Favoritem Českého derby letos neporažený Angkor Wat
Nejen vrcholem sobotních dostihů ve Velké Chuchli, ale minimálně vrcholem první poloviny sezóny, je 99. České derby.
Nejprestižnější z pětice klasických dostihů se koná na distanci 2400 metrů a sedmička nejlepších koní, kterých se na start postaví celkem šestnáct, si rozdělí dotaci dva milióny korun.
O výrazný podíl z této sumy se hlásí Angkor Wat. Reprezentant stáje Joly byl ostře sledovaným koněm už od svého stěhování do Česka, protože jako roček stál 80.000 euro. Při pohledu na jeho původ se tato suma nezdá nijak překvapivá. Jeho otcem je totiž Nathaniel, mezi jehož potomky září dvojnásobná vítězka Prix de l’Arc de Triomphe Enable. Především je ale Angkor Wat z výborné rodiny. Jeho bába Lady Vettori totiž dala pětice grupově umístěných koní včetně Lope de Vegy, který aktuálně připouští ve Francii za 80.000 euro. Matka Angkor Wata Flower Bowl toho sama mnoho neukázala. V chovu ale dala listed umístěného Face Surface a účastnici dvou francouzských klasik Petite Noblesse, která dosáhla na tamní handicap 47,5 kg.
Loni byl projev svěřence Josefa Váni ještě dost „zelený“, přesto mezi nezvítězivšími zvítězil před kvalitním Manoamano a po aktivním průběhu uhájil čtvrtou příčku v Ceně zimního favorita. Letos jako jediný z účastníků derby neprohrál. Sezónu zahájil v karlovarském derby trialu, v němž už na konci protilehlé roviny převzal vedení a nakonec svým soupeřů utekl o 4 a ½ délky. Mimochodem stejným rozdíl ovládla tento dostih o rok dříve Blessed Kiss. Ve Velké červnové ceně tak platil za favorita, a i když tehdy musel o vítězství bojovat, nakonec za distancí získal převahu. Časem 2:17,85 navíc vylepšil rekord dostihu a právě kvůli poctivému tempu toho letos výsledek hlavního derby trialu napovídá více, než v předchozích letech.
Pozici favorita se tedy nevyhne, i když pár faktorů hovoří v jeho neprospěch. Většina jeho polosourozenců totiž našla optimum na distancích do dvou kilometrů a také jeho chtivější projev napovídá, že o pár set metrů kratší trať by mu sedla více. Při obou letošních startech měl navíc nejnižší číslo, takže mu žokejové našli ideální pozici ve druhém sledu na bariéře. Z jedenáctky přeci jen bude muset při cestě na pozici trochu zapospíchat. Nicméně v jeho sedle bude jedna z dvou největších jezdeckých hvězd letošního derby, konkrétně čtyřnásobný německý šampión Filip Minařík.
Trenér Josef Váňa na jeho adresu prozradil: „Angkor Wat je v pořádku. Teď to bude na jezdci. Nečeká ho ale jednoduchá situace, ze startovního boxu 11 ho asi bude muset Filip Minařík dostat na pozici. Kůň je dobře ovladatelný, ale díky incidentu při odběru dopingu ve Varech se na něm před dostihy projevuje nervozita. Proto v paddocku před Velkou červnovou potil. Kvůli zklidnění s ním do Prahy jel i Father Frost a je dobře, že teď jede na svůj dostih s ním. Doufám, že vše proběhne v klidu.“
Hned za Angkor Watem procválal cílem Velké červnové Pacific Hill. Také on je synem Nathaniela a jeho roček patřil k dražším nákupům, když byl v Baden-Badenu vydražen stájí Monte Negro za 46.000 euro. V dolní polovině rodokmenu má více vytrvalosti než Angkor Wat, když jeho matka Paulaya vyhrála v Baden-Badenu dva dostihy na 2200 metrů a dosáhla na německý handicap 85 kg. Její první potomek Pete So High (High Chaparral) také preferoval vytrvalecké distance a v Anglii získal rating 81 liber.
Svěřenec Radka Holčáka loni ukázal potenciál především při třetím místě v Gerschově memoriálu, v jehož závěru se sice trochu kroutil, přesto finišoval na třetím místě. Do aktuální sezóny vstoupil druhým místem v Memorálu JUDr. Frankenbergera. V něm se nikomu nechtělo dopředu, takže se sám chopil diktování tempa a v závěru ho těsně předstihl pouze Kristiano. Poctivá Velká červnová mu sedla více, a i když se chvíli zdálo, že v cílové rovině vyklízí pozice, nakonec se vrátil na druhé místo. Stále sice vlastní přívlastek nezvítězivší, ale například jeho stájový druh Mister Aviation premiérový triumf vybojoval právě v Českém derby.
Trenér Radek Holčák vyhlíží derby s optimismem: „Pacific Hill je dobře připraven, věříme si a chtěli bychom vyhrát. Stále ale ještě úplně nedozrál a jeho vrchol by měl přijít později. Jeho devízou je vytrvalost. Na derby jí má možná až moc. Je to velký narostlý kůň, který nemá to závěrečné zrychlení, ale tempo postupně stupňuje. To bylo vidět i ve Velké červnové, kdy od něj koně v jednu chvíli odskočili, ale on je dokázal dotáhnout. Potřeboval by ale měkčí půdu. Tvrdá půda je můj úhlavní soupeř. Doufám, že na derby bude dráha dobře připravena. Už kvůli zdraví koní.“
Z Velkých Karlovic přicestuje také dvojice koní trenéra Františka Holčáka, který připravil rekordních sedm vítězů Českého derby. Šancovější by z jeho tandemu měl být Arcturus. O třídě reprezentanta stáje Meridian netřeba pochybovat, když loni v Irsku proměnil dva ze tří startů ve vítězství a dosáhl na vysoký rating 86 liber. Všechny tři letošní starty absolvoval v Bratislavě, kde především lehce ovládl slovenskou Velkou jarní cenu. Jako problém ale vypadá distance 2400 metrů. Před třemi týdny se totiž představil ve dvoukilometrovém Starohájském kritériu, v jehož závěru ho lehce minul Ryony. Také jeho původ napovídá distančnímu optimu kolem míle.
Trenér František Holčák ale věří, že to může zvládnout: „Dostih se mu naposled v Bratislavě moc nevyvedl. Hnal se tam za předními koňmi a v konci mu to chybělo. 2400 metrů sice vyzkoušené nemá, ale já si myslím, že by distanci měl dát. Pracujeme na tom. Je to dobrý kůň.“
Jeho tréninková kolegyně Nikeandnemesis patří k outsiderům a s jedenácti starty je vůbec nezkušenějším koněm v poli. Reprezentantka stáje Joly se totiž loni představila osmkrát v Irsku, kde dvakrát zvítězila, ale maximálně dosáhla na rating 73 liber. Letos startovala mezi klisnami v Bratislavě. Dobrou koncovkou sice zvítězila v tamním klasickém trialu, ovšem další dva starty byly slabší.
Na její konto František Holčák poznamenal: „Nikeandnemesis první start v Bratislavě vyhrála, v dalších startech už to tak dobré nebylo. Možná jí moc nesedla zdejší zatáčka. Majitel s ní chce běhat derby, proto nejde „Napajedla“. Délka dostihu by jí neměla dělat problémy a se svojí koncovkou může překvapit.“
Dvojice trenéra Václava Luky dohromady startovala jen pětkrát, přesto půjde na start s vysokými ambicemi. Vůbec nejméně zkušeným účastníkem letošního derby je Ignacius Reilly. O jeho velkém talentu ale svědčí, že při druhém životním startu zvítězil ve Velké jarní ceně. Od té doby nestartoval, takže vytrvaleckou distanci si vyzkouší poprvé. Jeho otec Worthadd sice vyhrál 2200 metrů dlouhé Derby Italiano, ovšem nejlepší výkony podal na míli. Matka In The Pink vyběhla nejlepší fromy dokonce na distanci 1400 metrů, přesto dva polosourozenci Ignaciuse Reillyho dokázali zvítězit na vytrvaleckých distancích a další vítězí nad proutěnkami.
Ignacius Reilly vítězí před Amazing Gangsterem ve Velké jarní ceně, foto: Monika Vodičková
Ramssio loni absolvoval jeden negativní start ve Francii, a že by mohl být koněm pro derby, ukázal až při letošním debutu. Zásluhou působivé koncovky totiž zvítězil v mostecké trojce, což přimělo jeho majitele Františka Hrubého k dohlášce do klasického vrcholu. Oprávněnost těchto ambicí potvrdil ve Frankenbergerově memoriálu. V něm sice pomalé tempo nenahrávalo jeho finiši, přesto dvojici nejlepších nechytil jen těsně. V progresu by tedy měl pokračovat a především jeho projev ukazuje na vytrvalecké vlohy.
Trenér Václav Luka svůj tandem okomentoval následovně: „Oba jsou na tom dobře. Teď jde o to, aby měli relativně klidný dostih. Ignacius Reilly má víc třídy, ale ne tolik vytrvalosti. Ramssio je vytrvalý. Máme tedy nazbrojeno na obě varianty, tedy na pomalý i rychlý dostih.“
Po šestitýdenní pauze půjde na start také Amazing Gangster. Svěřenec Grzegorze Wroblevského dlouho platil za těžko ovladatelného koně, ale v první části klasické trojkoruny ho Radek Koplík „zaparkoval“ na konci pole, kde nepuloval. V cílové rovině tak měl dost sil na mohutnou koncovku, přičemž s Ignaciusem Reillym prohrál pouze o půl délky. V jeho původu je ale vytrvaleckých dispozic ještě méně.
Toho si je vědom i trenér Grzegorz Wroblewski: „Amazing Gangster podle původu není tak vytrvalý. Po druhém místě ve Velké jarní si ale dohlášku do derby zasloužil. Naučil se cválat v koních a nebojoval s žokejem. Radek Koplík by s ním měl jít stejnou taktikou. Trochu jsem zariskoval a nevyzkoušel ho na delší distanci. Chtěl jsem mu ale po Velké jarní dát klid na přípravu, aby byl v pohodě.“
Derby trialy vynechal rovněž Military Respect. Ten loni absolvoval pět startů ve Francii, kde skončil třikrát druhý a dosáhl na tamní handicap 35,5 kg. Poslední stříbro získal v prodejce na 1900 metrů, po které ho stáj Lokotrans zakoupila za 28.150 euro. Pod vedením Luboše Urbánka se představil pouze ve slovenské Velké jarní ceně, v níž do cílové roviny točil na čele, ale nakonec ho předstihla dvojice soupeřů. Jeho stájový kolegové Sir Sun a Mon Cheri šli v předchozích dvou letech do derby rovněž hned po jarní klasice a vybojovali v něm čtvrté a třetí místo. Nelze ho tedy odepisovat, i když distance je otazníkem.
Trenér Luboš Urbánek nám o něm prozradil: „Military Respect je připravený dobře. Uvidíme, na co bude stačit. Při dobrém průběhu by distance neměla být problém.“
Z výše nejmenovaných koní si pozornost rozhodně zaslouží třetí a čtvrtý z Velké červnové Big Ben a Chiouboucar. Svěřenec Ludvíka Harise Big Ben startoval mezi špičkou už na kratších tratích. Nevedl si špatně, ale před třemi týdny jeho finiš podél bariéry napověděl, že na vytrvaleckých distancích to může být ještě lepší. Syn Mikhaila Glinky je jedním ze čtveřice zástupců českého chovu.
O Chiouboucararovi se v souvislosti s derby hlasitě mluvilo už loni, protože v Karlových Varech porazil Kinga Archieho a poté ovládl i Pražského zimního favorita. Letos šel svěřenec Pavlíny Sůrové stejnou cestou jako Angkor Wat, a i když výsledkově tolik nezáří, výkony nepodal o mnoho horší. V Karlových Varech totiž točil do cílové roviny zhruba o 10 délek zpět a poté ještě musel hledat volný prostor, takže ani silným závěrem Angkor Wata ohrozit nedokázal. Zato ve Velké červnové s ním dlouho sváděl vyrovnaný souboj. Za distancí ho sice prohrál, ovšem obdržel jedinou pobídku bičíkem.
Zajímavým koněm je bezpochyby také Kristiano. Pravý bratr před třemi lety v derby druhé Krasavy totiž zvítězil v Memoriálu JUDr. Frankenbergera. Teoreticky přitom ani jemu nemělo sedět falešné tempo, když je hodně narostlým vytrvalcem. To je také důvod, proč jeho ambice porostou s měkkou dráhou. Svěřenec Heleny Vocáskové je vedle Big Bena hlavním uchazečem o nejvyšší majitelskou prémii.
Kristiano poráží Pacific Hilla ve Frankenbergerově memoriálu, foto: Jana Syručková
Aspoň o nižší dotace můžou bojovat ve Velké červnové na pátém až sedmém místě seřazení Uran, Dalandi a Tularka, když na vítězného Angkor Wata ztráceli do 4 délek. Well Absolut se po aktivním průběhu propadl na deváté místo a ještě výrazněji zklamali dvanáctý Outback Rider a čtrnáctý Bell Elysees, který je náhradníkem. Každopádně v minulých letech nebyla v derby o překvapení nouze. Vždyť jeho předloňský vítěz Joseph odskakoval s kurzem 50:1 a loňská premiantka Blessed Kiss byla nabízena v poměru 30:1.
(Jaroslav Fabris)