Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Na Champions Day buďte „Top“

Ferdinand Minařík: Na Champions Day buďte „Top“

První den Festivalu přinesl nemalá překvapení a „psí počasí“. To v Cheltenhamu trvá dál, naštěstí běhat se bude, takže jsem tu s nějakými tipy.

Dnes zůstanu u nováčků, jelikož v dnešním hlavním dostihu jsem nic zajímavého nenašel. Favorit Altior (1,4:1) by prohrát neměl, ovšem jak jeho kurz, tak poslední skokansky děsivé představení je dostatečným důvodem, proč se radši držet zpět. Podle všeho by měl Min (5:1) obhájit loňské stříbro, zajímavá bitva to může být o třetí – čtvrté místo. O to se podle kurzů uchází pětice koní a tato situace přímo vybízí k vypsání nějakých „uliček“, bohužel tipáč zůstal u vedlejších sázek jen u „pole proti“. Já věřím tomu, že umístit se může nestárnoucí God´s Own (30:1), ovšem to jsou spíš takové „heartmoney“.

V cross country by se mohl nám známý Urgent d´Gregaine (10:1 je nižší kurz než je nabízen na ostrovech) dostat na „bednu“, ovšem na to nijak zajímavý kurz není. Po pauze sice zaběhnout umí, je to ale jistý otazník a bude se muset vklínit mezi dvojici trenéra Bolgera, Auvergnat a Jossies Orders.

Zbytek odpoledne jsou velmi těžké sázkařské oříšky, takže já jsem zůstal u prvních dvou dostihů pro nováčky.

Cheltenham 13. 3. 14:30, Bright Forecast 1-5 @ 3,5:1 (tipsport), 1 bod

V prvním dostihu dne, Ballymore Novices Hurdle na 4200 metrů by se o vítězi mělo rozhodnout mezi dvěma koňmi. Já jsem si z nich vybrat nedokázal, Champ (4:1) mě přijde že je takový kůň, kterého „předchází jeho pověst“, což já nemám rád. Asi je to i tím, že byl pojmenován podle AP Mc Coye, to mu tady ale moc nepomůže. Battleoverdoyen (4,5:1) zas není vyzkoušený na měkčí půdě, vypadá ale, že by to mohl zvládnout, takže bych se přiklonil spíš k němu.

Za nimi už je to otevřené, určitě je v poli pár koní, o kterých ještě uslyšíme. Jedním z nich by podle mě mohl být i Bright Forecast. Musím se přiznat, že toho jsem si všimnul proto, že běhá ve stejném dresu jako Aldaniti, kterého dostihový fanoušci znají z filmu „Champions“ (u nás Závod se smrtí). Nakonec i kůň je mu celkem podobný, to mě ale k sázce na něj nevede.

On už má na kontě dvě výhry, z toho ta první byla v Newbury na „soft“ půdě. Naposledy se ukázal v Haydocku na dvou mílích, kde celkem statečně odolával Mister Fisherovi, což je určitě rychlostně lépe vybavený koník.

Já si myslím, že prodloužení distance by mu mělo sednout, zrovna tak členitější dráha by pro něj měla být lepší, než rychlý Haydock. Na měkké půdě už zvítězil, takže to by také neměl být problém. V poměrně otevřeném dostihu by tedy podle mě Britght Forecast alespoň na to páté místo stačit měl.

Cheltenham 13. 3., 15:10, Topofthegame – vítěz @ 4,5:1 (tipsport), 1 bod

I v RSA chase na tři míle pro začínající překážkáře bych souhlasil s bookmakery, že tady by si to měli rozdat o vítězství tři.

Mírným favoritem je Delta Work (3,35:1, na ostrovech téměř o půl bodu výš). Ten si na kratší distanci poradil i s výborným Le Richebourgem, lehce zvítězil i Leopardstownu o vánocích. Tam sice udělal Mortal (dnes 15:1) na posledním skoku chybu, i tak by ho ale neohrozil. Přímé poměření s něakým top koněm na třech mílích tedy u něj chybí.

To zas má dvojice domácích šancí. Jak Santini (3,8:1) tak Topofthegame se ve vánočním Kemptonu utkali se skvělou La Bague Au Roi a nebyli od ní zas tak daleko. Lépe tehdy dopadl můj tip, když na klisnu ztratil 1 a půl délky, jeho tehdejší sok byl o 2 délky za ním.

I když se Santini tehdy přibližoval, takže by mu víc „gallopping track“ měl sednout lépe, tak podle mě o Topofthegame to platí též. Ten se tehdy dostal do vedení trochu brzo a na posledních dvou překážkách udělal menší chyby.

Další plusy pro něj jsou, že už v předchozím startu v Exeteru, kde ztratil při odskoku snad 100 metrů, nebyl příliš vzdálen od Defi du Seuil, což je také známka kvality. Na loňském Festivalu bojoval v proutěnkářském handicapu se známkou 150 (Delta Work zvítězil v jiném dostihu s ratingem 139). Ve vyrovnaném dostihu se tak přikloním na stranu trenéra Nichollse. Hodně štěstí!