Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Experti Tipařova palce radí, koho hrát třetí den Cheltenham Festivalu

Experti Tipařova palce radí, koho hrát třetí den Cheltenham Festivalu

Redaktoři Tipařova Palce Ondřej Blahník, Ferdinand Minařík, Jaroslav Fabris, Eduard Němeček a Jiří Šnajberk odpovídají na otázky ke třetímu dnu Cheltenham Festivalu.

Cheltenham Festival – třetí den - St Patrick's Thursday

 

14:30 - Turners Novices' Chase (Gd.1, 4000 m)

Mighty Potter patřil mezi nejlepší nováčky na proutěnkách a ve steeplechase je neporažen. Říká se, že byl hlavní motivací, proč se Davy Russell vrátil do sedla. Jeho jediným špatným běháním je však loňské vystoupení na Cheltenham Festivalu. Dokáže si v tady reputaci napravit a splní roli velkého favorita Turners Novices' Chase, nebo zde uspěje někdo jiný?

Jaroslav Fabris: Z loňského výpadku Mighty Pottera bych si těžkou hlavu nedělal, když ho zastavila chyba na skoku. Přechod do steeplechase a na trochu delší distance sednul, takže očekávám, že splní roli favorita.

Eduard Němeček: Mighty Potter letos nováčkům nad těžšími skoky kraluje. Drobné obavy vyvolává jen vzpomínka na loňský start na Festivalu, kdy byl po nepovedeném průběhu v Supreme zadržen. Banbridge a Balco Coastal se nejspíše nedočkají potřebného lepšího podkladu, takže největší hrozbu představuje Mullinsův Appreciate It.

Jiří Šnajberk: Pokud se Davy Russell vracel především s výhledem na start v sedle Mighty Potter, tak jeho záměr by se měl vítězně naplnit. Favorit nad vysokými překážkami kraluje s převahou a právě to ho výrazně staví před nejbližší konkurenci. Appreciate It i Banbridge v posledním startu odešli poměrně výrazně poraženi, takže vše hovoří ve prospěch favorita.

Ondřej Blahník: Na Appreciate Ita jsem si myslel spíš do Arkle Chase, protože cheltenhamská dráha mu podle mě sedne víc, jak ta v Leopradstownu. Banbridge tu také dvakrát vyhrál, ale ve Fairyhouse ho Mighty Potter jasně porazil. Kromě jednoho výpadku podával vždy výborné výkony a ve steeplechase byl zatím excelentní, takže mu tady hodně věřím. Kurz ale má nižší než v posledních dvou startech. Zatím jsem si tedy vsadil jen Stage Stara do druhého, líbilo se mi, jak v Cheltenhamu vyhrál nováčkovský handicap.

Ferdinand Minařík: Podle mě je Mighty Potter oprávněným favoritem, loňský výpadek měl nějaké svoje důvody. Kurz je ale dost nízký a tak to zkusím s Apreciate It, který na mě vždy dělal dojem, že víc jak dvě míle by mohly být pro něj to pravé.

STARTOVNÍ LISTINA

 

15:10 - Pertemps Network Final Handicap Hurdle (4800 m)

Pertemps Network Final Handicap Hurdle je určen vytrvalým proutěnkářům. Máte tu nějaký svůj tip?

Jaroslav Fabris: Na to, že se jedná o další z početně obsazených handicapů, favorit se tu jeví celkem jasně. Thanksforthehelp sice za poslední vítězství dostal přídavek 11 liber, ale ten ho nemusí zastavit. Minule totiž vyhrál „v rukách“, když se jednalo o jeho první start na třech mílích, s beránky i po operaci dýchacích cest. Tyto změny ho tedy výrazně zvedly, a protože nemá mnoho zkušeností, má prostor k dalšímu progresu.

Eduard Němeček: Zajímavý třímílový handicap, ve kterém vybírám z trojice v popředí sázkové nabídky: Maxxum, Walking On Air, An Tailliur. Mírně preferuji i přes vysokou váhu prvního z nich v sedle s Davy Russellem, především díky působivému vítězství v dobře obsazeném handicapu na konci prosince na měkké půdě v Leopardstownu.

STARTOVNÍ LISTINA

 

15:50 - Ryanair Chase (Gd.1, 4100 m)

Shishkin měl být králem 2 mílových steeplů. Loni však byl v Queen Mother Champion chase zadržen a neslavně vstoupil i do nové sezóny. V Ascot Chase byl ale jako politý živou vodou, když bez problémů zvládl prodloužení distance. Rozzáří se jeho hvězda i v Ryanair Chase?

Jaroslav Fabris: Zdá se, že Shishkin je zpět. Před posledním startem prodělal operaci dýchacích cest a prodloužení distance mu evidentně sedlo, když po Ascotu se dokonce spekulovalo o jeho směřování do Gold Cupu. Volba nakonec padla na Ryanair Chase, čehož by měl využít k dalšímu vítězství.

Eduard Němeček: Pokud Nicky Henderson udržel Shishkina ve stejné formě s jakou vyhrál před necelými čtyřmi týdny v Ascotu, pak bychom měli vidět jeho galapředstavení. Dvě předchozí selhání, pro která se vždy našla omluva, jsou však varováním. Loni druhý z tohoto dostihu Janidil zahájil sezónu až na konci února v Gowran Parku a přestože vypadal, že má trochu nadváhu, tak prokázal, že je spolehlivým a kvalitním koněm, když účinným závěrem pod Rachael Blackmore jistě zvítězil. Po tomto běhání by měl jít nahoru a umístit se. A pokud by favorit zaváhal, mohl by pomýšlet i na vítězství.

Ondřej Blahník: Shishkin se po problémech vrátil ve velkém stylu a může z něj být velká hvězda. Jeho kurz ale není pro mě, zkusím vsadit malé sázky na jeho zaváhání. Můj oblíbenec Fury Road šel dobře v Irish Gold Cupu, ale myslím si, že to na něj může být krátké. Envoi Allen v King George VI Chase strašně špatně skákal, ale na začátku sezóny porazil dobré koně, takže i na něj zkusím zariskovat.

Ferdinand Minařík: Je to možné, v této sestavě lze téměř u každého najít nějaký otazník, ale zas kurz jaký má Shishkin k sázce neláká. Dobré formy na Festivalu ukazoval Envoi Allen a ve dvojciferném kurzu se dá vsadit EW, že si na ně zas vzpomene.

STARTOVNÍ LISTINA

 

16:30 - Paddy Power Stayers' Hurdle (Gd.1, 4800 m)

Flooring Porter se může stát trojnásobným vítězem Paddy Power Stayers' Hurdle. V této sezóně však jeho výkony nevypadají tak dobře. Dokáže získat hattrick nebo ho na postu krále dlouhých proutěnek vystřídá někdo jiný?

Jaroslav Fabris: Hattricku Flooring Portera moc nevěřím. Myslím si, že trochu podceňován je Paisley Park. Posledně sice nedosáhl na čtvrté vítězství v Cleeve Hurdle, ale stále si drží vysoký standart a mezi nejlepšími mě nepřekvapí. Mým tipem je ale Blazing Khal. Před měsícem zvládl návrat po dlouhé pauze na výbornou, navíc pro něj hovoří pozitivní zkušenosti s cheltenhamskou dráhou.

Eduard Němeček: V sedle Flooring Portera předvedl dva roky po sobě brilatní výkon Danny Mullins. Byl by to další krásný příběh, kdy se jim společně podařilo výhru znovu obhájit. Koně Gavina Cromwella mají dobrou formu, avšak jestli zvládne svého svěřence připravit po prozatím nevydařené sezóně ke třetímu vítězství v řadě, bude to opravdu mistrovský kousek. Letos je konkurence opravdu silná a adeptů na vítězství celá řada. Neporažený Blazing Khal, letos výrazně zlepšený Home By The Lee nebo opět po pauze se vracející Klassical Dream by jistě dobrým výkonem nepřekvapili.  S deštěm, který dorazil do Cheltenhamu stoupají šance Elliottova Teahupo, který je letos na delších tratích a měkké půdě jako znovuzrozený. Zajímavé bude sledovat i to, jak si povedou oba Francouzi.

Jiří Šnajberk: Flooring Porter letos zatím neexceluje, ale ze hry určitě není. Na startu je i jeho poslední přemožitel Home By The Lee, ale hlavně na vytrvalecké distance posunutý Teahupoo. Ten nejprve zaujal výhrou v dostihu, kde skončila neporazitelnost Honeysuckle a poté již v dostihu na tři míle několika délkovým triumfem.

Ondřej Blahník: Flooring Porter tuto sezónu nemá tak dobrou a je tu řada koní, která se naopak začala ukazovat dobře. To platí především pro Teahupo, který se našel na dlouhých distancích a tuto sezónu běhá výborně i Home By The Lee. Blazing Khal se vrátil vítězně po zranění, na proutěnkách ještě neprohrál a loni dominoval v Albert Barlett Novices‘ Hurdle. Nepodceňoval bych ani Paisley Parka, minule to na něj bylo pomalejší. U Klassical Dreama jsme zvyklí, že se potýká se zdravotními problémy, naposledy ale prohrál s Teahupo jen o nos. V hodně vysokém kurzu je tu před dvěma lety druhý Sir Du Berlais, který se sice v poslední době moc neukazoval, ale před rokem také všechny zaskočil porážkou Floring Potera v Aintree. Na mě udělal ale dobrý dojem francouzský Gold Tweet, který vyhrál Cleeve Hurdle poměrně s jistotou. Nasbírané zkušenosti teď může zúročit a má slušný kurz. Ještě o dost vyšší má další Francouz Henri Le Farceur, který má ve doma stejný rating 68 kg. Od svého prosincového vítězství však nestartoval a ve velkých dostizích ho jistě porazil Klassical Dream. 

Ferdinand Minařík: Irové posílají do tohoto dostihu hodně silnou sestavu, ale mě tu zaujal francouzský host Gold Tweet. Ten tu v Cleeve Hurdle doslova přejel slušné soupeře a v kurzu vidím hodnotu.

STARTOVNÍ LISTINA

Flooring Porter po druhém vítězství ve Stayer's Hurdle, foto: Jaroslav Fabris

 

17:10 - Magners Plate Handicap Chase (4100 m)

Magners Plate Handicap Chase patří do série velkých handicapů na distanci 4100 metrů. Kdo se vám v něm líbí?

Jaroslav Fabris: Nejvíce si mi líbí Datsalrightgino. Letos je ve steeplechase nováčkem, sezónu začal na dvou mílích, ale v lednovém handicapu na této dráze a distanci ukázal zlepšení. Dobrou formu vyběhl i následně v Kemptonu a poprvé nastoupí s beránky.

Eduard Němeček: Další handicapová lahůdka ve které se mi líbí první dva z kvalitně obsazeného cheltenhamského handicapu z konce ledna – Il Ridoto a Fugitif, ale hlas nakonec dám Mullinsovu Haut En Couleurs, který se letos dobře ukázal i na graded úrovni a má v sedle vycházející překážkovou hvězdu Michaela O’Sullivana.

Jiří Šnajberk: V tomto velkém handicapu by mohl úspěch slavit některý z domácích účastníků. Velmi dobře se letos jeví Midnight River bratří Skeltonů. Naposledy se prosadil hned na Nový rok na zdejším závodišti a ani předchozí start v Cheltenhamu nebyl špatný.

Ondřej Blahník: Protože se mi líbí Stage Star v Turners Novices‘ Chase, měl bych sáhnout po Datsalrightginovi. Ale je tu u několik koní ve vysokých kurzech, což platí o War Lordovi, když mu odpustím vystoupení ve zdejším New Year’s Handicapu. Tam byl druhý Stolen Silver, který i přes přídavek 4 lb má taky vysoký kurz. Two For Gold toho moc nenaběhal, ale letos bylo dost sucho a on potřebuje měkkou půdu, což by se mu mohlo splnit.

STARTOVNÍ LISTINA

 

17:50 - Jack De Bromhead Mares' Novices' Hurdle (Gd.2, 3400 m, klisny)

Jack De Bromhead Mares' Novices' Hurdle je dostih pro začínající proutěnkářky. Luccia dosud vyhrála všechny starty. Splní zde roli velké favoritky?

Eduard Němeček: Luccia je navzdory penalizaci a ne zcela vybroušeným skokům oprávněnou favoritkou, v početném poli je však její kurz příliš nízký. Velmi zajímavé bude sledovat na rovinách úspěšnou Princess Zoe, která  mimo jiné  v roce 2020 vyhrála na těžké půdě v Longchamp supervytrvaleckou Prix Du Cadran (G1). Z českého pohledu je pozoruhodné, že tehdy za ní skončil pátý s odstupem 25 délek Martinou Havelkovou trénovaný i odježděný Cacophonous. Sympatický a zkušený trenér Tony Mullins vidí vyhlídky své svěřenkyně velmi optimisticky.

Jiří Šnajberk: Luccia je jednou z mála větších šancí, jak alespoň trochu zmírnit jinak jasnou převahu irských koní především nad nízkými překážkami. Svou roli by měla splnit, i když při svém posledním startu zaznamenala výrazné zlepšení možná největší konkurentka Lot Of Joy trenéra Mullinse.

STARTOVNÍ LISTINA

 

18:30 - Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Amateur Jockeys' Handicap Chase (5200 m)

Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Amateur Jockeys' Handicap Chase je jedním z dostihů na festivalu pro amatérské jezdce a jako každý správný handicap, role favorita se hledá těžko. Vy tu nějakého máte?

Eduard Němeček: V posledním handicapu je opět velmi těžké se zorientovat. Favorit Stumptown letos dvakrát zaujal lehkými triumfy a vybroušenou skokovou technikou. B. O’Neill v jeho sedle je v dostihu amatérských jezdců velkou výhodou.

STARTOVNÍ LISTINA