Evžen je zpět ve hře o Velkou (analýza)
Po pokažené první kvalifikaci se Evžen vrátil do vítězných kolejí a naznačil možnosti pro Velkou pardubickou.
Memoriál Mjr. Svobody - II. kvalifikace na Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou (5800 m, 200.000 kč)
Sobotní dostihy v Pardubicích byly ovlivněny kolizí termínu s jedním z největších mítinků v italském Meranu. Pardubičtí pořadatelé mohli zareagovat tím, že by sobotní program přesunuli na pátek a páteční, kdy byly roviny a proutěnky, by se mohl uskutečnit v sobotu. Nestalo se tak. Italským dotacím nedokážou konkurovat, navíc tento mítink byl ještě s propozicemi, které počítaly s dostihy bez diváků a dotoval je Jockey Club, přestože se již mítink navštívili diváci.
Absence několika předních žokejů mítink značně poznamenala. Z dostihů po zranění několika žokejů museli být škrtnuti někteří koně z dostihů. Kvalifikaci to nepotkalo, ale někteří její účastníci nastoupili s žokeji, kteří je obvykle nejezdí.
Přestože v týdnu pršelo dráha nebyla nijak zvlášť měkká, její stav byl naměřen 3,3 – dobrá.
EVŽEN (2,85:1) patří od čtyř let patří mezi velké naděje. Postupně vyhrál Cenu ČASCH, Cenu Vltavy i Cenu Labe. Vstup mezi ostřílené adepty Velké pardubické se mu však minule nepovedl. Udělal několik velkých chyb, nedostal se na pozici a nakonec jen dokončil.
Tentokrát se s ním Jaroslav Myška podílel na přiměřeném tempu, což mu vyhovuje. Problém měl jen na Popkovickém skoku. Do roviny točil s několika délkami náskoku, v rovině odolal útočícím soupeřům a odešel od nich na 8 délek. Navázal tak na dřívější výkony a může se sním počítat jako s adeptem do Velké pardubické.
„Pomohla mu zkušenost z prvního dostihu. Byl vyklidněný a rozložil si síly. Začíná na těchhle distancích a s výsledkem můžeme být spokojeni,“ řekl po dostihu Jaroslav Myška.
EVŽEN byl zakoupen prostřednictvím JANDA BLOODSTOCK
[banner_129]
Mazhilis (10:1) mívá problém s nadváhou. Teď před startem vypadal o něco líp než minule, kdy přesto nepodal špatný výkon. Teď to bylo ještě lepší, v závěrečné fázi se s Ondřejem Velkem, který ho jel poprvé, posunul na třetí pozici. V rovině útočil po bariéře a získal druhé místo. Loňská sezóna se mu tak nepovedla, ale mohl by na vázat na tu předešlou, kdy se jako někdejší vítěz Gran Premia Merano 2016 etabloval na krosech a skončil ve Velké pardubické čtvrtý.
Stretton (18:1) po druhém místě v předloňské Velké pardubické měl loňský rok poněkud matný. Tady se s ním Jakub Kocman podílel na diktování tempa a v rovině pro hrál souboj s druhým Mazhilisem. Výkonem však ukázal, že se s ním musí stále počítat.
Imphal (6,5:1) na úvod sezóny lehce porazil specialisty na 2 mílové krosy. Díky tomu, že v minulosti vyhrál i na 5200 metrů, dívali se mu zde dobré šance. Za Velkým anglickým skokem trochu ztratil na první trojici a v rovině se dotáhl na dva koně před ním.
Hegnus (3,25:1) se musel obejít bez Lukáše Matuského, jehož nahradil Adam Čmiel. V dostihu si držel dobrou pozici, ale udělal chybu na Velkém anglickém skoku, kde s předními koňmi ztratil kontakt, který již nestáhl a skončil pátý.
Mustamir (7,5:1) se na krosy nehodí. Protrápil se celou kvalifikací. Začal vzadu, ale po nečistě skočeném prodlouženém Taxisu nabral vetší ztrátu a irskou lavici přešel hodně pomalu. Přesto se pak dotáhl, ale v závěrečné pasáži za lesem v oranici zas ztrácel. Vyšší doskok Velkého anglického skoku vůbec nečekal a tím jeho naděje skončili. Dokončil 18 délek za Hegnusem.
Gontchar (27:1) se držel v dostihu v zadní části. Již před Velkým anglickým skokem přestal stíhat a dokončil daleko vzadu.
Sainth Joseph (14:1) ztratil jezdce již na irské lavici.
(Ondřej Blahník)