Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Gigginstown chce skončit

Gigginstown chce skončit
Majitel Gigginstownu i letecké společnosti Ryanair Michael OLeary v padocku

Největší irský překážkový majitel Michael O’Leary oznámil, že již nebude nakupovat další koně.

Majitel letecké společnosti Ryanair Michael O’Leary vlastní překážkovou stáj Gigginstown House Stud, kterou do množství koní překoná jen největší hráč na překážkové scéně JP McManus. Stáj má koně u šesti majitelů, z nichž hlavním je Gordon Elliott. V jejích barvách tuto sezónu 2018/2019 startovalo 225 koní.

Gigginstown získal řadu velkých úspěchů. V Irsku vyhrál 7 majitelských šampionátů. Již v roce 2006 vyhrál War Of Attrition Cheltenham Gold Cup a o deset let později se k němu přidal Don Cossack. Na britské půdě získal i největší překážkový handicap, slavnou Grand National. V ní v roce 2016 vyhrál Rule The World a poslední dva ročníky opanoval Tiger Roll, který je i favoritem pro další ročník, čímž by vyrovnal legendárního Red Ruma.

Kromě Tiger Roll byla tuto sezónu vidět především Apple’s Jade, která v první části sezóny válcovala jednoho soupeře za druhým a v Leopardstownu opanovala Irish Champion Hurdle.

 

Apple’s Jade s Jackem Kennedym v Leopardstownu - foto: Dublin Racing Festival (inpho photography)

Přestože Gigginstown House Stud, který z velké části řídí i Michaelův bratr Eddie O’Leary, vydělal na dotacích v uplynulé sezóně skoro 4 milióny euro a v Británii necelých 900.000 liber, režie provozu stáje při tolika koních musí tuto částku značně převyšovat. Důvodem zastavení přísunu dalších koní ale nejsou peníze. Michael O’Leary, jehož jmění se odhaduje na miliardu eur, situaci vysvětluje rodinnými důvody: „Moje děti se dostávají do teenagerského věku a já s nimi trávím mnohem víc času, takže mi již nezbývá tolik času na dostihy.“

Přestože se již nebudou nakupovat další koně, Gigginstown zatím nic neruší. Svým trenérům v poměru jako dosud rozdělí poslední várku koní, kteří nastupují do tréninku. A ti za něj budou běhat ještě několik sezón. Stav koní by se tedy měl postupně tenčit přibližně během dalších pěti let, pokud nedojde ke změně záměru. Michael O’Leary ani nemusí natrvalo odejít z dostihového sportu, ale stáj v tak velikém rozsahu fungovat nebude.

Koho to ale postihne rovnou, jsou dražební společnosti. Mezi nejdražší nákupy posledních let patří loni nadějný nováček Samco, který byl před třemi lety na dražbě Goffs zakoupen za 335.000 €, loni na Tattersalls stál Battleoverdoyen 235.000 liber a 230.000 euro stál Dortmund Park na Arqaně.

V dnešní době si dražební společnosti s takovou situací poradí, především o dražší koně je stále velký zájem. Odchod takhle velkého hráče z trhu je ale nepříjemný.

(Ondřej Blahník)