Ferdinand Minařík: Kdo se stane „Pegasem“?

Gulfstream Park dnes vítá třetí ročník milionářského Pegasus World Cup Invitational Stakes. Ve dvanáctičlenném poli je řada zajímavých jmen a já jsem si připravil rozbor tohoto dostihu.

PEGASUS WORLD CUP INVITATIONAL STAKES (Gr.1, 1800 m, písek)

Gulfstream Park - 23:36

BRAVAZO – Šestý v Kentucky Derby i Belmont Stakes, nejlepší výkon zaznamenal na rozbahněné dráze („sloppy“) v Preakness Stakes. V BC Dirt Mile na třetím místě ztratil na City of Light víc jak pět délek a nestačil ani na Seeking the Soul. Tomu ale porážku vrátil následně v handicapu a nejspíš by na něj měl stačit i dnes.

SOMETHING AWESOME – Na jaře zvítězil ve dvou Graded dostizích, další dva starty ale tak povedené nebyly. Na nejlepší by stačit neměl a na startovní listině je nejspíš i kvůli majiteli – pořadateli.

CITY OF LIGHT – Breeders Cup Dirt Mile ovládl přesvědčivě start – cíl a vloni v dubnu porazil v handicapu i Accelarate. Tenkrát ale nosil nižší váhu a v dalším startu na dvou kilometrech v Santa Anitě na něj nestačil. I tak ale zůstává největším nebezpečím pro favorita.

SEEKING THE SOUL – Podává spolehlivé výkony. V BC Dirt Mile druhý za City of Light, v dalším startu nestačil na Bravazo, nosil ale vyšší váhu. Vloni byl tady o pátý (14 délek za Gun Runner) a podobné umístění by mělo být v jeho silách i tentokrát.

ACCELERATE – Vítěz Breeders Cup Classic naposledy okusil hořkost porážky vloni v dubnu, když ho pod nižší váhou o krk porazil City of Light. Americký kůň roku na dirtu a třetí v nedávno zveřejněné mezinárodní klasifikaci by tady měl svojí vítěznou šňůru natáhnout, i když jako jeho optimum vypadá 2000 metrů.

TOM´S D´ETAT – Vítěz listed zkoušky z dráhy Fair Grounds. Tady bude muset předvést výrazně víc, v šesti letech toho ale ještě tolik nenaběhal.

TRUE TIMBER – Běhal spíš kratší dostihy, naposledy se držel dobře v Cigar Mile handicapu, když neztratil mnoho na vítězného Patternrecognition. Pokud by si poradil s delší distancí, „tabule“ by v jeho silách být mohla.

GUNNEVERA – V BC Classic druhý za Accelerate o jednu délku. Přibližoval se mu ale až v závěrečných metrech, takže kratší trať mu do karet příliš nehraje. Vloni byl tady třetí se ztrátou víc jak 13 délek na Gun Runnera a o obhajobu bronzu se nejspíš bude muset poprat.

KUKULKAN – Držitel mexické trojkoruny se dobře ukázal i na místní dráze, když s přehledem opanoval Caribbean Classic. To byl ale slabší dostih a i jeho exteriér napovídá, že na tento level stačit nebude.

AUDIBLE – Třetí místo z Kentucky Derby (na „sloppy ground“) má svojí hodnotu, naposledy ale na stejném povrchu zklamal jako 11/10 favorit. Oproti druhému zástupci loňského klasického ročníku (Bravazo) neměl tak náročný program a počítat se s ním musí.

IMPERATIVE – Na jaře 2017 vyhrál na místní dráze listed handicap. To zatím vypadá jako vrchol jeho kariéry a kurz 100/1 má tak své oprávnění.

PATTERNRECOGNITION – V posledních čtyřech startech neporažený, když dva poslední triumfy získal stylem start – cíl v mílových handicapech. Otazníkem jsou metry navíc a venkovní startovní box, pokud si s tím ale poradí, alespoň o třetí místo by bojovat měl.

Tipařův verdikt: Startovní pole sice čítá dvanáct koní, při bližším pohledu to ale vypadá jako match mezi dvěma z nich. City of Light sice ACCELERATE dokázal porazit, vloni v dubnu ale nosil nižší váhu a následně s ním na dvou kilometrech prohrál. Ze zbytku vypadá nejzajímavěji Patternrecognition, pokud si poradí s metry navíc a nevýhodným vstupním postem. Své příznivce budou mít jistě i zástupci loňského klasického ročníku. Audible sice naposledy zklamal, je ale víc pošetřený než stabilní formy ukazující Bravazo. Koněm pro překvapení tu může být True Timber.

Tip: Accelerate – City of Light – Patternrecognition

Tipsport: 2,65 Accelerate; 3,5 City Of Light; 8,5 Gunnevera, 10 Audible, Bravazo, Patternrecognition; 15 Seeking The Soul; 35 Something Awesome; 40 True Timber, 60 Kukulkan, Tom's D'Etat; 100 Imperative