Více informací...

Objednat...

Faltejsek se vrací, ale Bartoš už má titul

Josef Bartoš slaví úspěch ve Velké pardubické 2019 – foto: Jana Syručková

Na Štědrý den proběhne v Trevisu poslední překážkový mítink v Itálii, o vítězi šampionátu je již rozhodnuto.

Mítink v Trevisu završí italskou překážkovou sezónu, ale tituly pro nejúspěšnějšího žokeje a trenéra na překážkách už jsou jisté. Dramatický byl především souboj o jezdecký šampionát. O něj spolu soupeřili Jan Faltejsek s Josefem Bartošem. Jan Faltejsek však poslední měsíc kvůli zranění nejezdil. Dnes se sice vrací do sedla, ale má jen jedno „rito“ a Josef Bartoš vede o dvě vítězství. Je tedy rozhodnuto.

JOSEF BARTOŠ patří dlouhodobě mezi naše nejlepší žokeje a to platí i o jeho působení v Itálii, kde dříve jezdil pro dlouhodobého šampióna trenérů Paola Favera. Dnes tvoří úspěšnou dvojici s Josefem Váňou mladším, který trénuje koně největšího italského překážkového majitele Josefa Aichnera.

Josef Bartoš letos obhájil triumf v největším překážkovém italském dostihu Gran Premio Merano s L’Estranem. Stejně jako loni oslavil úspěch „Dettori jumpem“, tentokrát ale pro něj nedopal dobře, když si poranil koleno. Kvůli tomu nemohl obhajovat s Thophilem, s nímž loni vyhrál Velkou pardubickou a celý říjen jezdit.

Ani jednomu z žokejů se letos zranění nevyhnula. Josef Bartoš ale dostal do vedení v pravý čas a získal již pátý titul na italské scéně. Nyní má na svém kontě 27 vítězsví.

Dnes ho čekají v Trevisu tři dostihy. Hlavním je XVII Corsa Siepi Di Treviso na 3500 metrů o 22.000 €. Favoritkou je Cheminée, Josef Baroš pojede veterána Chicaga, který před měsícem na zdejší dráze na stejné distanci vyhrál. „Cheminée má vyšší třídu, ale Chicago může těžit z toho, že zdejší dráhu zná a umí to tu. Běžel tu třikrát a vždy vyhrál,“ hodnotí šance svého partnera Josef Bartoš.

Josef Bartoš ale aktuálně jezdí i na francouzské riviéře. Josef Váňa vzal několik svých svěřenců do Cagnes-Sur-Mer, kde se v této době běhají dostihy a není to tak daleko od italských hranic. Měli by tam být až do 10. ledna, kdy se tam koná velký mítink se třemi Listed dostihy a Gr.3 steeplechase Grand Prix de la Ville de Nice.

Zatím je srovnání s italskými dostihy poměrně tvrdé. Přesto včera Capivari při svém druhém tamním startu předvedl dobrý výkon. Mezi koňmi, jejichž rating většinou převyšoval 60 kg, získal třetí místo v haies o 39.000 €. Capivari ve Francii vyhrál jeden z vrcholů pro čtyřleté proutěnkáře Prix Renaud du Vivier (Gr.1), jeho forma ale pak měla klesající úroveň. Do českého tréninku se dostal v šesti letech. Letos v osmi letech vyhrál Zlatý pohár EŽ v Chuchli a na podzim vyhrál siepi v Miláně, kde byl třetí v Grande Steeple Chase Di Milano.

„Ve Francii je to těžké, ale Capivari teď předvedl dobrý výkon. Je to nejlepší kůň, kterého jsme do Cagnes-Sur-Mer přivezli. Běžel se s dobrými koňmi a dává to naději pro jeho plánovaný start v Gr.3 10. ledna,“ říká Josef Bartoš.

Josef Bartoš s Capivarim po vítězství ve Zlatém poháru EŽ  - foto: Monika Vodičková

Josef Váňa mladší má za sebou druhou sezónu v roli trenéra a i letos nemohl být úspěšnější. Druhé vítězství v Gran Premio Merano a obhajoba trenérského titulu. Se 45 výhrami má náskok 18 vítězství na Raffaela Romana.

Jan Faltejsek letos v Itálii vyhrál řadu velkých dostihů. Většinu u nich pro Pavla Tůmu a majitele Jiřího Charváta. Kraloval s nejlepším čtyřletým překážkářem Firs Of All, tříletým Roncalem a s Northerly Wind vyhrál v půlce listopadu vyhrál Grand Steeplechase di Milano a před tím byl druhý v Gran Premio Merarano.

Teď se vrací po zdravotní pauze a může přidat další vítězství. V XVII Corsa Siepi Di Treviso totiž povede favoritku Cheminée. Ta se ukazovala výborně ve čtyřech letech, kdy vyhrála Křišťálový pohár a výborně zaběhla i ve Francii. Jejím jediným letošním startem ale bylo druhé místo v Křišťálovém poháru za Aztekem.

XVII Corsa Siepi Di Treviso

Tipsport: 1,8 Cheminée, 3,85 Chicago, 7,77 No Pasaran, 13 Let It Go Papa, 18 Dallina, Mensch, 20 Moved, 25 Capitoul, 33 Desperados