Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Fenomenální Winx ukončila kariéru

Fenomenální Winx ukončila kariéru
Fenomenální Winx s Hughem Bowmanem po prvensví v loňském Cox Plate - foto: bigbonusbets.com.au

Australská hvězda dnes v Randwicku nastoupila k poslednímu startu kariéry a svoji rekordní šňůru protáhla na 33 vítězství v řadě.

Poslední start fenomenální klisny byl s napětím očekáván. Že by měla mít v Longines Queen Elizabeth Stakes (Gr.1) na 2000 metrů nějaký problém, se ale nečekalo, když do dostihu odskakovala s kurzem 1,06:1. Své ambice také WINX potvrdila a zakončila neuvěřitelnou kariéru, v níž triumfovala v 25 Group 1 dostizích.

Winx vítězí v posledním dostihu kariéry před japonským Gr.2 vítězem Klugerem a příslušníkem domácí špičky Hartnellem

Odchovankyně Fairway Thoroughbreds je dcerou vítěze Dubai World Cupu Street Cry, který dal v chovu další výjimečnou klisnu Zenyattu a Street Sense, jenž získal unikátní double Breeders' Cup Juvenile a Kentucky Derby.

Matka Vegas Showgirl sice v Austrálii na grupa scéně neuspěla, ale ve dvou letech byla čtvrtá v Gr.1. Kromě Winx dala El Divino, který ve dvou letech uspěl v Gr.3.

Oba starty ve dvou letech vyhrála i Winx. Mezi špičku se zařadila ve třech letech, kdy byla druhá v Australian Oaks. Vítěznou šňůru zahájila ještě jako tříletá vítězstvím v Gr.3 na míli, první Gr.1 triumf následoval v dalších Oaks.

Jako starší už nebyla nikdy poražena. Na distancích od 1300 do 2000 metrů vyhrála 31 dostihů, z toho 24 mělo statut Gr.1. Dvakrát byla málem poražena. Hned na úvod sezóny jako čtyřletá, kdy silným finišem stihla vítězství jen o hlavu, a o stejný rozdíl byl v prvním dostihu sezóny o dva roky později, kdy špatně odskočila z boxů. Oba to byly starty na pro ni příliš krátkých distancích 1300 a 1400 metrů. Nejlepší byla od míle do 2000 metrů.

Čtyřikrát vyhrála jeden z největších australských dostihů Cox Plate na 2000 metrů, který se běhá na specifické dráze v Moonee Valley, kde je rovina dlouhá jen 200 metrů a koně musí začít s finišem ještě před obloukem.

Už při prvním vítězství dokázala, že je světovým koněm, když v roce 2015 za sebou nechala o víc jak pět délek tříletého Highland Reel, který následně vyhrál Hong Kong Vase a jako starší byl hvězdou na 2400 metrů. Loni při čtvrté výhře porazila o 2 délky godolphinského vítěze Dubai Turf Benbatla. Nejblíž jí byl ale rok před tím domácí Humidor, který se k ní přiblížil na půl délky.

Winx vítězí v Cox Plate 2015, třetí byl Highland Reel

Loni byla také se suverénním vítězem Champion Stakes Cracksmanem na čele World's Best Racehorse Rankings ohodnocena známkou 130 lb. S velkými jmény se ale bohužel mimo svojí domovinu nestřetla, přestože se uvažovalo o její cestě na Royal Ascot. V tom trochu zaostává za další výbornou australskou klisnou Black Caviar, která o tom, jak je výbornou sprinterkou, přesvědčila i v Ascotu.

Australský systém trochu sériovým vítězům nahrává. Těžko si lze představit, že by někdo v Evropě dokázal být po celé čtyři roky v takové formě, aby na nejvyšší scéně dokázal stále dominovat. Možná tak Frankel, trochu můžeme připodobnit Enable, ale ani dvojnásobná vítězka "Arc" Treve nebyla neporazitelná. Ne vždy se Winx i na úrovni Gr.1 střetla s těmi nejlepšími. Ale nechceme jí brát její gloriolu.

Její trenér Chris Waller si to s ní jistě užil. "Je to úžasný kůň. Já jsem byl jen kolečko ve stroji. Celý můj tým má na tom zásluhu. Byly to nejlepší čtyři roky. To je těžké popsat."

Těžko se sní loučil i její stálý jezdec Hugh Bowman. "Šla opět tak sebejistě. Nemůžu uvěřit, že už je konec," sděloval své dojmy po posledním dostihu.

Kariéra sedmileté WINX je tedy definitivně u konce. Jisté je, že se stala legendou, jejíž výkony budou dostihovému světu chybět.

(Ondřej Blahník)