Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Experti Tipařova palce radí, koho hrát druhý den Cheltenham Festivalu

Experti Tipařova palce radí, koho hrát druhý den Cheltenham Festivalu

Redaktoři Tipařova Palce Ondřej Blahník, Ferdinand Minařík, Jaroslav Fabris, Eduard Němeček a Jiří Šnajberk odpovídají na otázky šancí druhého dne Cheltenham Festivalu.

Cheltenham Festival – druhý den – Festival Wednesday

Druhý den odstartují Ballymore Novices' Hurdle. Prosadí se někdo ze silné sestavy trenéra Willieho Mullins, naváže Good Land na včerejší úspěch stájového kolegy Marine Nationala v Supreme Novices‘ Hurdle, nebo vítězství zůstane v Anglii zásluhou Hermes Allena?

Jaroslav Fabris: Potká se tu několik koní, kterým není moc co vytknout a srovnání mezi nimi schází. Rozhodování tedy není jednoduché. U Gaelic Warriora se mi líbí, že se prosadil i v těžkém handicapu, ale mínusem je pravidelné skákání doprava. Vítězství na této dráze a distanci hovoří pro Hermes Allena, nicméně pokud jde o tip na vítěze, neoriginálně jím je favorizovaný Impaire Et Passe. Koneckonců je jedničkou Mullins Army, zvlášť minule zanechal velmi dobrý dojem a zdálo se, že metry navíc nebudou problém.

Jiří Šnajberk: Trenér Mullins posílá na start silnou sestavu, ze které může vyhrát kdokoliv. Gaelic Warrior potvrzuje letos formu, kterou naznačil už na loňském festivalu nejtěsnější porážkou. Vypadá to ale, že irský trenér objevil další vycházející hvězdu, kterou je pětiletý Impaire Et Passe. Dvě hladká prvenství na domácí půdě a volba prvního jezdce Paula Townenda ho zřejmě oprávněně pasují do role prvního favorita dostihu.

Eduard Němeček: Pozitivní zprávy přicházely v minulých dnech od realizačních týmů všech zmiňovaných favoritů. Myslím, že Irové budou mít navrch a ze 3 kvalitních svěřenců Willieho Mullinse volím opatrně Impaire Et Passe.

Ferdinand Minařík: Z této sestavy na mě udělal největší dojem Good Land a věřím, že může přidat další úspěch pro trenéra Connela.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Také druhý dostih je vyhrazen nováčkům. V Brown Advisory Novices' Chase je favoritem Gerri Colombe, který se ale v Cheltenhamu představí poprvé. Ze zkušeností s tamní dráhou mohou těžit vítěz z loňského festivalu Sir Gerhard nebo v posledních startech v Cheltenhamu vítězný The Real Whacker. Dokáže tedy Gerri Colombe udržet neporazitelnost?

Jaroslav Fabris: Sir Gerhard získal při premiéře ve steeplechase povinné vítězství, ale jeho skokanský projev nebyl přesvědčivý. The Real Whacker a Gerri Colombe při svých posledních startech narazili z části na stejné soupeře, přičemž toto srovnání vyznívá spíše pro favorita. Takový rozdíl jako bookmakeři mezi nimi ale nevidím.

Jiří Šnajberk: Gerri Colombe drží obdivuhodnou sérii sedmi vítězství, při kterých byl vždy favorizován v desetinových kurzech. Těžko se tedy hledá důvod, proč by jeho série neměla pokračovat. Možná může být nevýhodou první start v Cheltenhamu, což by mohlo hrát částečně do karet na zdejší dráze prověřeného Sira Gerharda, ale v tomto případě věřím v úspěch neporaženého favorita.

Eduard Němeček: Gerri Colombe sice nevyhrává impresivně, ale věřím že i dnes svoji neporazitelnost udrží. Prospěje mu prodloužení distance i měkčí půda. Největší hrozbou je výborný skokan The Real Wacker.

Ondřej Blahník: Gerri Colombe je velký bojovník, v Cheltenhamu běhal výborně The Real Whacker, Galia Des Liteaux bude vyhovovat měkká půda. Nevím, co si mám myslet o Sir Gerhardovi. V Cheltenhamu vyhrál Champion Bumper a loni Ballymore Novices' Hurdle na 4200 metrů, což byl nejdelší dostih jaký běžel, když nepočítám point-to-point. Do sezóny vstoupil až na konci ledna výhrou na 2 míle v Gowran Parku. Měkká půda mu sedne, ale Willie Mullins mě zaskočil, když ho poslal do takhle dlouhého dostihu. Já tu mám Thyme Hilla, kterého jsem hrál již před třemi lety, kdy byl čtvrtý v Albert Barlett Novices‘ Hurdle, kde neměl moc prostoru v rovině. Tehdejší sestava tohoto dostihu podle mě byla silná. Thyme Hill byl loni druhý ve Stayer’s Hurdle a přestože byl na težké skoky přesměrován až v osmi letech, podle mě to v pohodě zvládl. V Newbury sice špatně skákal, ale to se šlo pomalejším tempem, v Kemptonu už ukázal svoji třídu. Jeho vyšší kurz je možná díky měkké půdě, ale před dvěma lety prohrál s Paisley Parkem jen o nos na „heavy“ a loni bylo také měkko.

Ferdinand Minařík: Gerri Colombe je zatím neporažený, ale zas naposledy to nebylo tak přesvědčivé, abych si ho dal za kurz okolo 2,5:1. Sir Gerhard má jen jeden start na těžkých skocích, The Real Whacker by možná potřeboval lepší půdu, takže já to zkusím s Thyme HIll, který už ukázal vysokou třídu na proutěnkách.

STARTOVNÍ LISTINA  

 

Handicapem s širokým okruhem šancových koní jsou Coral Cup Handicap Hurdle. Pětici koní do dostihu chystá vítězství obhajující Gordon Elliott. Prosadí se některý z jeho svěřenců nebo je vaším favoritem někdo jiný?

Jaroslav Fabris: Tady je mým tipem Bold Endeavour. V lednu totiž v podstatě se stejným ratingem, s jakým nastoupí zde, vyhrál steeplechase handicap. Tohle je sice jiná disciplína, ale aktuálně je nabízen v kurzech kolem 26:1, což je slušná hodnota. Koneckonců loni si na proutěnkách nevedl špatně mezi nováčky a poprvé nastoupí s beránky. 

Eduard Němeček: V těžkém handicapu zůstávám věrný svému loňskému tipu, kterým je Galileův HMS Seahorse, měl velmi slušnou rovinovou třídu, loni byl v Cheltenhamu čtvrtý po ne zcela podařeném průběhu a poslední start proměnil v jisté vítězství.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Vrcholem druhého dne festivalu je Betway Queen Mother Champion Chase. Trojice největších favoritů už se v Cheltenhamu utkala koncem ledna, kdy doběhli v pořadí Editeur Du Gite, Edwardstone a Energumene. Zopakuje se překvapivý výsledek z předzkoušky, nebo to tentokrát bude jinak?

Jaroslav Fabris: Energumene sice minule udělal chybu na posledním skoku, ale i bez ní by pravděpodobně na své přemožitele nestačil. Souboj Editeur du Gite – Edwardstone byl hodně těsný a myslím, že jejich pořadí se otočí. Minule si totiž seděl Edwarstone příliš daleko a v závěru tak musel stahovat výrazné manko.

Jiří Šnajberk: Editeur Du Gite zaskočil při posledním startu na zdejší dráze oba favority a svou ofenzivní taktikou bude jistě znovu chtít překvapit. Pokud se ale obhájce prvenství z loňského festivalu Energumene vyvaruje chyb na skocích, věřím v jeho úspěšný návrat na trůn.

Eduard Němeček: Zajímavé opakování lednových přeložených Clarence House. Ze všech tří táborů je cítit sebevědomí. Taktika bude jistě odlišná, a i když Editeur půjde do čela, ostatní dva ho jistě nepustí do většího vedení. Věřím, že v závěru se prosadí Edwardstone a potvrdí loňský triumf v Arkle.

Ondřej Blahník: Myslím, že by minule Energumene nevyhrál, ani kdyby neudělal chybu na posledním skoku. To ale neznamená, že teď nepůjde líp. Přeci jen je to obhájce. Editeur Du Gite ukázal, že už není handicapovým koněm, v Cheltenahmu to umí, ale teď si ho podle mě víc pohlídají. Mým koněm je Edwardstone, který sice patřil mezi nadějné proutěnkáře, ale od přechodu na steeply mě stále příjemně překvapuje.  

Ferdinand Minařík: Editeur du Gite byl šokujícím vítězem už v Kemptonu, kde jsem si říkal, že si ho soupeři nechali moc utéct. Proto mě celkem překvapilo, když se podle podobného scénáře odehrál i další dostih. V tomto poli mi přijde, že by se mu to mohlo podařit znova.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Edwarstone po vítezství v Arkle Chase – foto Jaroslav Fabris

 

Vítězství v krosové Glenfarclas Chase bude obhajovat Delta Work, který v lednovém krosu prohrál jen s dvojicí váhově výrazně zvýhodněných soupeřů. Pozornost zaslouží i další Elliottův svěřenec Galvin, jehož čeká krosová premiéra, ale před rokem skončil čtvrtý v Gold Cupu. Dokáže tedy on nebo někdo jiný favorita porazit?

Jaroslav Fabris: Věřím, že Delta Work zopakuje loňské vítězství. Loni s ním dokázal držet krok jen výborný Tiger Roll a i letos se ukazuje v dobré formě. Jeho forma by navíc měla směrem ke Grand National gradovat. Galvinovi schází zkušenosti a jeho přesměrování do krosů je především důsledkem posledních slabších startů.

Jiří Šnajberk: Galvin bude jistě vítaným zpestřením tohoto dostihu. Špičkový překážkář minulé sezóny šel ale v posledních startech s formou výrazně dolů a tak je jeho forma ve výrazně odlišném typu dostihu otazníkem. Naopak obhájce z loňského roku Delta Work již v lednu naznačil, že formu drží a protože žádný další kvalitnější soupeř nepřibyl, měl by být znovu dobrou volbou.

Eduard Němeček: Vypadá to na dostih dvou favoritů, důležitý bude stav dráhy. Měkčí podklad a zkušenosti hovoří pro obhájce, kterým je Delta Work, mým oblíbencem však zůstává Galvin.

Ferdinand Minařík: Galvin i Franco de Port mají vysokou třídu, ale tady by měly rozhodnout zkušenosti se specifickými překážkami i profilem dostihu. Delta Work je oprávněný favorit a měl by to potvrdit.

STARTOVNÍ LISTINA

 

Delta Work porazil loni v cross country Tiger Hilla - foto Jaroslav Fabris

 

V Johnny Henderson Grand Annual Challenge Cup Handicap Chase má dobré šance majitel JP McManus. Jeho slavné barvy bude totiž hájit mezi klisnami úspěšná Dinoblue a loni druhý Andy Dufresne. Okruh favoritů doplňuje na čtvrté handicapové vítězství v řadě útočící Final Orders. Prosadí se některý z preferované trojice nebo někdo jiný?

Jiří Šnajberk: Obě naděje JP Mc Manuse jdou do dostihu s velkými šancemi, ale tady budu preferovat svěřence trenéra Cromwella Final Orders. Ten drží dlouhou vítěznou sérii, je univerzálem, který dokáže vítězit i na delší distanci a tak snad jedinou nevýhodou může být, že zatím běhal v překážkových dostizích jen na irské půdě. Irské šance může z domácích asi nejvíc prověřit Third Time Lucki bratří Skeltonů.

Eduard Němeček: Vítězná série favorita Final Orders je pozoruhodná a šanci má i tentokrát. Mně se v posledních startech líbil zlepšující se Tizzardův Elixir De Nutz

STARTOVNÍ LISTINA

 

Ve Weatherbys Champion Bumper bude na čtvrté vítězství v řadě útočit Willie Mullins. Mezi desítkou jeho svěřenců je preferován Fact To File, kterého ale posledně v Leopardstownu překvapivě porazil jiný kůň JP McManuse A Dream To Share. Jak vidíte jejich dnešní souboj, a kdo další do něho může promluvit?

Jiří Šnajberk: Mullins Army už snad nemůže mít početnější zastoupení v dostihu. Velká kvalita je také na straně dalších především irských soupeřů. Základní úvaha v tomto dostihu je vždy o tom, zda má první výběr z koní svého otce Patrick Mullins, který je většinou také odjezdí v přípravných dostizích. Jeho svěřenec ale v posledním přípravném dostihu prohrál a tak moji důvěru dostává výběr prvního jezdce Paula Townenda It´s For Me.

Eduard Němeček: V Leopardstownu se mě upoutal A Dream To Share, proti Mullinsově převaze to však nebude mít lehké, obzvlášť pokud bude půda měkčí. Pevnější podklad by jistě ocenila i Qeens Gamble, která má s Cheltenhamem dobré zkušenosti.

STARTOVNÍ LISTINA