Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Favorité vybouchli, zvítězil Ignacius Reilly (analýza)

Favorité vybouchli, zvítězil Ignacius Reilly (analýza)
David Liška slaví v sedle Ignaciuse Reillyho vítězství ve Velké jarní ceně, foto: Monika Vodičková

Vrcholem sobotních chuchelských dostihů byla 98. Velká jarní cena Pražské Plynárenské, jejíž doběh uzavřela dvojice největších favoritů.

Velká jarní cena je přitom dostihem, v němž mají favorité vysokou úspěšnost. Hned v polovině z předchozích deseti ročníků totiž slavil triumf kůň, který se nacházel na čele sázkové nabídky. Na té se v průběhu týdne střídala dvojice koní, ovšem oba nalezneme až na konci výsledkové listiny.

Naopak nejvýše se nachází jméno IGNACIUS REILLY (8:1). Svěřenec Václava Luky přitom podobně jako loni v Jarní ceně klisen úspěšná Lady Westminster získal v klasickém dostihu svou premiérovou dotaci. Před ním totiž absolvoval jediný start ve Francii, kde obsadil šestou příčku mezi nestartovavšími. Na all-weather dráze v Chantilly sice na vítěze ztrácel 11 délek, ale narazil na řadu perspektivních koní z velkých stájí. Navíc byl ještě „zelený“, když už v oblouku potřeboval podporu žokeje, přesto v závěru dokázal zlepšovat.

Z jeho tehdejších soupeřů zatím získali francouzský handicap pouze dva. Wolf Chop (27 kg) obsadil při debutu vzdálené poslední místo, takže není měřítkem, zato pátý Woossett porazil Ignaciuse Reillyho pouze o krk. Po třech startech získal handicap 36 kg a například v roce 2014 vítězný Simply Ozzy nebo loni třetí Mon Cheri dokazují, že něco podobného ve Velké jarní ceně na úspěch stačí.

Do pozici třetího favorita Velké jarní ceny každopádně pasovala Ignaciuse Reillyho také loňská zkušenost s Lady Westminster, kterou Tipsport vypsal ve velkorysém kurzu 20:1, ale poté spadla na polovinu. Leccos naznačovalo také jezdecké obsazení, protože Václav Luka měl na startu také v Memoriálu profesora Václava Michala třetího Great Gunnara, nicméně stájová jednička David Liška byla v sedle reprezentanta Syndikátu V3J.

Přestože tempo nebylo nijak rychlé (úvodní čtyřstovka za 27,99 sekundy), medailové příčky obsadila trojice koní, která v oblouku pole uzavírala. Konkrétně Ignacius Reilly cválal třetí od konce. V cílové rovině se pak navzdory minimu zkušeností protáhl mezi soupeři a o půl délky zvítězil. Trenér Václav Luka tak jen za poslední dva roky ovládl všechny jarní klasiky u nás i na Slovensku. David Liška slaví po úspěchu v St Legeru s Nagano Goldem druhé klasické vítězství, ovšem zatímco před necelými dvěma lety mu musela být pro účast v klasice udělena výjimka, dnes už je úřadujícím jezdeckým šampiónem.   

Dalším cílem Ignaciuse Reillyho by mělo být České derby. Jeho původ na první pohled vytrvalosti příliš nenapovídá. Otec Worthadd sice na měkké dráze vyhrál 2200 metrů dlouhé Derby Italiano, ovšem nejlepší výkony podal na míli. Koneckonců za výkon z Derby Italiano obdržel RPR 107 liber, zatímco za druhé místo z Lockinge Stakes obdržel RPR 123 liber. Loni měl na dráze první ročník tříletých, z něhož nikdo výrazně nezazářil. Přestože ale působil v Irsku, Racing Post eviduje jen dvanáct jeho potomků, což není reprezentativní vzorek. Před letošní sezónou se přestěhoval do Francie a jeho připouštěcí poplatek klesnul z 5.000 na 2.800 euro.

Matka In The Pink vyběhla nejlepší výkony dokonce na distanci 1400 metrů a v Anglii maximálně dosáhla na rating 72 liber. Pět starších polosourozenců Ignaciuse Reillyho ukázalo ještě méně třídy, a i proto stál jako roček pouze 3.000 guineí. Směrem k derby je ovšem pozitivní, že jeho polosourozenci dokázali zaběhnout na delších distancích. Konkrétně In God We Trust, který začínal kariéru v Maďarsku, vyhrál handicap v Dieppe na 2200 metrů. Pink Coat zase slušně běhá nad proutěnkami, nad nimiž dosáhl na rating 128 liber. I jejich otci přitom měli optimum kolem míle. S delším otcem pak dala In The Pink Archi Pinka (Archipenko), který pod vedením Milana Zatloukala vyhrál ve Švýcarsku dokonce na 2400 metrů.

„Pro mě jeho vítězství až takovým překvapením nebylo. V práci totiž chodil dobře. Někde vzadu jsem měl, že by mu zkušenosti mohly chybět. Z Davida si ještě kluci v boxech dělali srandu, když tam řehtal, ale nakonec to problém nebyl,“ sdělil nám trenér Václav Luka. „Když k nám přišel, byl takový nemastný, neslaný. Loni to bylo ještě dítě, takže na běhání to vůbec nebylo. V zimě na mě ale začal dělat dobrý dojem.“

K dalšímu směřování Ignaciuse Reillyho pak Václav Luka prozradil: „Dojem, že mu sednou delší distance, může trochu dělat i jeho nevyzrálost. V zimě se připravoval právě na delší dostihy, ale protože ukázal i dost rychlosti, tak jsme ho nakonec nasměrovali do Velké jarní ceny. V podstatě šlo tedy o změnu plánu. Každopádně není důvod delší distance nezkusit. Optimum bych u něj viděl kolem 2000 metrů, ale to neznamená, že derby nemůže zvládnout. Jestli půjde Velkou červnovou ještě nevím. Příští čtvrtek jsou přihlášky, takže do té doby se rozhodnu.“

Amazing Gangster (10:1) sice šel na start jako vítěz trialu, ale prodloužení distance o 200 metrů bylo velkým otazníkem. Nakonec si s ním ale poradil nad očekávání i díky změně taktiky. Před třemi týdny šel totiž start-cíl, zatímco tentokrát ho Radek Koplík zaparkoval na konec pole, a protože nebyl mezi soupeři, tak nepuloval. V cílové rovině tak měl dost sil na rozbalení silné koncovky. Trochu smůlu měl v tom, že v oblouku před sebou nechal předposlední Torque Power menší díru, díky čemuž na něj získal Ignacius Reilly k dobru zhruba 3 délky. Podle serveru jezdci.cz by měl nyní směřovat do Velké červnové, přestože do derby hlášený není. Přes zlepšenou ovladatelnost každopádně na vytrvalce nevypadá. 

Torque Power (15:1) kopíroval bariéru, kde se mu otevřel volný prostor. Získal tak sice cenné metry, na druhou stranu v závěru neměl kontakt se soupeři útočícími zvenčí. Do derby hlášený není, ale ukázal, že třídově může být srovnatelný s polobratrem Mamadyshem, který skončil třetí ve Velké ceně Prahy. 

Calorific (12:1) teprve vstupoval do sezóny, ale to samé platilo i pro tréninkového druha Pacific Hilla, který dobře zaběhl ve Frankenbergerově memoriálu. Loni startoval šestkrát v Irku, odkud si přivezl solidní rating 77 liber. Výrazněji ho nerozhodila ani situace 400 metrů před cílem, kde ho omylem vzal bičíkem přes hlavu ze sedla Well Absoluta Jan Verner. Oba jeho rodiče slušně zvládli i dva kilometry, ale spíše preferovali kratší distance.

Politicum (20:1) byl po startu chtivější a v polovině cílové roviny měl silný moment, ale v posledních metrech slábnul. Otec Lethal Force vyhrál dvě Gr.1 na distanci 1200 metrů a i on by měl preferovat kratší tratě. 

Big Ben (35:1) se závěrem dostal na dělené páté místo, díky čemuž získal i první majitelskou prémii. Matka Brittany největší úspěchy slavila na distancích kolem míle, když ovládla dvě jarní klasiky, a delší distance si kvůli zranění ani nevyzkoušela. Vytrvalý otec Mikhail Glinka mu dává šance i pro derby.  

Great Gunnar (10:1) byl rychle na nohách, a protože se nikomu nechtělo dopředu, dostih odvodil. I když se v cílové rovině propadl na sedmé místo, výkonem nezklamal. Od vítěze ho dělily totiž méně než 4 délky. Díky delší matce by pár set metrů navíc zvadnout měl, ale do derby přihlášený není.

Well Absolut (35:1) cválal blízko špice, ale v rychlé závěrečné čtyřstovce (za 23,33 sekundy) nedokázal odolat náporu soupeřů. Vytrvalosti může mít více než jeho přemožitelé, když dvě jeho polosestry skončily čtvrté v Oaks a otec Pouvoir Absolu obsadil čtvrté místo ve čtyřkilometrové Prix du Cadran.

Bluegrass Boy (15:1) byl stejně jak při svých bratislavských startech chtivý po startu a v závěru už neměl co nabídnout. Vytrvalosti nenapovídá ani otec Siyouni, který startoval pouze na distancích do míle.

Manoamano (4,5:1) doplatil na pomalejší úvod. Zatímco v poctivém trialu se s ním žokej nijak nepřetahoval, tentokrát byl v prvních stovkách metrů chtivější. V cílové rovině se z podstatného dění vytratil.

King Archie (3:1) nezanechal dobrý dojem už v paddocku. V průběhu dostihu cválal ve středu pole, ale už 400 metrů před cílem se propadl na jeho chvost a u distance Václav Janáček položil ruce. Dokončil tak s odstupem poslední. Podle vyjádření žokeje pro Dostihovou komisi po dostihu kulhal.  

VÝSLEDEK

IGNACIUS REILLY

byl zakoupen prostřednictvím

jandabloodstock.cz

 

IGNACIUS REILLY

byl zakoupen na dražbě společnosti

tattersalls.com

(Jaroslav Fabris)