Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Faliraki vítězná i o tři kategorie výš (analýza)

Faliraki vítězná i o tři kategorie výš (analýza)
Faliraki vítězí v Ceně tříletých klisen, foto: Monika Vodičková

V sobotu se ve Velké Chuchli odběhla dvojice klasických trialů, když adeptky na start v Oaks zamířily do 41. Ceny tříletých klisen.

Ta se koná na distanci 2200 metrů a dlouhá léta nesla název Cena Hřebčína Napajedla. Na její start se postavilo třináct klisen, z nichž je jedenáct přihlášeno do za tři týdny konaného Oaks. V něm se dá každopádně očekávat výrazně silnější konkurence, protože řada adeptek na klasický úspěch hlavní předzkoušku vynechala. Chyběly například v Jarní ceně klisen na druhém až čtvrtém místě umístěné Fraga, Achird a Zariyannka, druhá z Letní ceny klisen Maverana nebo Vivienne Wells. Svěřenkyně v Německu působícího trenéra Bohumila Nedorostka včera podala hodnotný výkon v Hoppegartenu, kde v poctivém tempu odvodila Listed na 2800 metrů, v němž uhájila 9 a ¼ délky od vítěze vzdálené sedmé místo.

FALIRAKI (10:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) každopádně slabší konkurence využila nejlépe. Svěřenkyně Pavla Tůmy nastupovala teprve ke třetímu životnímu startu. Při listopadové premiéře ve Fitmin Cupu hůře odskočila a skončila třetí. Letošní sezónu zahájila na distanci 2200 metrů a ukázala, že pro ni není problémem. Rozdílem krku totiž dokázala zvítězit. Každopádně se jednalo pouze o maiden IV. kategorie, takže tentokrát jí přeci jen čekala silnější společnost.

Dalšímu progresu kromě menších zkušeností napovídal také její původ, který sice není jednoznačně vytrvalecký, ale na české poměry velmi kvalitní. Matka French Quebec, jejímž je prvním potomkem, totiž v Itálii získala grupové umístění a ve středoevropském regionu vyhrála pět jedniček. Jednou z nich byly právě „Napajedla“. Kolem dvou kilometrů měl optimum také otec Faliraki Zazou, který má na dráze první tříleté. Dodejme, že Faliraki je letos prvním českým odchovancem, který zvítězil v rovinové jedničce. Pomohl jí k tomu bezproblémový průběh dostihu, když dlouho cválala kolem čtvrtého místa a v cílové rovině předvedla úderný finiš na vnější straně dráhy.

Sylviana (11:1) se v úvodní oblouku ocitla na špici, ale brzy jí vystřídala poctivé tempo diktující Rabbit Toronado. V cílové rovině jí Faliraki předstihla o ¾ délky. V JCK se sice nechytala, ale že jí vytrvalecké distance sedí lépe, ukázala už při vstupu do sezóny. V mostecké trojce na 2200 metrů, kterou vyhrál Cote Jardin, totiž skončila třetí. Trenér Miroslav Nieslanik má pro Oaks hned tři dobré karty, když stájovými kolegyněmi Sylviany jsou výše zmíněné Achird a Maverana.

Eyes On You (7,77:1) točila do cílové roviny za středem pole a chvíli hledala volný prostor. Dobrým finišem ukázala, že pro ni větší dráha a delší distance nejsou problémem. Do Oaks hlášená není. Její dohláška může záviset na situaci na Slovensku, kde zatím žádné termíny vypsány nejsou, ale pokud by se tamní sezóna znovu rozběhla, mohl by se termín Oaks křížit se slovenskými „jarními“ klasikami. Z finančního hlediska navíc platí, že aby si na dohlášku vydělala, musela by v Oaks skončit nejhůře třetí.

Barthesa (6:1) byla Tomášem Lukáškem usazena v zadní části pole a předvedla, že s podobným průběhem může slušně zvládnout i vytrvaleckou distanci. Koneckonců oproti soupeřkám nosila o 1,5 kg více, takže podala výkon na úrovni druhé Sylviany. Každopádně na kratších distancích vyběhla hodnotnější formy.

Loriana Of Jape (22:1) předvedla progres oproti jarním startům mezi nezvítězivšími. V něm může pokračovat, protože vlastní pozdní původ. Matka Lust, jejímž je prvním potomkem, totiž běhala nejlépe jako šestiletá.

Vadetaberry (13:1) si počínala méně aktivně než dvojice stájových kolegyň, které v cíli nechala za sebou. Distance ji sedla, ale schází jí trocha třídy.

Sterli (3,5:1) nenavázala na vítězství z dvojkového handicapu, když zklamala podobně jako při vstupu do sezóny. Příčiny jejího výpadku nejsou zjevné, protože až na to, že v cílové rovině chvíli hledala volný prostor, měla ideální průběh.

Rabbit Toronado (15:1) startovala z vnějšího boxu, a přesto po startu pospíchala na špici, což jí stálo dost sil. Každopádně vytrvalecké distance zřejmě nebudou její parketou.

Palomina (27:1) druhý životní start zahájila na konci pole. Metry navíc jí přišly vhod, nicméně minula pouze slábnoucí soupeřky.

Monjouet (27:1) podobně jako před dvěma týdny v Lysé neměla klidný průběh. Každopádně podala lepší výkon, než může podle výsledku vypadat, protože ještě v polovině cílové roviny cválala v první vlně.         

Dasa In (13:1) hůře odskočila a před „osmnáctkou“ s ní David Liška hodně bojoval. V cílové rovině se jí nedostalo výraznějších pobídek a její druhou polovinu Liška zcela vypustil. Sesednul z ní krátce za cílem, což může signalizovat zdravotní nebo technický problém. Koneckonců hned po startu si Liška kontroloval sedlo. Po takovémto průběhu bylo namístě, aby Dostihová komise žádala vysvětlení, což se bohužel nestalo.

Juvana (150:1) předvedla dostihovější projev, než při slušovickém debutu, nicméně tempo soupeřek přestala akceptovat už v polovině dostihu.

Brignogan Plages (65:1) ještě do cílové roviny točila v koních, ale poté rychle vyklidila pozice.

VÝSLEDKY

(Jaroslav Fabris)