Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Coneygree může v Kemptonu překvapit

Ferdinand Minařík: Coneygree může v Kemptonu překvapit

Po delší době se v nabídce Tipsportu objevily dostihy, a protože i já mám chvíli času, zkusím to dnes při Boxing Day s nějakým tipem.

Kromě hlavního dostihu King George VI Chase jsou dnes vrcholy v Kemptonu nováčkům věnovaná Kauto Star Novices Chase a proutěnky Christmas Hurdle. V tomto dostihu se mi celkem líbí Global Citizen (15:1), kterému by dnešní podmínky měly sednout, ovšem kurz, který momentálně nabízí tipáč na jeho umístění (2,5:1) mi přijde poměrně nízký. Asi tedy počkám na livko, jak se to vyvrbí. Mezi nováčky a ve vrcholu dne jsem si ale vybral.

Kempton 26. 12. 14:55, Bags Groove – vítěz 6:1 (tipsport), 1 bod

Poměrně velkým favoritem v Kauto Star Novices Chase je Hendersonův Santini (2:1), který bude mít za soupeře šestici koní, z alespoň čtyři vypadají do budoucna velmi zajímavě. Favorit má na kontě jeden vítězný start, když v Newbury si došel pro triumf táhlým závěrem. Je to poměrně narostlý koník, takže dráha v Kemptonu pro něj nevypadá jako optimální. I z tohoto pohledu mi kurz na něj přijde moc nízký.

Ze soupeřů je populární hlavně Nichollsův Topofthegame (5,5:1), který zaujal při svém debutu nad těžkými skoky v Exeteru. Tam nechtěl odstartovat a hned v úvodu ztratil asi 20 délek. V cíli ho na druhém místě dělily od vítěze necelé 4, takže nebýt tohoto zaváhání, asi by jistě zvítězil. Je tu ovšem problém, aby toto „stávkování“ nezopakoval.

Už dvojici triumfů na chase má klisna La Bague Au Roi (7,7:1). To bylo na kratších distancích, ale vzhledem k tomu, že tři míle zvládla na proutkách, tak vzdálenost by problém být neměl. Spíš si myslím, že by potřebovala víc „galloping track“ než je Kempton. Stejný kurz má i The Worlds End a i u něj bych viděl jako největší otazník dráhu. Také jeho tým ho zatím poslal na členitá závodiště Chepstow a Cheltenham.

Právě kombinace rychlé dráhy a půdy „good to soft (good in places)“ by měla být optimální pro Bags Groove. Ten už má za sebou dokonce čtyři starty na chase, přičemž poražen byl jen při debutu. V aktuální sezóně je neporažen a v posledních dvou startech ve Wincantonu a Huntingdonu dal nejbližšímu soupeři shodně 9 délek.

V sedle bude tak jako při všech jeho triumfech Noel Fehily a stáj trenéra Fry je v poslední době ve velmi dobré formě. Když to všechno sečtu, favorit je určitě výborný kůň, podmínky v Kemptonu hrají ale do not pro Bags Groove. Kurz @ 6 na jeho triumf tady tak musím brát.

Kempton 26. 12. 16:05, Coneygree 1-5 @ 1,9:1 (tipsport), 2 body

V hlavním dostihu, King George VI Chase, se sešla opravdu hvězdná sestava, o všech deseti účastnících se dá napsat hodně superlativů. To už rozebral Jarda Fabris ve svém rozboru, já bych se tak zaměřil na jisté otazníky u jednotlivých jmen.  

Začnu s favoritem, jímž je i přes stoupající kurz stále Might Bite (4,2:1). Ten naposledy vyhořel v Haydocku, když vinu prý nesly příliš mohutné překážky. Jak je ale vidět, sázející tomu moc nevěří, ještě před týdnem na něj bylo cca @ 2,5. I já mám své pochybnosti, tento koník má za sebou dvě velmi těžké sezóny, tak si říkám, aby už toho prostě neměl dost.

Druhou šancí je Waiting Patiently (4,7:1), který se na třech mílích představí poprvé v kariéře. Rovněž vstupuje do sezóny, takže kurz na něj není nic extra.

Úspěšný vstup do sezóny má za sebou Politologue (6:1), ale i o něm platí, že takhle dlouhou trať ještě nešel. Stejný kurz má vítěz posledního Gold Cupu v Cheltenhamu, Native River, To je sice „echt“ vytrvalec, který umí soupeře ucválat, určitě by ale uvítal pár furlongů navíc.

Vítěz Betfair Chase Bristol de Mai (8:1) zas na jiných drahách než Haydock takové výkony nepodává a vloni tu byl šestý se ztrátou 26 délek na vítěze. Čtvrté místo z loňské edice obhajuje Thistlecrack (8:1), který v Betfair Chase dělal hodně chyb, přesto na třetím místě neztrácel mnoho na „Bristola“. Pokud bude dnes skákat lépe, nebylo by divu, kdyby mu porážku vrátil (kurz na jejich duel @ 1,8 pro „Cracka“ jsem použil do menší akovky).

Z těch vážných aspirantů zbývá ještě čtvrtý z Haydocku, Clan des Obeaux (17:1), ovšem ten na mě zatím žádný velký dojem neudělal.

Je tedy vidět, že u každého jména jsou jisté pochyby. Ty se sice týkají i mé volby, kterou je Coneygree, to je ovšem vyváženo kurzem a možností vsadit i na „tabuli“. U tohoto koníka je hodně zmiňován jeho věk, když je mu už 11. Ovšem on toho za svou kariéru zas tolik nenaběhal, a když před třemi lety zvítězil v Gold Cupu, byl ještě nováček (jednalo se o jeho teprve pátý start nad těžkými skoky).

Pak ale jeho kariéru zbrzdily zdravotní problémy, ale i tak se při svých návratech neztratil. Vloni na jaře byl ještě třeba třetí v GC v Punchestownu, když neztratil mnoho na duo Sizing John a Djakadam. V minulé sezóně se objevil na startu dvakrát, ani v Charlie Hall Chase a ani v „Hennessy“ se do cíle nedostal.

Už jsem si tedy myslel, že Coneygree kariéru ukončí, proto mě dost (příjemně) překvapil jeho comeback před měsícem v Cheltenhamu. Tam se objevil po prodělané „wind“ operaci a poprvé s fixací jazyka, a v delším handicapu skákal jako za mladých časů. Nakonec byl třetí, na to, že to byl první start po víc jak roce a půl, kdy se dostal do cíle, si ale myslím, že to nemohlo být lepší.

Navíc v handicapu obhájil svůj stále vysoký rating 160, což se jen tak někomu nepodaří. Jistěže Cheltenham je pro něj lepší dráha než Kempton, tady už ale také zvítězit dokázal. Pro mě je tu podobnou šancí na vítězství jako Thistlecrack, Coneygree má ale téměř trojnásobný kurz @ 23. Hlavní sázka je tedy na to, že to v tomto „wide – open“ dostihu zvládne do pátého místa, nějaké menší vklady jsem ale rozmístil i dál až k vítězi. Hodně štěstí!

 

Statistika 2018: tipů 113 – vklady 183 – výběry 206 – roi 1,11