Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Gold Cup přinesl double Henryho de Bromheada, zvítězil Minella Indo

Gold Cup přinesl double Henryho de Bromheada, zvítězil Minella Indo
Jack Kennedy - foto: Dublin Racing Festival

Tři nejprestižnější dostihy Cheltenhamského Festivalu ovládli svěřenci Henryho de Bromheada, který v dnešním Gold Cupu slavil dokonce double.

 

Quilixios a Rachel Blackmore pokračují na vítězné vlně

Další úspěch tandemu Henry de Bromhead – Rachael Blackmore přinesl úvodní dostih pátečního programu. V JCB Triumph Hurdle (Gr.1, 3400 m), tedy nejprestižnějším dostihu pro čtyřleté proutěnkáře, totiž uhájil neporazitelnost QUILIXIOS (3:1). Ten si od startu počínal aktivně, do cílové roviny točil na čele a poté ho nikdo výrazněji ohrozit nedokázal. Druhý Adagio (11:1) zůstal o více jak 3 délky zpět, přičemž o hlavu porazil Mullinsova Haut En Couleurse (21:1), jehož vizitka dosud obsahovala pouze říjnové vítězství z Auteuil.

Henry de Bromhead oslavil páté vítězství na letošním festivalu, ale nutno podotknout, že výrazně je pod tímto úspěchem podepsán také Gordon Elliott. Jeho stáje totiž Quilixios po známé kauze opustil teprve před pár týdny. Celkem už na festivalu zvítězila pětice nedávných Elliottových svěřenců. Rachael Blackmore na letošním festivalu získala celkem šest vítězství, z toho pět v nejvyšší kategorii Gr.1.

VÝSLEDEK

 

Další třímílové proutěnky pro trenéra Gavina Cromwella

Dva nejprestižnější festivalové dostihy pro třímílové proutěnkáře shodně ovládli svěřenci Gavina Cromwella. Včerejší úspěch Flooring Portera ve Stayers‘ Hurdle totiž v Albert Bartlett Novices' Hurdle (Gr.1, 4800 m) napodobil VANILLIER (15:1). Ten se ukazoval nadějně, ale začátkem února zklamal v Leopardstownu. Zatímco tehdy šel ale zezadu a neměl světlejší moment, tentokrát od startu vyšlapoval v první vlně. V závěru pak žádné drama nepřipustil, když nejlepšímu ze soupeřů nadělil 11 délek. Stejně jako včera přišel o jízdu v sedle vítěze zraněný Jonathan Moore, jehož výborně zastoupil Mark Walsh. Druhým místem překvapil Oscar Elite (41:1), který tuto zima dvěma vítězstvími v Chepstow naznačil, že mu sedí dráhy s náročnějším profilem. Dodejme, že celkem bylo součástí festivalu třináct dostihů přes proutěné překážky, přičemž ve všech zvítězili Irové.

VIDEO

VÝSLEDEK

 

V souboji svěřenců Henryho de Bromheada uspěl Minella Indo

Soubojem dvou svěřenců Henryho de Bromheada vyvrcholila WellChild Cheltenham Gold Cup Chase (Gr.1, 5300 m). Stájová jednička Rachael Blackmore si vybrala A Plus Tarda (4,33:1), ovšem navrch měl Jackem Kennedym vedený MINELLA INDO (10:1). Tomu se v Cheltenhamu tradičně daří, když předloni na festivalu senzačně vyhrál Albert Bartlett Novices' Hurdle a loni ho o vítězství v RSA Chase připravil až v posledních metrech Champ. Poslední dva starty v Leopardstownu mu sice nevyšly ideálně, když o Vánocích spadl a v Irish Gold Cupu skončil i kvůli chybě na předposledním skoku čtvrtý, ale dnes těžil z návratu na oblíbenou dráhu.

V poctivém dostihu cválal blízko špice, na níž při točení do cílové roviny vystřídal Frodona a poté úspěšně odolal finiši A Plus Tarda. Na hattrick útočící Al Boum Photo (3,25:1) podtrhl irský úspěch třetím místem. S výraznými ztrátami tabuli doplnili vítěz z roku 2018 Native River (13:1), který v podstatě od startu potřeboval podporu Richarda Johnsona, a tempo diktující Frodon (17:1), pro něhož byla distance příliš dlouhá. Loňský přemožitel Minella Inda Champ (7,5:1) zahájil dostih na konci pole, udělal několik chyb a už před sedmou překážkou byl zadržen.

Henry de Bromhead tak během jednoho festivalu ovládl trojici jeho nejprestižnějších dostihů, tedy Champion Hurdle, Queen Mother Champion Chase a Gold Cup, což se dosud žádnému trenérovi nepodařilo. Jack Kennedy slaví vítězství v Gold Cup v pouhých jednadvaceti letech, přičemž mladší byl při jeho zisku pouze dvacetiletý Tim Hamey v roce 1926. Dodejme, že Rachael Blackmore chyběla v sedle Minella Inda poprvé od roku 2018.

VÝSLEDEK

 

Irové lámali rekordy, Mullins rozhodl v posledním dostihu

V posledních letech už jsme si sice zvykly, že Irové bývají na Cheltenhamském Festivalu úspěšnější než domácí, přesto je jejich letošní dominance výjimečná. Dosud bylo irským rekordem 19 vítězství z roku 2017, ovšem letos jich získali hned 23, zatímco v Británii zůstala pouhá pětice triumfů. Historickou událost přinesl také festivalový jezdecký šampionát. Ten totiž poprvé ovládla žena, konkrétně šestkrát vítězná Rachael Blackmore. Velké drama přinesl trenérský šampionát. Až zásluhou vítězství v posledním dostihu se totiž do čela vyhoupl Willie Mullins, který stejně jako Henry de Bromhead posbíral šest triumfů, ale o jeho úspěchu rozhodl vyšší počet druhých míst. Celkem Mullins získal už osmý festivalový šampionát a rekordních je i jeho 78 festivalových vítězství.

 

Šampionát jezdců:

Rachael Blackmore – 6 (1 – počet druhých míst)

Jack Kennedy – 4 (2)

Paul Townend – 3 (6)

Nico de Boinville – 2 (0)

Mark Walsh – 1 (4)

Jordan Gainford – 1 (2)

Aidan Coleman – 1 (0)

Richard Condon – 1 (0)

B J Cooper – 1 (0)

Keith Donoghue – 1 (0)

Sean Flanagan – 1 (0)

Ryan Mania – 1 (0)

Danny Mullins – 1 (0)

Sean O’Keeffe – 1 (0)

Kevin Sexton – 1 (0)

Nick Scholfield – 1 (0)

Lorcan Williams – 1 (1)

Harry Cobden – 0 (2)

Robbie Power – 0 (2)

David Bass – 0 (1)

Tom Cannon – 0 (1)

Robert Dunne – 0 (1)

Felix de Giles – 0 (1)

Daryl Jacob – 0 (1)

Jonjo O’Neill Jr – 0 (1)

Tom Scudamore – 0 (1)

Harry Skelton – 0 (1)

 

Šampionát trenérů:

Willie Mullins – 6 (7 – počet druhých míst)

Henry de Bromhead – 6 (3)

Denise Foster – 3 (4)

Nicky Henderson – 2 (2)

Gavin Cromwell – 2 (0)

Will Biddick – 1 (0)

Peter Fahey – 1 (0)

I R Ferguson – 1 (0)

Paul Hannessy – 1 (0)

Noel Meade – 1 (0)

Emmet Mullins – 1 (0)

Paul Nolan – 1 (0)

Jonjo O’Neill – 1 (0)

Sue Smith – 1 (0)

Colin Tizzard – 0 (3)

Joseph O’Brien – 0 (2)

Kim Bailey – 0 (1)

David Cottin – 0 (1)

Paul Nicholls – 0 (1)

David Pipe – 0 (1)

Dan Skelton – 0 (2)

Venetia Williams – 0 (1)

 

Prestbury Cup:

Velká Británie x Irsko   5:23

 

(Jaroslav Fabris)