Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Evžen favoritem Úvodní cross country Koroka

Evžen favoritem Úvodní cross country Koroka
Evžen s Jaroslavem Myškou vítězi Ceny Vltavy - foto: Jana Syručková

V sobotu začne v Pardubicích překážková sezóna. Hlavním dostihem je tradiční Úvodní cross country Koroka, která se normálně běhá začátkem května.

Úvod dostihové sezóny patřil především rovinovým dostihům, když dosud se odběhla pouze dvojice steeplechase v Karlových Varech, ale v sobotu se naplno rozjede také překážková sezóna. Na programu je totiž zahajovací dostihový den v Pardubicích.

Na startu hlavního dostihu Úvodní cross country Koroka na 4500 metrů se sejde osmička účastníků.

V roli favorita nastoupí Evžen, který v loňské edici dostihu obsadil čtvrtou příčku. Tehdy ale byla konkurence ještě silnější a v pěti letech se poprvé utkal se staršími soupeři. Jinak během dva roky dlouhé překážkové kariéry nepoznal svěřenec Štěpánky Myškové porážku. Dvakrát přitom zvítězil na mítinku Velké pardubické. Předloni suverénně ovládl Cenu ČASCH, tedy vrchol sezóny pro čtyřleté krosaře. Drama nepřipustil ani v loňské Ceně Vltavy, která se koná na stejném kurzu jako sobotní vrchol. V jeho sedle samozřejmě nebude chybět manžel trenérky Jaroslav Myška.

 

Evžen vítězí v Ceně Vltavy před Casperem, Direct Lagrangem a Aeneasem

Kvalitní duo chystá na dostih trenér Josef Váňa. Aeneas (Kratochvíl) je stejně jako Evžen teprve šestiletý a patří k nastupující generaci. Loni lehce ovládl Memoriál Evy Palyzové v Lysé nad Labem, ale talent ukázal i v Pardubicích. V Ceně Vltavy obsadil čtvrté místo, když na Evžena ztrácel přes 8 délek. Dusigrosz (Bartoš) startuje především na francouzských a italských drahách. Loni skončil třetí v předzkoušce Gran Premia Merana, které pro pád nedokončil. Následně absolvoval krosovou premiéru, ale na Irské lavici ztratil jezdce. Třídu tedy nepochybně má, nicméně s pardubickými specifiky se teprve seznamuje. 

Dvojici svěřenců bude mít na startu také trenér Stanislav Popelka. Lombargini dříve často padal, ovšem s žokejem Janem Faltejskem si rozumí, když společně skončili druzí v poslední edici Ceny Labe. Naopak vyhlášeným spolehlivcem je jeho tréninkový kolega Marcus Aurelius (Stromský). Ten loni mítink Velké pardubické vynechal, ovšem na kontě má dvě stříbra z Ceny Vltavy.

 

Lombargini druhý v Ceně Labe za Lodgian Whislem

Mr Spex (Odložil) na loňském mítinku Velké pardubické triumfoval v Memoriálu Jana Kašpara pro pětileté krosaře. Slovenský Kaiserwalzer (Brečka) se s minulou sezónou rovněž rozloučil vítězně, když uspěl v trojkovém handicapu. Slabší výsledky, ale v to silnější konkurenci, loni sbíral Dulcar de Sivola (Borč). Ten byl v šesti letech nejmladším účastníkem poslední Velké pardubické, kterou zvládnul se ctí, když jejím cílem procválal na devátém mstě.

 

16:35 - 7.dostih

Cena města Pardubic - Úvodní Cross Country Koroka

Stcc - cena I.kat. - 5+ - 4500 m - 150 000 Kč

 DUSIGROSZ(FR), 7 tr. Josef Váňa st., ž. Josef Bartoš 68,0

Na proutěnkách začínal v Pardubicích, většinu překážkových startů ale absolvoval ve Francii a Itálii. Loni byl třetí v předzkoušce Gran Premia Merano, které pak pro pád nedokončil. Při seznamování s pardubickým krosem na konci sezóny ztratil jezdce na irské lavici, tohle bude jeho reparát.

 MR SPEX(GER), 6 tr. Luboš Urbánek, ž. Jan Odložil 68,0

Jako čtyřletý byl třetí v Ceně ČASCH, loni vyhrál Cenu Jana Kašpara pro pětileté. Zas takový suverén ale přes sezónu nebyl a tady narazí na silnější konkurenci.

 LOMBARGINI(GER*), 9 tr. Stanislav Popelka, ž. Jan Faltejsek 68,5

Postupně se lepší a vyřešil si i problém s irskou lavicí. Loni byl druhý v Ceně Labe, ta ale nebyla nijak silně obsazena. Do elitní špičky mu zatím něco schází, ale tady šanci na umístění má.

 EVŽEN(GB), 6 tr. Štěpánka Myšková, ž. Jaroslav Myška 68,5

Loni v tomto dostihu prohrál se zkušenějšími soupeři. Další dva starty ale s přehledem vyhrál a vítězstvím v Ceně Vltavy potvrdil, že patří k velkým nadějím.

 MARCUS AURELIUS(FR), 10 tr. Stanislav Popelka, ž. Marek Stromský 68,0

Sice byl dvakrát druhý v Ceně Vltavy, ale mezi hvězdy zatím nepatřil. Spolehlivý však je. Loni se ve všech startech umístil, když startoval na hodně rozdílných distancích.

 KAISERWALZER(GER), 7 ž. Jaroslav Brečka 70,0

Slovenský účastník startuje v Pardubicích pravidelně. Loni na konci sezóny vyhrál trojkový handicap, mezi jedničkové koně nepatří.

 AENEAS(IRE), 6 j tr. Josef Váňa st., ž. Jan Kratochvíl 68,0

Loni se mu dařilo v Lysé nad Labem, kde vyhrál Memoriál Evy Palyzové, i když tam mu to soupeři svojí taktikou trochu ulehčili. V slušně obsazené předzkoušce Ceny Vltavy spadl na poslední překážce na druhé pozici a ve „Vltavě“ byl čtvrtý, když v konci trochu slábl. Tady může opět pomýšlet na dobré umístění.

 DULCAR DE SIVOLA(FR), 7 tr. Stanislav Kovář, Josef Borč 68,0

V pěti letech se ukazoval nadějně a v Závěrečné cross country bojoval v Pardubicích o prvenství. Loňské ambice na Velkou pardubickou ale pro něj byli moc. Mezi našimi nejlepšími krosaři se ale zcela neztratil a kratší distance ho může vrátit do hry.

Tipařův verdikt: Jednoznačným favoritem je EVŽEN, který se od čtyř let ukazuje jako velká naděje a loni vyhrál Cenu Vltavy. Dusigrosz se s pardubickými krosy teprve seznamuje. Aeneas má s pardubickými krosy větší zkušenosti a již loni ukázal, že mezi špičku patří. Dulcar De Sivola loni zbytečně uspěchal cestu do Velké, tady by se ale opět mohl chytit. (ob)

Tip: Evžen – Aeneas – Dulcar De Sivola

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipsport: 1,9 Evžen, 5 Aeneas, Dusigrosz, 7,5 Lombargini, 12 Marcus Aurelius, Mr Spex, 13 Kaiserwalzer, 15 Dulcar De Sivola

 

Historie:

Úvodní cross country bude mít letos 55. ročník. Poslední dobou je pojmenována po trojnásobném vítězi Velké pardubické Korokovi, který tento dostih vyhrál čtyřikrát.

Díky Korokovi je rekordmanem dostihu Váckav Chaloupka. Tři vítězství získali František Jasinský, Josef Bartoš, Dušan Andrés a Josef Váňa mladší.

Mezi trenéry je s 9 výhrami nejúspěšnější Josef Váňa, o bod před Čestmírem Olehlou.

Loni vyhrál Váňův svěřenec Ange Guardian s Jiřím Kouskem. Náš přední krosař rok před tím vyhrál dvě kvalifikace a dvě kvalifikace vyhrál i loni. Ve Velké pardubické skončil pátý.

 

Ange Guardian vítězí v Úvodní cross country Koroka 2019 před Strettonem, Mahonym a Evženem

(Jaroslav Fabris, Ondřej Blahník)