Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: „Jabko jede“ i na dvou mílích

Ferdinand Minařík: „Jabko jede“ i na dvou mílích

Po delší době se v nabídce Tipsportu objevily překážkové dostihy. Vzhledem k tomu, že program v Leopardstownu i Sandownu je dnes doslova nabitý kvalitou, jich možná mohlo být víc, i tak se ale pokusím z toho něco vybrat.

V nabídce mi hlavně chybí dvoumílové proutěnky v Sandownu, Contenders Hurdle, kde by Bouveur d´Air (1,11:1) neměl mít problém odčinit porážku z vánočního Kemptonu. Za ním je ale situace (alespoň z mého pohledu) poměrně vyrovnaná, ale na to, kdo dokončí druhý či třetí si budu muset počkat na „livko“.

V Leopardstownu se kromě dostihů, které už v nabídce jsou, těším nejvíc na Arkle Novice Chase. Tam je pro mě větším favoritem, než naznačuje kurz @ 2,87 Le Richebourg. Tento krasavec vypadá jako velký příslib do budoucna a s konkurencí  Knockanuss (3,75:1 – až moc velký „šílenec“), Mengli Khan (8:1 – nevypadá že by dvě míle pro něj měly být optimem) a Paloma Blue (8,5:1 – jeho skokanský projev má k plynulosti hodně daleko) by si poradit měl.

Z dostihů, které v nabídce jsou zatím vynechám Scilly Isles Chase v Sandownu. Mezi nováčky by to mělo být o trojici koní, když mírným favoritem je dosud neporažený Vinndication (2,5:1). Líbivý koník je možná trochu těžkopádný a nevím jak si poradí s řadou „railway fences“ na protilehlé straně místního závodiště. Lostintranslation (3,25:1) sice naposledy porazil v Cheltenhamu Defi du Seuil (4:1), který ale nosil o 1,5 kg víc, takže by mu mohl porážku vrátit. Kurz na něj jde ale nahoru, tak uvidím, jak se to vyvine.

Tolik na úvod a teď už k dostihům, který tipáč vypsal a začnu v Irsku netradiční akovkou, jejíž důvody vysvětlím.

Leopardstown 2. 2. 14:25, Apple´s Jade – vítěz @ 2

                                16:10, Simply Ned lépe než Castlegrace Paddy @ 1,7

                                ako @ 3,4:1 (tipsport), 1 bod

Zde shrnu dva hlavní dostihy v Leopardstownu dohromady. Irish Champion Hurdle je na programu už jako druhý, neboť kvůli problémům s počasím byly dostihy přes těžké skoky přesunuty na konec. Favoritkou je populární „Jabko“, tedy Apple´s Jade.

Není se co divit, při vším respektu k ostatním soupeřům vypadá jako hlavní soupeř pro vynikající klisnu distance. Ona běhá delší distance a na dvou mílích už se dlouho neukázala. Při svých posledních vystoupeních na této trati byla na podzim 2016 dvakrát poražena.

Tehdy byli nad její síly Rashaan resp. Irving, což byli koně, kteří měli vysokou rovinovou třídu. Takového ovšem v tomto poli nevidím. Supasundae (4:1) je sice univerzál, ovšem jistě o něm platí, že delší trať je pro něj lepší. Mullinsův Melon (3,85:1) podal životní výkon v Cheltenhamu, kde byl po boji druhý, to bylo ovšem na „soft“ půdě. Dnes je na proutkách oficiálně naměřena jako „good to yielding“ a oproti kopcovitému Cheltenhamu je Leopardstown v podstatě „placka“.

Pokud by zde v poli byl někdo, komu by kombinace dnešních podmínek měla vyhovovat, tak je to Petit Muchoir (17:1). Ten se naposledy představil po pauze a bylo avizováno, že zahřívací start bude potřebovat. Dostih pak strávil netradičně na chvostu pole, z kterého se neodpoutal. Pokud tady zvolí jinou taktiku a bude už fit, může jistě o umístění bojovat.

Protože se mi vklad na klisnu nechce nějak hrotit, využiji ho do akovky, jejíž druhým dílem bude Dublin Chase. Favoritem je tady Mullinsův Min (1,55:1), přičemž „klokanův bratr“ obhajuje loňský triumf. Tomu by měly podmínky hrát do karet optimálně, dají se tu ale najít i lepší věci.

Ostrovní bookies mají za jeho největšího soupeře jednoho z dvou britských hostů, jímž je Saint Calvados. Tipáč to má ale srovnané v kurzu @ 7,5 s dalším nájezdníkem, přičemž Simply Ned už dokázal Mina v Leopardstownu porazit vloni o vánocích. „Calvados“ je o polovinu mladší než „Ned“, takže není divu, že je trochu upřednostněn. Tento front runner to ale může mít problém s dalším rychlíkem, který chodí rád ze špice, a tím je Special Tiara (20:1).

Bude zajímavé sledovat, jak to jejich týmy vymyslí, na „good“ groundu, jaký je naměřen na chase, ale věřím, že líp se s tím vyrovná veterán trenéra De Bromheada.

O tom ale později, vrátím se k tipu. Simply Ned to v Leopardstownu umí, vloni byl v tomto dostihu druhý a v aktuální sezóně už zde šokoval porážkou Footpada. I když půdu by potřeboval měkčí, i na „goodu“ už zaběhl, právě třeba při posledním triumfu.

To se nedá říci o jeho soupeři v této „uličce“, jímž je Castlegrace Paddy (10:1). Ten naopak preferuje měkčí až hlubokou půdu, na níž triumfoval třeba na úvod sezóny v Corku. Na místní dráze se ukázal o vánocích a za podobných podmínek jako jsou dnes dokončil čtvrtý. Na „Neda“ ztratil 5 ½ délky a nějak nevidím důvod, proč by se to dnes mělo měnit.

Kurz @ 1,7 je pro mě hodnotný, v tomto dostihu ještě zkusím

Special Tiara 1-3 @ 2,85 (tipsport) 1 bod

Tomu se sice v poslední době nedaří, také už dlouho ale nenarazil právě na „good“ podklad, na kterém to umí nejlépe. Vloni tu byl třetí, když to Robbie Power v sedle hodně přepálil, přesto od druhého „Neda“ ho dělil pouhý krk. Na to, že podobný výkon předvede i dnes ten 1 bod rád investuji. Hodně štěstí!