Evropský pohár žokejů s širší nominací!

Další ročník EJC – European Jockeys‘ Cup se blíží a pořadatelé oslovili řadu předních žokejů, kteří potvrdili, že mají o akci zájem.

Termín 2. září tentokrát koliduje s velkým mítinkem v Baden Badenu a účast předních německých žokejů je tedy málo pravděpodobná. Český šampión posledních čtyř sezón a vítěz loňského ročníku EJC Bayurzhan Murzabayev, který v Německu momentálně působí, by se však měl v Praze objevit.

Pohár by tak měl být postaven především na hvězdách z Francie a středoevropského regionu. Pokud by vše vyšlo, mohl by ale do Prahy zavítat čerstvý vítěz anglického Derby Padriag Beggy a změřit síly s letošním vítězem francouzské odnože Cristianem Demurem, který opanoval první ročník EJC.

EJC se zúčastní 16 žokejů. Kdo z nominovaných to nakonec bude, se teprve uvidí.

Nominace Evropského poháru žokejů

ČESKÁ REPUBLIKA

Václav Janáček – Pětinásobný český šampión, který drží rekord v počtu vítězství za sezónu. Na svém kontě má ale i jeden titul šampióna Slovenska a čtyři ve Španělsku, kde poslední léta působí. Tam mezi jeho největší úspěchy patří vítězství v Oaks a Velké ceně Madridu. U nás vyhrál derby s Laureatem a Tullamorem, loni Slovenské derby s Timekeeperem. Největším mezinárodním úspěchem bylo vítězství v italském St Legeru (Gr.3) v sedle Donna Hallinga.

Tomáš Lukášek – Vídáme ho i na našich drahách, v posledních letech je ale jeho hlavní destinací Polsko, kde se stal v roce 2015 šampiónem a letos počtvrté vyhrál polské derby. Na svém kontě má i derby v Malajsii.

Jan Rája – Trojnásobný český šampión. Po titulech z let 2004 a 2005 vyhrál šampionát v loňském roce. Je vítězem několika klasických dostihů. V roce 2011 vyhrál České derby s Roches Crossem, letos v něm jen těsně prohrál s Fénixem.

Jaromír Šafář – Dvojnásobný český šampión z let 2011 a 2012. Letos zatím šampionát vede. Jeho největším úspěchem bylo spojení s Touch Of Geniusem, s nímž vyhrál České i Slovenské derby.

FRANCIE

Julien Augé – Ve francouzském šampionátu se většinou drží v první dvacítce. Loni tu na EJC dokázal dvakrát vyhrát, což mu stačilo na čtvrté místo.

Theo Bachelot – Aktuálně šestý muž francouzského šampionátu se účastnil obou ročníků EJC. U nás je znám spoluprací s Václavem Lukou. Také s jeho svěřencem Wirelessem získal největší úspěch českého zástupce v této sezóně, když vyhráli Listed v Maisons-Laffitte.

Mickael Barzalona – Patří k francouzské špičce. Proslavil se před šesti lety, kdy jako devatenáctiletý mladíček vyhrál Derby v Epsomu. Po napínavém finiši se dostal jím vedený Pour Mo před statní jen o délku hlavy, přesto si dovolil vítězné gesto, kdy se na cílové pásce postavil ve třmenech. Rok po té vyhrál Dubai World Cup s Monterossem.

Stephan Breux – Více než ve Francii se mu momentálně daří v Belgii. Je také častým hostem na našich drahách a letos vyhrál Listed v Miláně s Trip To Rhodos.

Maxime Guyon – Ve Francii patří k absolutní špičce. Dosáhl řadu velkých úspěchů v Evropě, ale třeba i v Hong Kongu nebo Dubai. Pro nás je zajímavý tím, že byl partnerem u nás dobře známého Meandra, s nímž vyhrál tři Gr.1 dostihy.

Gérald Mossé – Patří mezi legendy. Mezi francouzskou špičku se propracoval již v 80. letech a v roce 1990 vyhrál největší evropský dostih Prix de l’Arc de Triomphe se Saumarezem. Připsal si velké dostihy v Evropě, ale i Hong Kongu, kde řadu let působil. Na EJC se představil loni a vyhrál EJC Long.

Olivier Peslier – Jeho éra byla především v 90. letech, kdy získal čtyřikrát titul francouzského šampióna a třikrát zvítězil v Prix de l’Arc de Triomphe. Čtvrtý triumf v tomto velkém dostihu přidal před čtyřmi lety. Poslední Gr.1 vítězství jeho bohaté kariéry získal letos na jaře v klasické Poule d’Essai des Pouliches.

Fabrice Veron – Přestože jeho hlavním působištěm je Francie, největšího úspěchu dosáhl v Německu, kde vyhrál Grosser Preis von Baden (Gr.1). V prvním ročníku EJC obsadil druhé místo, loni se však poháru neúčastnil kvůli angažmá v Japonsku.

IRSKO

Padriag Beggy – Jednatřicetiletý Ir dosud nebyl moc známý. Vše se ale změnilo začátkem června, kdy s Wing Of Eagles zvítězil v nejslavnějším dostihu The Derby v Epsomu.

Jimmy Quinn – Ve svých padesáti letech má již něco za sebou. Slavil úspěchy nejen doma na ostrovech, ale byl v angažmá i v Německu nebo Hong Kongu. Největším jeho úspěchem bylo před deseti lety vítězství v Nunthorpe Stakes (Gr.1) s Kingsgate Native.

ITÁLIE

Cristian Demuro – Z vítěze prvního ročníku EJC se ve Francii stává hvězda. Loni s La Cressonniere ovládl oba klasické dostihy určené klisnám. Letos je jeho partnerem Brametot, s nímž vyhrál jak jarní mílovou klasiku, tak francouzské derby.

Umberto Rispoli – Dvojnásobný italský šampión se dokázal prosadit na nejvyšší scéně nejen doma, ale i ve Francii, Japonsku a Hong Kongu, kde momentálně působí. Našemu publiku je dobře znám. Dvakrát se umístil v Českém derby a byl účastníkem obou ročníků EJC, když v tom prvním skončil na třetím místě.

KAZACHSTÁN

Bayurzhan Murzabayev – Kazašský talent se může pochlubit posledními čtyřmi tituly českého šampióna. Loni vyhrál České derby s Gontcharem a je i vítězem posledního ročníku EJC. Již loni ale nasměřoval své kroky do Německa, kde momentálně uzavírá první desítku nejlepších jezdců. Nepřetrhal však ani vazby na český turf a kromě jeho častých návštěv byl třikrát druhý s Partyday trenéra Václava Luky.

NĚMECKO

Dennis Schiergen – Jeho otcem je legendární německý žokej a trenér Peter Schiergen. On sám do německé špičky sice nepatří, protože ho limituje především výška a tedy i váha, ale již se dokázal prosadit na nejvyšší scéně. Ještě coby osmnáctiletý amatér uchvátil berlínský Hoppegarten start-cíl vítězstvím v Grosser Preis von Berlin (Gr.1) s Nympheou.

POLSKO

Szczepan Mazur – Dvaadvacetiletý mladíček má již na svém kontě tři tituly šampióna Polska a prvenství z největších místních dostihů derby a Wielke Warszawske. Účastnil se obou ročníků EJC a letos zkraje sezóny byl v Chuchli úspěšný s koňmi trenéra Wroblewskiho.

SLOVENSKO

Jaroslav Línek – Patří k přední žokejům středoevropského regionu. Zvítězil v řadě velkých dostihů doma na Slovensku i u nás. Je čtyřnásobným vítězem maďarského derby. V loňském ročníku vyhrál EJC Million s Pretorianem.

Michal Abík – Slovenský šampión z roku 2014 působí druhou sezónu v Polsku. Loni tam skončil v šampionátu těsně druhý a letos je zatím ve vedení. Doma na Slovensku bylo jeho největším úspěchem vítězství v Ceně Ministerstva polnohospodárstva a rozvoja vidieka SR, v Polsku vyhrál St Leger a letos přidal prvenství v jarní klasice pro klisny.

Zdenko Šmída – Dlouhodobě přední žokej na Slovensku, kde získal šestkrát titul šampióna. Vyhrál celou řadu velkých dostihů v regionu. Letos například Velkou cenu Slovenska a maďarské derby.

ŠPANĚLSKO

José-Luis Martinéz – Mnohonásobný španělský šampión. Rekordní sezónu měl v roce 1995, kdy vyhrál všechny dostihy španělské trojkoruny.

Ioritz Mendizabal – Sice pochází ze Španělska, svojí jezdeckou kariéru ale absolvoval ve Francii, kde se stal čtyřikrát šampiónem. Největší úspěchy získal s Vision D’Etat, s nímž vyhrál francouzské derby a Prix Ganay (Gr.1).

ŠVÉDSKO

Per-Anders Graberg – Tento švédský žokej je oprávněně považován za nejlepšího žokeje Skandinávie, kde vyhrál řadu velkých dostihů. Je pravidelným účastníkem EJC.

VELKÁ BRITÁNIE

Brett Doyle – Doma v Británii zaznamenal svůj největší úspěch v roce 1995, kdy vyhrál Sussex Stakes (Gr.1). Později začal působit v Hong Kongu a v Japonsku zvítězil v tamní odnoži klasických 2000 Guineas.

Wayne Smith – Působí v Dubaji a Kataru, kde vyhrál řadu velkých dostihů včetně UAE a Qatar Derby.