Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Experti Tipařova palce radí, koho hrát čtvrtý den Cheltenham Festivalu

Experti Tipařova palce radí, koho hrát čtvrtý den Cheltenham Festivalu

Redaktoři Ondřej Blahník, Jaroslav Fabris, Eduard Němeček a Jiří Šnajberk rozebírají šance v dostizích čtvrtého dne Cheltenham Festivalu.

Cheltenham Festival – čtvrtý den – Gold Cup Day

14:30 - JCB Triumph Hurdle (Gd.1, 4letí, 3400 m)

Eduard Němeček: Lossiemouth prohrála letos jenom jednou v Dublinu, po velmi nešťastném průběhu, kdy byla zbržděna slábnoucí vodičkou, paradoxně z vlastní stáje. Věřím, že si smůlu již vybrala, a i když zprávy ohledně výkonnosti Blood Destiny byly velmi pozitivní a přechodně byl i favoritem, volba Paula Townenda vrátila klisnu zpět do čela sázkové nabídky. Několikrát ukázala drtivé zrychlení a roli může sehrát i váhová úleva.

STARTOVNÍ LISTINA

 

15:10 - McCoy Contractors County Handicap Hurdle (3400 m)

Eduard Němeček: Dobré šance budou mít první dva z těžkého handicapu, který se konal před více než měsícem v Newbury. Na dobrém podkladu tehdy překvapil Aucunrisque, který stylem start cíl porazil irského favorita Filey Bay. Loni v tomto dostihu zvítězil State Man. Ten už se letos pohybuje v úplně jiné společnosti. Druhý First Street v posledních startech úplně nezářil, ale poprvé poběží s podvázaným jazykem a mohl by profitovat i z nedávné operace dýchacích cest, takže zkusím ve vyšším kurzu tipnout, že si o místo polepší.

Jaroslav Fabris: Nejvíce se mi tu líbí Gin Coco. Oba handicapové starty absolvoval v kvalitní konkurenci a skončil druhý. Naposled se tak stalo právě v Cheltenhamu, kde ho porazil pouze I Like To Move It, zatímco ostatním výrazně utekl. Nemá mnoho zkušeností, takže v progresu by měl pokračovat. Otazníky jsou od listopadu trvající pauza a měkká dráha, i když s ní by si jako francouzský polokrevník měl poradit.

Ondřej Blahník: Nebyl bych to já, kdybych si nevsadil Sharjaha. Sice šel letos s formou dolů a už neexceloval ani ve svém oblíbeném Leopardstownu, ale rating 155 lb by mohl zvládnout. V Cheltenhamu byl dvakrát druhý v Champion Hurdle v letech 2020 a 2021. Dobré zkušenosti se zdejší dráhou má druhý nejvíce zatížený Pied Piper, který byl loni třetí v Triumph Hurdle a vyhrál tu i na podzim. Vše sice bylo mezi čtyřletými vrstevníky, ale v posledním startu slušně zaběhnul mezi staršími. Gordon Elliott by si sice pro něj přál rychlejší terén, ale při debutu na překážkách dokázal porazit Vaubana na „heavy“. Kurz má vysoký, takže zariskuji i na něj.

STARTOVNÍ LISTINA

 

15:50 - Albert Bartlett Novices' Hurdle (Gd.1, 4800 m)

Eduard Němeček: Dlouho jsem byl přesvědčen, že na měkké půdě je Elliottův Three Card Brag jasným kandidátem na vítězství, ale progresívní Corbetts Cross, kterému by podmínky měly také vyhovovat, mě před necelými třemi týdny upoutal ještě víc. V G2 v Naas přetlačil na kratší distanci a rychlejší půdě velmi kvalitního Elliottova Found A Fifty. Pokud mu tento dostih nevzal příliš mnoho sil, věřím, že zaskóruje i tentokrát. Třetím vzadu je Mullinsův Embassy Gardens se zajímavým kurzem.

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:30 - Boodles Cheltenham Gold Cup Chase (Gd.1, 5300 m)

Eduard Němeček: Vrchol Festivalu má tentokrát jasného favorita, jeho kurz je však příliš nízký, na to, kolik kvalitních vytrvalců se letos Gold Cupu účastní. Nejlepší formu ukázal loňský vítěz A Plus Tard. Tato forma je však přesně rok stará a příprava letos nebyla optimální. Avšak koním Henryho De Bromheada se znovu začalo dařit, takže je třeba s ním počítat. Vynikající výkon předvedl v Kemptonu o Vánocích Bravemangame a i když Kempton není Cheltenham, jeho trenér Paul Nicholls ho považuje za svoji největší festivalovou šanci (a to dnes jasně vyhrál Stage Star). U všech ostatních účastníků by se dal najít dobrý důvod, proč by se mohli umístit. I s vědomím, že vítězové King George VI Chase nemají v Gold Cupu vysokou úspěšnost, půjdu tentokrát proti favoritovi a zkusím na vítěze tipnout Nichollsova svěřence. A na umístění do dálky prověřeného vytrvalce Stattlera.

Jiří Šnajberk: V dostihu se představí oba předchozí vítězové z let 2021a 2022 Minella Indo a A Plus Tard trenéra De Bromheada. Minella Indo po druhém místě z loňského roku vstoupil do další sezóny nevýrazně a i když se při dalším startu vítězně prosadil, vypadá už v deseti letech trochu za zenitem. A Plus Tard startoval po loňském triumfu jen jednou a byl po špatném průběhu zadržen. Od té doby se pouze připravoval na obhajobu a zřejmě pod dojmem čtvrtečního triumfu stájového druha Envoi Allen v Ryanair Chase získává znovu velké sympatie sázejících. Možná se stane největším konkurentem favorita Galopin Des Champs, který se po loňském pádu na poslední překážce vrátil ve výborné formě a zvládl i prodloužení distance. V hlavním dostihu by měl svou roli potvrdit. Zajímavé bude určitě i porovnání s posledním vítězem Grand National Noble Yeats, který si při posledním přípravném startu na zdejší dráze nevedl vůbec špatně.

Jaroslav Fabris: Favorit Galopin des Champs vypadá výjimečný talent, ale otazníkem pro mě zůstává jeho vytrvalost. Posledně v Leopardstownu sice zvládnul tři mile, nicméně teď ho čeká dalších 500 metrů navíc, což se v kombinaci s měkkou cheltenhamskou může projevit. V jeho kurzu tedy hodnotu nevidím. U obhájce A Plus Tarda je otazníkem aktuální forma. U Bravemansgama nevím, jak mu sedne Cheltenham. Před rokem byl totiž kvůli dešti z festivalu škrtnutý. Dráha je měkká i letos, nicméně posledně v Kemptonu vyhrál na „softu“. Kdo mě přijde trochu podceněný, je Minella Indo. Na festivalu se mu totiž vždy daří (dvakrát první, dvakrát druhý, z toho první a druhý v Gold Cupu) a v jediném startu v aktuální sezóně zvítězil před Stattlerem, byť ten nosil vyšší váhu.

Ondřej Blahník: Galopin Des Champs je skutečně výborný steepler. I když v Irish Gold Cupu to vypadalo, že měl chvíli problém s Fury Roadem, který není takové dělo, v závěru od ostatních odešel, čímž vyvrátil pochybnosti o své vytrvalosti. Je to ale i kůň, který má v sobě dost rychlosti a bude záležet, jakým způsobem se bude dostih vyvíjet. Pokud bude v dostihu tempo, může z toho měkká půda udělat skutečný test vytrvalosti. Já byl v Cheltenhamu v roce 2018, kdy jízdou, jakou předvedl Richard Johnson s Native Riverem, dokázali porazit Might Bite. Právě proto zůstanu věrný Minella Indo, který má v Cheltenhamu velmi dobrou bilanci. Vyhrál tu Albert Barlett Novices‘ Hurdle, pak byl druhý v RSA Novices‘ Chase a před dvěma lety vyhrál samotný Cheltenham Gold Cup. Když loni Asterion Forloge na čele zbrzdil tempo, myslel jsem si, že je zle, ale Minella Indo při vbíhání do roviny vypadal, že to má opět v kapse. Pak však vystřelil A Plus Tard a vyhrál o 15 délek. Ten měl tuto sezónu jeden negativní start v Betfair Chase a i kdyby se opět ukázal v dřívější formě, měkká půda není to, co by mu vyhovovalo. Henri de Bromhead Minella Indo změnil přípravu, neposílal ho do nevhodného Kemptonu a jediný start absolvoval na Nový rok v Tramore, takže vlastně kopíruje přípravu dvojnásobného vítěze Gold Cupu Al Boum Phota. Stattler, kterého po boji porazil, sice nosil o 6 lb víc, ale mě se to líbilo. Zmiňovaná bilance na Cheltenham Festivalu je 1212, tak proč by nemohl doplnit sérii, přestože poslední 10letý vítěz byl v roce 1998 Cool Down. Kurz má ale vysoký a dá se hrát i na plac. Dostih je ale skutečně nabitý. Bravemansgame byl loni z festivalu kvůli měkké půdě škrtán a i když dominoval v king George VI Chase, v Cheltenhamu mě bude muset teprve přesvědčit. Noble Yeats sice prohrál v Cotswold Chase s Ahoy Senorem a Sounds Russianem, ale každý metr navíc je pro něj plus a duble s Grand National by získal jako teprve třetí kůň v historii. Ukázat se může Confaleted, loni třetí Protektorat musí napravit poslední selhání a Royal Pagaille se konečně dočká měkké půdy.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Galopin Des Champs – foto Jaroslav Fabris

 

17:10 - St. James's Place Festival Challenge Cup Open Hunters' Chase (amatéři, 5300 m)

Eduard Němeček: Obhájce vítězství Billaway je sice již jedenáctiletý, ale jeho vyšší kurz je docela lákavý.

Jiří Šnajberk: Již jedenáctiletý Billaway startuje v tomto dostihu již počtvrté v řadě. Po dvou druhých místech se loni konečně dočkal těsného vítězství a jako specialista na tento dostih by měl mít opět šanci. O tři roky mladší favorit dostihu Vaucelet je rovněž ve velmi dobré formě, ale běhal dosud jen na irských drahách a ve Stratfordu a tak by zde mohly hrát svou roli právě zkušenosti s místní dráhou.

STARTOVNÍ LISTINA

 

17:50 - Mrs Paddy Power Mares' Chase (Gd.2, klisny, 4100 m)

Eduard Němeček: I v tomto dostihu půjdu proti favoritkám, kterými jsou Allegorie De Vassy a Impervious. Minule pěkně vyhrála Jeremys Flame. Já zkusím dát ještě jednu šanci Riviere D’etel.

STARTOVNÍ LISTINA

 

18:30 - Martin Pipe Conditional Jockeys' Handicap Hurdle (4100 m)

Eduard Němeček: V posledním handicapu vybírám ze dvou koní s aktuálně dobrou formou. Iroko proměnil ve vítězství poslední dva starty, Irish Hill skóroval dokonce třikrát.

STARTOVNÍ LISTINA