definitivní verdikt zahraničních stájí si ještě musíme počkat. Už samotný fakt, že cestu do Prahy seriózně zvažují, je ale obrovský úspěch, který nevídaným způsobem zvyšuje prestiž a publicitu českých dostihů,“ dodal obchodní ředitel pořadatelské společnosti Horse Racing Tomáš Machovský.
Nejzvučnější jména se sešla na přihláškách hlavního dostihu programu EJC Leram Million na 1400 metrů, který je se svou celkovou dotací 2,6 milionu korun nejbohatším rovinovým dostihem střední Evropy. Největší hvězdou z 38 koní přihlášených do tohoto dostihu je bezesporu železný sprinter Gordon Lord Byron, vítěz gr.1 Betfred Sprint Cup, Prix de la Foret a také australského George Ryder Stakes. Příběh desetiletého hnědáka připomíná pohádku, manželé Mary a Morgan Calahanovi ho kdysi koupili za pouhých 2000 eur a po fraktuře pánve při dostihovém debutu mu hrozilo utracení. Trenér Tom Hogan ho ale dokázal vrátit na dráhu a Gordon Lord Byron procestoval svět. Svými starty v Evropě, Dubaji, Austrálii či Hongkongu dodal sílu svým majitelům, kteří bojují s rakovinou. O valachovi, který vyhrál 16 ze svých 86 startů a na dotacích vyběhal 1,8 milionu liber, vznikl i celovečerní dokument. S koněm v českém tréninku se Gordon Lord Byron dosud utkal jen jednou, před pěti lety v Paříži v těsném finiši porazil Dux Scholara, když v Prix de la Foret doběhl druhý a tehdejší svěřenec trenéra Arslangireje Šavujeva čtvrtý.
Dalším třídovým aktérem bude o generaci mladší britský hřebec Fighting Irish z tréninku Harryho Dunlopa, před deseti dny třetí v Mehl-Mülhens-Rennen, německé obdobě klasické Velké jarní ceny. Loni si připsal vítězství v pařížském Criterium de Maisons-Laffitte (Gr.2) a aktuálně se připravuje na Commonwealth Cup (Gr.1) v rámci prestižního mítinku Royal Ascot.
O cestu do Prahy se uchází také šampión německých sprinterů Shining Emerald, vítěz prestižní Goldene Peitsche (Gr.2) a dvou dalších grupových dostihů. Sedmiletého bělouše v majetku Jabera Abdullaha připravuje nedaleko Güterslohu nejúspěšnější německý trenér Andreas Wöhler. Muž, který už trénoval vítěze britského King George VI And Queen Elizabeth Stakes i australského Melbourne Cupu, zná Velkou Chuchli velmi dobře. Poprvé sem přijel v roce 1999 a dvakrát slavil vítězství v Jarní ceně klisen.
Německé listed vyhrála čtyřletá Scapina, umístění v evropském blacktype mají na kontě i další němečtí zájemci Hyper Hyper, Julio a doma v Mnichově velmi populární Lord Roderick, který má vlastní facebookovou stránku. Kvalitního sprintera směřuje do EJC Leram Million také bývalý český jezdec Miroslav Rulec, který úspěšně působí jako trenér v Iffezheimu nedaleko Baden Badenu. Jeho sedmiletý valach Mata Utu se mnohokrát umístil v listed a před třemi lety byl druhý v Grosse Europa Meile (Gr.3). Šestiletým hnědákem Noray ze stáje Enrique Leon Penata je zastoupeno také Španělsko.
Z českých koní nechybí na přihláškách EJC Leram Million prvních pět z loňského ročníku. Ultimate Fight a Troizilet letos pokračují ve výborných výkonech na francouzských závodištích, vysokou třídu mají také domácí odchovanec Lagaro, v Itálii pravidelně běhající Father Frost a úřadující vítěz Svatováclavské ceny Mr Right. Nechybí ale ani další hvězdy jako letošní klasičtí vítězové Sagar a Lady Westminster, velmi rychlý Borsakov nebo všestranný Master Of Gold. Novou akvizicí trenéra Arslangireje Šavujeva je pětiletý El Loco, který se ve svém předchozím německém působišti mnohokrát umístil v dostizích grupy 2 a 3.
Špičková pole by měla sejít také v dalších vrcholech mítinku, které se poběží shodně o 600 tisíc korun a sejde se v nich kompletní domácí špička. V středotraťařské EJC Middle Lokotrans (1800 m) nechybí nejlepší v Česku trénovaný mílař současnosti Wireless, který vstoupil do letošní sezóny těsným druhým místem v pařížském listed. O start ve vytrvalecké EJC Long – Velké ceně českého turfu (2400 m) se ucházejí klasičtí vítězové z posledních let Touch Of Genius, Nagano Gold, Gontchar, Black Canyon a celá řada dalších prověřených hvězd. Početně dobře obsazen je EJC Gerschův memoriál – Pemat Trading (1400 m), určený dvouletým koním.
„Obrovskou práci odvedli naši generální partneři. Díky intenzivnímu úsilí firem Leram a Lokotrans je celková dotace Evropského poháru žokejů atraktivní i pro špičkové zahraniční stáje. Oba partneři navíc přihlásili vlastní koně, skvělá zpráva je například účast nejlepšího mílaře v českém tréninku Wirelesse,“ řekl Machovský.
Princip Evropského poháru žokejů zůstává stejný. Pořadatelé, kterým se v minulých ročnících podařilo „ulovit“ jména jako Cristian Demuro, Gérald Mossé či Vincent Cheminaud, opět oslovují hvězdné evropské žokeje. Předběžná listina pozvaných jezdců bude k dispozici v polovině srpna, definitivně upřesněna bude po uzavření posledních přihlášek. Z konečného seznamu pak budou stáje vybírat jezdce pro své koně. Právo první volby bude mít vždy tým nejvýše postaveného koně podle handicapu.
Minulé ročníky výmluvně ukázaly, že členové evropské žokejské špičky mohou výrazně zhodnotit i šance zdánlivých outsiderů. Na Evropském poháru žokejů by tak ani letos neměla být nouze o překvapení. „Jsme přesvědčeni, že české dostihy podobnou mezinárodní konfrontaci a nahlížení do Evropy nutně potřebují. Bez zvyšování laťky, ale i atraktivních diváckých zážitků, hrozí dostihovému sportu v Česku stagnace, kterou si snad nikdo nepřeje,“ řekl Baraník.
„Nemyslíme si, že by čeští koně měli při letošním Evropském poháru žokejů nutně tahat za kratší konec. Jsme přesvědčeni, že na mítinku uvidíme i domácí vítězství a že naše stáje nedají hostům nic zadarmo. V Česku trénovaní koně vozí v posledních letech velké úspěchy zejména z Francie a Německa, suma peněz vyběhaných českými stájemi v zahraničí pravidelně atakuje rekordy. Není tedy důvod bát se srovnání ani na domácí půdě,“ dodal Machovský.