Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Father Frost začíná v Ceně jezdectví

Father Frost začíná v Ceně jezdectví
Father Frost s Jaromírem Šafářem poráží Lagoase v Tattersalls Mile - foto: Jana Syručková

Mosteckým vrcholem bude v neděli Cena jezdectví ing. Jiřího Hrbka na 1400 metrů, která přilákala silnou sestavu.

Z dostihu byl škrtnut Mollys Best a tak se na startu sejde osmička velmi kvalitních účastníků. Mezi nimi bude i Father Frost, který dlouhodobě patří k naší špičce. K nám přišel před třemi roky s vysokým ratingem 98 lb. 102 lb ale obdržel za deváté místo v Jersey Stakes (Gr.3) na 1400 metrů na Royal Ascotu, kde na vítěze ztrácel 4 délky. Racing Post ohodnotil tento výkon RPR 102 lb, což je stejně jako před dvěma lety jeho druhé místo v Gr.3 míli v Římě.

U nás ve druhém startu vyhrál právě Cenu jezdectví, takže zdejší dráha pro něj není neznámou, přestože od té doby v mostě neběžel. Že stále drží dobrou formu potvrdil loni vítězstvím v Tattersalls Mile a třetím místem ve Velké ceně Prahy. V EJC Million skončil sedmý, když si o tři příčky oproti minulému roku pohoršil. Sagara, s nimiž se teď střetne, ale porazil.

Bude to ale jeho první start v sezóně, což může být oproti rozběhaným soupeřům nevýhoda. Josef Váňa mladší pozdní nástup svěřence jeho otce vysvětluje: „Father Frost měl přes zimu takovou smůlovatou přípravu. Už jsme s ním chtěli skákat v Itálii, ale on se před startem vždy zranil. Proto teď opět začne tam, kde to umí. V práci šel dobře a měl by tady zaběhnout. Samozřejmě je zas o rok starší a proti mladším soupeřům to nebude jednoduché. Pokud by se ukázalo, že už na ně nestačí, přešel by na skoky. Když ukáže, že na to stále má, měl by být jeho cílem Evropský pohár žokejů, kam je hlášen.“

Jeho hlavními soupeři by měli být koně, kteří se spolu střetli ve Velké květnové ceně. V ní byl nejblíže vítězi Tropical Bond. Český odchovanec letos běhá v životní formě, když před tím obsadil stejné místo v Memoriálu Jaroslava Maška.

„Ve Velké květnové to už chvíli vypadalo, že by mohl vyhrát. Kdyby s útokem ještě chvíli počkal, možná by to vydržel. Nejlepší je na tratích od 1400 metrů do míle. Líp mu podle mě sedne míle. Loni v Mostě právě na míli vyhrál trojku, 1400 metrů s takovými koňmi to ale bude rychlejší dostih. V něm zase nemusí udávat tempo, jako loni, a může se usadit v koních. Čekám od něj dobrý výsledek, ale sestava je silná, navíc když se tam dohlásil dva hodně dobří koně. S umístěním jako ve Velké květnové bych byl spokojený,“ říká o něm jeho trenér Michal Kalčík.

 

Tropical Bond (vpravo) třetí ve Velké květnové před Sagarem (na bariéře) – foto: Monika Vodičková

Čtvrtý o půl délky za Tropical Bondem skončil ve Velké jarní loňský vítěz Velké jarní a druhý z Velké ceny Prahy Sagar, který byl stejně jako Father Frost do Ceny jezdectví dohlášen.  Šel ale zezadu a uplatnil svůj finiš. Zkrácení distance by tedy pro něj nemuselo být to pravé. S mosteckou dráhou ale zkušenosti má. Ve dvou letech tu vyhrál Cenu zimního favorita.

Cenu zimního favorita v Mostě vyhrál o rok dřív i Zock. Loni podruhé za sebou vyhrál Lázeňskou míli, ve Velké ceně Prahy byl čtvrtý a sezónu zakončil pátým místem v Českomoravské ceně, která se také běhá v Mostě na 1400 metrů.

Přes zimu přešel do tréninku k Václavovi Lukovi, pod jehož vedením byl sedmý v na all-weatheru v Chantilly. Soupeři ale byli silní a vlastnili ratingy přes 40 kg. Proto se od něj ve Velké květnové čekalo víc než osmé místo. Na distanci ale bojoval v přední linii a i Václav Luka je přesvědčen, že 1400 metrů by pro něj mělo být lepší.

 

Ve Velké květnové byl třetí Tropical Bond před Sagarem, Zock zklamal osmým místem

Chybět nebude ani obhájkyně Benediction. Kromě Memoriálu Jaroslava Maška, kde šla hodně zezadu, zaběhla ve všech letošních startech. S nejvyšší váhou byla třetí v Gomba Handicapu, vyhrála předzkoušku Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, v níž před týdnem skončila pátá.

(Ondřej Blahník)