Frankieho Oaks a dnešní Derby

Frankie Dettori

Včera se odběhly v Epsomu vrcholy v podobě Coronation Cupu a Oaks, dnes je na programu hlavní vrchol tříletých - The Derby.

Před dnešní hlavní událostí pro tříleté vytrvalce se na chvíli ohlédneme za včerejším prvním dnem Derby mítinku v Epsomu, který měl dva vrcholy na 2400 metrů.

Investec Coronation Cupu vybojoval životní úspěch svěřenec Rogera Variana DAFOE (Atzeni; 12:1). 300 metrů před cílem sice převzal vedení na vnější straně finišující O’Brienův Kew Gardens (Moore; 4,3:1), ale Dafou se poté na bariéře protáhl mezi soupeři a nakonec získal převahu ½ délky.

Salouen, který loni těsně prohrál s Cracksmanem, skončil třetí, Lah Ti Dar a Old Persian zklamali šestým a sedmým místem.

VÝSLEDEK

Podobně jako v Coronation Cupu sahal tým kolem hřebčína Coolmore po vítězství také v Investec Oaks. Před Pink Dogwood (Moore; 4:1) se ale 100 metrů před cílem dostala ANAPURNA (9:1) a o krk zvítězila. Jedná se o první vítězství v britské klasice pro potomka výborného Frankela. Zato trenér John Gosden slaví už třetí triumf v Oaks a žokej Frankie Dettori se na jeho listinu vítězů zapsal dokonce popáté.

VÝSLEDEK

Pojďme ale na vrchol dnešního dne, jímž je nejslavnější dostih na světě Investec Derby. V něm se postaví na start 13 těch nejlepších tříletků na ostrovech na trati 2400 metrů.

Mezi nimi má hned 7 zástupců ambiciózní hřebčín Coolmore pod vedením Aidana O’Briena. Mezi nimi je i favorit Sir Dragonet, který pochází z rodiny výborné Urban Sea a jeho otcem je derby vítěz Camelot, jehož Ping Dogwood byla včera druhá v Oaks. Běhat začal až letos, kdy koncem dubna s přehledem vyhrál maiden na 2500 metrů a pak všechny uchvátil ve stejně dlouhých Chester Vase, kde se zpočátku držel vzadu, pak ale předvedl silný finiš a soupeřům utekl o 8 délek. Tehdy se sice běželo na měkčí dráze než dnes, ale to by mu snad nemuselo vadit. V jeho sedle bude stájová jednička Ryan Moore.

Dvě letošní přesvědčivá vítězství má na svém kontě i Broome, který oba trialy v Leopardstownu vyhrál útokem zezadu. Loni byl o krk druhý v Prix Jean-Luc Lagardere. Syna derby vítěze Australia povede trenérův syn Donnacha.

Mezi favority je i Anthony Van Dyck, který má sice na straně matky spíš sprinterský původ, Galileo mu ale dává viditelně vytrvalost. Ve dvou letech byl hodně angažovaný. Mezi jeho sedmi starty je druhé místo z Nstional Stakes v Curragh a třetí z Dewhurst Stakes. Letos startoval jen v trialu v Lingfieldu na 2300 metrů, kde na měkké dráze jistě vyhrál.

Proti silné sestavě Coolmoru se postaví především Telecaster, jehož matka Shirroco Star byla druhá v Oaks. Kariéru zahájil koncem března v Doncasteru, kde byl druhý za Bangkokem, který ale již třikrát startoval jako dvouletý. V dalším startu vyhrál přesvědčivě aktivní taktikou ve Windsoru. Aktivně si počínal i v Dante Stakes, kde odrazil útok loňského nejlepšího dvouletka Too Darn Hot, kterého na jaře přibrzdily zdravotní problémy a v dalším startu byl druhý v Irish 2000 Guineas.

Telecaster v té době nebyl do derby přihlášen. Dohláška do derby opět rozvířila téma, zda systém, kdy jsou do derby hlášeni koně již jako ročci, kdy není znám jejich potenciál, nekomplikuje situaci menším majitelům, kteří v tomto ranném věku nechtějí do přihlášky investovat.

Bangkok v dalším startu působivě vyhrál v trialu v Sandownu. V rodokmenu má vytrvalosti dost, ale soupeři ze Sandownu v dalších startech spíš propadli.

Fankie Dettori, který včera vyhrál Oaks, bude v sedle loni čtvrtého z Futurity Stakes Circus Maximus. V jeho původu ale tolik vytrvalosti není a při výhře v Listed na 2100 metrů v Chesteru po aktivním průběhu to nevypadalo, že distance je akorát.

S vytrvalostí by mohl mít problém i Madhmoon, který byl čtvrtý v 2000 Guineas.

Tipařův verdikt: Původně jsem si myslel, že tady půjdu do Telecastera, jehož matka byla druhý v Oaks a vytrvalost by mít měl. Druhý životní start šel ale stylem start-cíl a v Dante Stakes byl po startu chtivější, což možná zdědil po otci New Approach. Tehdy aktivní taktika měla na rychlé dráze smysl a on šel po vítězství. Do té doby ještě nebyl dohlášen do derby, ale nejsem si jist, zda jeho příprava tam tedy byla cílená. Navíc když tentokrát mítink v Yorku vyšel jen 16 dní před Derby.

Proto zvolím jednoho z trojice nejšancovějších O’Brienovců. Vítězství Anthony Van Dycka se mi líbilo a je dobře, že po náročné dvouleté kariéře letos běžel jen jednou. V původu ale má na můj vkus moc rychlosti. Broome zas chodí dost zezadu. Také SIR DRAGONET šel při své působivé výhře v Chester Vase hodně zezadu, v prvním startu ale dokázal hezky zrychlit i z pozice. Není sice moc zkušený, ale čekám další progres. Proto tady dám hlas favoritovi.