Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Faltejsek se vrací, ale Bartoš už má titul

Faltejsek se vrací, ale Bartoš už má titul
Josef Bartoš slaví úspěch ve Velké pardubické 2019 – foto: Jana Syručková

Na Štědrý den proběhne v Trevisu poslední překážkový mítink v Itálii, o vítězi šampionátu je již rozhodnuto.

Mítink v Trevisu završí italskou překážkovou sezónu, ale tituly pro nejúspěšnějšího žokeje a trenéra na překážkách už jsou jisté. Dramatický byl především souboj o jezdecký šampionát. O něj spolu soupeřili Jan Faltejsek s Josefem Bartošem. Jan Faltejsek však poslední měsíc kvůli zranění nejezdil. Dnes se sice vrací do sedla, ale má jen jedno „rito“ a Josef Bartoš vede o dvě vítězství. Je tedy rozhodnuto.

JOSEF BARTOŠ patří dlouhodobě mezi naše nejlepší žokeje a to platí i o jeho působení v Itálii, kde dříve jezdil pro dlouhodobého šampióna trenérů Paola Favera. Dnes tvoří úspěšnou dvojici s Josefem Váňou mladším, který trénuje koně největšího italského překážkového majitele Josefa Aichnera.

Josef Bartoš letos obhájil triumf v největším překážkovém italském dostihu Gran Premio Merano s L’Estranem. Stejně jako loni oslavil úspěch „Dettori jumpem“, tentokrát ale pro něj nedopal dobře, když si poranil koleno. Kvůli tomu nemohl obhajovat s Thophilem, s nímž loni vyhrál Velkou pardubickou a celý říjen jezdit.

Ani jednomu z žokejů se letos zranění nevyhnula. Josef Bartoš ale dostal do vedení v pravý čas a získal již pátý titul na italské scéně. Nyní má na svém kontě 27 vítězsví.

Dnes ho čekají v Trevisu tři dostihy. Hlavním je XVII Corsa Siepi Di Treviso na 3500 metrů o 22.000 €. Favoritkou je Cheminée, Josef Baroš pojede veterána Chicaga, který před měsícem na zdejší dráze na stejné distanci vyhrál. „Cheminée má vyšší třídu, ale Chicago může těžit z toho, že zdejší dráhu zná a umí to tu. Běžel tu třikrát a vždy vyhrál,“ hodnotí šance svého partnera Josef Bartoš.

Josef Bartoš ale aktuálně jezdí i na francouzské riviéře. Josef Váňa vzal několik svých svěřenců do Cagnes-Sur-Mer, kde se v této době běhají dostihy a není to tak daleko od italských hranic. Měli by tam být až do 10. ledna, kdy se tam koná velký mítink se třemi Listed dostihy a Gr.3 steeplechase Grand Prix de la Ville de Nice.

Zatím je srovnání s italskými dostihy poměrně tvrdé. Přesto včera Capivari při svém druhém tamním startu předvedl dobrý výkon. Mezi koňmi, jejichž rating většinou převyšoval 60 kg, získal třetí místo v haies o 39.000 €. Capivari ve Francii vyhrál jeden z vrcholů pro čtyřleté proutěnkáře Prix Renaud du Vivier (Gr.1), jeho forma ale pak měla klesající úroveň. Do českého tréninku se dostal v šesti letech. Letos v osmi letech vyhrál Zlatý pohár EŽ v Chuchli a na podzim vyhrál siepi v Miláně, kde byl třetí v Grande Steeple Chase Di Milano.

„Ve Francii je to těžké, ale Capivari teď předvedl dobrý výkon. Je to nejlepší kůň, kterého jsme do Cagnes-Sur-Mer přivezli. Běžel se s dobrými koňmi a dává to naději pro jeho plánovaný start v Gr.3 10. ledna,“ říká Josef Bartoš.

 

Josef Bartoš s Capivarim po vítězství ve Zlatém poháru EŽ  - foto: Monika Vodičková

Josef Váňa mladší má za sebou druhou sezónu v roli trenéra a i letos nemohl být úspěšnější. Druhé vítězství v Gran Premio Merano a obhajoba trenérského titulu. Se 45 výhrami má náskok 18 vítězství na Raffaela Romana.

Jan Faltejsek letos v Itálii vyhrál řadu velkých dostihů. Většinu u nich pro Pavla Tůmu a majitele Jiřího Charváta. Kraloval s nejlepším čtyřletým překážkářem Firs Of All, tříletým Roncalem a s Northerly Wind vyhrál v půlce listopadu vyhrál Grand Steeplechase di Milano a před tím byl druhý v Gran Premio Merarano.

Teď se vrací po zdravotní pauze a může přidat další vítězství. V XVII Corsa Siepi Di Treviso totiž povede favoritku Cheminée. Ta se ukazovala výborně ve čtyřech letech, kdy vyhrála Křišťálový pohár a výborně zaběhla i ve Francii. Jejím jediným letošním startem ale bylo druhé místo v Křišťálovém poháru za Aztekem.

XVII Corsa Siepi Di Treviso

Tipsport: 1,8 Cheminée, 3,85 Chicago, 7,77 No Pasaran, 13 Let It Go Papa, 18 Dallina, Mensch, 20 Moved, 25 Capitoul, 33 Desperados

(Ondřej Blahník)

 

Redakce Tipařova palce vám přeje

krásné prožití vánočních svátků