Gallanticus na vrcholu, Ignacius zklamal, Rex Of Thunder obhájil

Rex Of Thunder s Michelem Demem obhajují vítězství ve Zlatém poháru - foto Andrea Zavadilová

Co nám řekly výsledky tří jedničkových dostihů, které byly součástí Derby mítinku.

Analýzy Ondřeje Blahníka

Sprinterská cena Galerie Cermak Eisenkraft (1200 m)

Po Sprinterské ceně víme, že GALLANTICUS je skutečně dobrý. Běhat začal až letos ve čtyřech letech, ale ani v jednom z prvních dvou startů neprohrál a jeho vítězství byla poměrně lehká. Zakoupen byl ve dvou lech na podzimní dražbě koní v tréninku společnosti Tattersalls za 5.500 liber. Má slušný původ, i když ne zrovna sprinterský. Matka Vexatious neběhala, ale je polosestrou Mango Divy, která vyhrála Gr.2 na 1800 metrů. Z jejích potomků běhal nejlíp Shawaahid, který měl nejvyšší rating 94 lb a běhal na tratích 1400 až 1600 metrů. Gallanticusův otec Galileo Gold také dává spíš mílaře.

Gallanticus je ale hodně rychlý. Po startu vystřelil z výhodného třetího boxu a už ho nikdo nechytil. Ukázal další progres a i v jedničkové společnosti byl jeho triumf naprosto jistý. Uvidíme, zda dokáže jít ještě nahoru.

Gallanticus s Davidem Liškou vítězi Sprinterské ceny – foto Andrea Zavadilová

GALLANTICUS byl pořízen na Autumn Horses in Training Sale za 5.500  liber

Worth Choice loňský triumf neobhájil a na vítěze ztrácel délku. Nesl však o 2 kila víc a startoval z nevýhodného desátého boxu. Z něj hned po startu na vítěze ztratil délky, které už nedokázal stáhnout, když v rovině musel projít skrz koně. Výkon tedy podal srovnatelný.

Užitečným sprinterem může být i Hidden Colony, Legionar Srb už slušně zaběhl na Turf Gala. Naopak Devil In Pink propadl. Možná je to tím, že není úplným sprinterem a jeho optimem bude 1400 metrů. Jeho měření s německou špičkou nebylo tak špatné.

VÝSLEDEK

Tattersalls Mile (1600 m)

Tattersalls Mile vyhrál jediný tříletek v poli SHAHBANDAR. Patřil ke koním, s nimiž Ingrid Janáčková Koplíková přes zimu běhala na mítinku v Cagnes-Sur-Mer. Tam zahájil kariéru a během šesti týdnů stihnul čtyři starty. Nejlépe zaběhl v dostihu na 1600 metrů, za což dostal francouzský rating 37 kg. Od února neběhal, ale jak se ukázalo, žádná nevýhoda to nebyla. Od začátku si držel dobrou pozici, na distanci převzal vedení od Caucasiana a mířil k první životní výhře. Tím se zařadil mezi naše přední mílaře, ale naše špička na této distanci je letos poměrně chaotická a i tenhle dostih byl trochu postavený na hlavu.

Shahbandar s Tomášem Lukáškem před Melandrosem v Tattersalls Mile – foto Andrea Zavadilová

Na půl délky se totiž k vítězi dotáhl Melandros, který u nás zatím vyhrál jen dva dvojkové handicapy. Ve dvou letech sice za výhru na francouzské provincii dostal tamní rating 38 kg, ale jeho poslední loňské hodnocení bylo 33 kg. Třetí Sagar podal další dobrý výkon, k němuž nepotřeboval měkkou půdu, jak jsme si o něm dřív mysleli. Přeci jen ale má již zřejmě nejlepší léta za sebou. Tím, kdo se měl vrátit na mílařský trůn, byl Ignacius Reilly. Ten u nás před zdravotní pauzou prohrál na tratích do 2000 metrů jen jednou, což bylo na pro něj nevýhodné měkké půdě, a ve Francii vlastnil rating 44 kg. Vypadalo to, že se letos dostal do staré formy, ale přestože nesl o 1,5 kila víc, čtvrté místo bylo velkým zklamáním. Caucasian podle očekávání neprostál míli, ale další propadák předvedl jeho stájový druh Politicum a po jarní formě Heidy High také nebylo vidu ani slechu. Nechytal se ani Like Magic, který byl loni druhý v Lázeňské míli a ve Francii si vyběhal 39 kg. Možná by uvítal měkčí dráhu.

VÝSLEDEK

Tipsport Zlatý pohár (2400 m)

Vítězství ve Zlatém poháru obhájil REX OF THUNDER. Nebylo to však nic jednoduchého. Není rychlý z boxů a po startu se usadí vzadu. Dostih byl však rychle rozjetý a pole značně natáhlé. Ztráta, kterou musel stáhnout v rovině tak byla velká. Přesto to silným finišem zvládnul. Na rychlé dráze prostě umí a patří u nás k nejlepším.

Royal Right v zimě na mítinku v Cagnes-Sur-Mer vyhrál dva dostihy a získal rating 37 kg. Minule to ve Velké ceně Slovenska přepálil. Tady se také od startu chopil tempa a udělal si náskok, ale nešel tak hekticky. Ofenzivní taktiku zvládl až do cíle a chytil ho jen vítěz.

Třetím místem Totally Gold potvrdila výkon z mosteckého Memoriálu Vlastimila Smolíka. Tam to vypadalo, že její přemožitelka z Oaks Vignetta přivítá delší rovinu, ale tady nic velkého nepředvedla. Porazil ji i Pace Man, pro něhož byla distance dlouhá, i Sparkle Shout, která se v dostihu snažila stíhat Royal Righta. Loni druhého z Českého derby a Velké ceny českého turfu Stronger Togethera stáhl Tomáš Lukášek již na začátku roviny, není vyloučen zdravotní problém.