Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Evropským koněm roku se dle očekávání stal Baaeed

Evropským koněm roku se dle očekávání stal Baaeed
Baaeed poráží Palace Piera v Queen Elizabeth II Stakes - foto Petra Mikesková

Míša Moricová přestavuje evropské koně roku vyhlášené na Cartier Racing Awards.

Blog Míši Moricové

Ve středu 9. 11. se udělovaly Cartier Racing Awards, tedy ceny pro nejlepší evropské koně za rovinovou sezónu 2022. Tu nejprestižnější za Koně roku obdržel čtyřletý BAAEED, který v péči Williama Haggase v roce 2022 posbíral čtveřici Gr.1 vítězství, včetně Juddmonte International na 2100 metrů, kde zdemoloval konkurenci o více než šest délek. Přestože po 11 vítězstvích v řadě přišel o čistý štít svým běháním v říjnu, neboť v Ascotu na měkčí půdě nepředvedl tak úderný finiš a musel se v Gr.1 Champion Stakes spokojit se čtvrtou pozicí, o punc „nejlepšího evropského koně od dob Frankela“ ho to nepřipravilo. Kromě ceny za Koně roku obdržel syn Sea The Starse také cenu za Nejlepšího staršího koně.

U starších koní ještě chvíli zůstanu, protože zcela zaslouženě cenu za Nejlepšího vytrvalce dostal ryzák KYPRIOS z lotu Aidana O’Briena. Čtyřletý hřebec letos totiž vyhrál všech šest startů, k nimž jej trenér poslal, a mimo jiné ovládl čtveřici Gr.1 dostihů, včetně Ascot Gold Cupu a Prix du Cadran.

Cenu za Nejlepšího sprintera obdržela pětiletá hnědka HIGHFIELD PRINCESS, jež dělá radost týmu okolo Johna Quinna. Nenápadná kobylka letos vystoupala z řad provozních koní až k zisku trojice Gr.1 vítězství, například v Nunthorpe Stakes, kde vyzrála nad dvouletou The Platinum Queen. Ačkoliv Highfield Princess naposled skončila až čtvrtá v Breeders‘ Cup Turf Sprintu, její výkon by opět dobrý.

Cena za Nejlepšího tříletého koně pak putuje do Francie, neboť mezi tříletými nezaujal nejvíce vítěz Epsom Derby Desert Crown, ale hnědák VADENI, který nejprve uspěl ve francouzském derby, Gr.1 Prix du Jockey Club, načež svedl krásný souboj s Mishriffem v Gr.1 Coral-Ecplise Stakes v Sandownu. V Irish Champion Stakes obsadil třetí příčku a sezónu korunoval srdnatým výkonem v Prix de l’Arc de Triomphe, kde zvládl se ctí vytrvaleckou distanci a odešel poražen pouze Alpinistou. Zatímco otcem Vadeniho je Churchill, Nejlepší tříletá klisna INSPIRAL je po Frankelovi a titul získala především díky triumfům v Gr.1 Coronation Stakes a Prix Jacques le Marois proti starším koním.

Mezi dvouletými hřebci se zrodily hned dvě hvězdy z lotu Aidana O’Briena. Nejlepší výkon během sezóny nejspíše předvedl Little Big Bear demolicí soupeřů v Gr.1 Phoenix Stakes, ovšem Nejlepším dvouletým hřebcem se stejně stal jeho kolega BLACKBEARD. Syn No Nay Nevera zaujal svou nervozitou před startovními boxy, nicméně v dostihu se vždy choval jako profesionál, díky čemuž získal čtyři vítězství na grupové scéně. Z celkových osmi startů vytěžil hlavně dvě Gr.1 prvenství v Prix Morny a Middle Park Stakes. Tehdy talentovaný hnědák vyběhl naposled, protože vinou zranění ukončil kariéru a jako dvouletý odešel do chovu. 

Nejvíce asi českému oku unikla kategorie Nejlepší dvouletá klisna, v níž uspěla svěřenkyně Ralpha Becketta LEZOO. Dcera plemeníka Zoustar z pěti startů čtyři vyhrála, a to hlavně Gr.1 Cheveley Park Stakes, kde v září porazila mimo jiné i Meditate, která následně nenašla soupeřku v Breeders‘ Cup Juvenile Fillies Turf.

Na závěr jen chci podotknout, že mezi oceněnými se opět dařilo koním z Velké Británie, a to navzdory tomu, že tentokrát nezazářil žádný z početných svěřenců Charlieho Applebyho. Kromě Koně roku získali Britové další čtyři tituly, zatímco Aidan O’Brien pro Irsko posbíral dva, byť jeho dominance na evropské půdě už trvá kolik let. Francii se pak po dlouhé době dočkala alespoň jednoho titulu díky Vadenimu.