Více informací...

Objednat...

Gold Cup vrcholem Cheltenham festivalu. Představujeme jeho účastníky

Santini v Cheltenhamu 2018

Cheltenham Festival vrcholí čtvrtým dnem, jehož vrcholem je slavný Cheltenham Gold Cup, jehož se letos zúčastní dvanáct soupeřů.

Magners Cheltenham Gold Cup Chase slibuje napínavou podívanou. Z nejlepších steeplerů, kteří se specializují na tyto tratě snad nikdo nechybí. Jen předloňský vítěz Native River, který se zranil po vítězství v Denman Chase. Na startu bude obhájce Al Boum Photo, loni třetí Bristol De Mai i pátý Clan Des Obeaux. Ani naděje Delta Work, Santini a Lostintransaltion.

Magners Cheltenham Gold Cup Chase

16:30 – 4. dostih – 5300 m – 625.000 liber

1 AL BOUM PHOTO – Před dvěma lety spadnul v RSA Chase na předposlední překážce v nadějné pozici. V Punchestownu se pak proslavil nepochopitelným vybočením. Loni absolvoval pouhé dva starty. Vyhrál v Tramore a pak opanoval Cheltenham Gold Cup. I letos jde stejnou cestou a má za sebou jen vítěznou rozcvičku v Tramore.

2 BRISTOL DE MAI – Byl brán jako specialista na dráhu v Haydocku, kde dvakrát vyhrál Betfair Chase, napoprvé skoro o 60 délek před Cue Cardem. Na jiných drahách tak neexceloval. Loni ale ukázal, že ani Cheltenham mu není cizí a v Gold Cupu došel na třetím místě. Na podzim nezískal hattrick v Betfair Chase, když byl druhý za Lostintranslation. Poslední start absolvoval v Cotswold Chase v Cheltenhamu, kde byl nad jeho síly Santini.

3 CHRIS’S DREAM – Loni na jaře neuspěl mezi špičkou nováčků ani v Aintree ani v Punchestownu. Tuto sezónu vyhrál oba starty. Naposledy porazil na hluboké dráze v Gowran Parku Shattered Love. Někdejší vítězka JLT Novice Chase ale už není to, co bývala.

4 CLAN DES OBEAUX – Před lety běhal spíš na tratích 4000 metrů a vy v Cheltenhamu byl druhý ve velkém handicapu. Před rokem přešel na 3 míle a vyhrál King George VI Chase v Kemtonu. V Cheltenham Gold Cupu pak byl pátý a v Bowl Chase v Aintree skončil za Kemboyem. Tuto sezónu zahájil druhým místem v Champion Chase v Down Royal za obhájcem Road To Respect, Delta Work tehdy skončil čtvrtý. O Vánocích v Kemptonu pak zažil velké sólo a ve velkém stylu obhájil King George VI Chase. Za ním však byli většinou specialisti na kratší tratě a Lostintranslationovi to nesedlo, když byl zadržen.

5 DELTA WORK – Před dvěma lety vyhrál na Festivalu handicap na proutěnkách. Loni skončil třetí v RSA Chase, když Topoffthegame a Santini ho v souboji trochu skřípli. Doma v Irsku byla ale naprosto suverénní a vyhrál všechny čtyři starty, včetně Champion Novice Chase v Punchestownu. No nové sezóny nevstoupil tak dobře, když v Down Royal, kde byl Clan Des Obeaux druhý, skončil s odstupem čtvrtý. V dalších startech se však vrátil na vítěznou vlnu, když vyhrál jak vánoční Savills Chase, tak Irish Gold Cup v Leopardstownu.

6 ELEGANT ESCAPE – Před dvěma lety byl třetí v RSA Chase. Další sezónu byl druhý v Trophy Chase v Newbury a vyhrál Welsh Grand National. V Cheltenham Gold Cupu pak skončil s odstupem šestý. Na podzim šel podobnou cestou. V Trophy Chase byl o 2 délky třetí, ve Welsh Grand National šestý, když v obou dostizích se musel vypořádat s vyšším ratingem než o rok před tím. Naposledy nastoupil do Grand National Trialu v Haydocku. Na hluboké dráze s nejvyšší váhou však začal ještě před závěrečnou pasáží slábnout a byl zadržen.

7 KEMBOY – Před dvěma lety byl čtvrtý v JLT Novices‘ Chase. Minulá sezóna se mu však nadmíru povedla, když vyhrál všechny své starty kromě jediného. V Cheltenham Gold Cupu po brzké chybě ztratil jezdce. Jinak s převahou vyhrál vánoční Savills Chase v Leopardstownu, Bowl Chase v Aintree nedal šanci vítězi King George VI Chase Clan Des Obeauxovi a v Punchestown Gold Cupu si poradil i s vítězem z Cheltenhamu Al Boum Photo. Díky problémům svého syndikátu se tuto sezónu objevil až v Savills Chase, kde skončil čtvrtý 3 ½ délky za Delta Work. Ten byl jeho hlavním soupeřem v Irish Gold Cupu také v Leopardstownu, ale i zde na něj nestačil.

8 LOSTINTRANSLATION – V loňském roce běhal na distancích 4000 metrů, kde byl jeho věčným soupeřem Defi Du Seuil, s nímž měl poměr 1:2 a v JLT Novices‘ Chase za ním byl druhý. Viditelně mu sednul přechod na 3 míle a v Aintree pak s přehledem porazil vítěze RSA Chase Topofthegame. Na podzim se rozcvičil výhrou v Carlisle a v Betfair Chase v Haydock překazil hattrick Brostol De Mai. Další start absolvoval v King George VI Chase, dráha v Kemptonu koním většího rámce jako je on však často nesedí. V oblouku do roviny se začal vytrácet a byl zadržen. Od té doby nestartoval.

9 MONALEE – Na Festivalu již startoval třikrát. Před třemi lety byl druhý v Albert Bartlett Novices' Hurdle za Penhillem, rok potom druhý v RSA Chase za Presenting Percym. Ačkoli na třech mílích podával nejlepší výkony, zvládl i kratší. V dostizích chodí jedním tempem zepředu a možná proto byly obavy z distance Gold Cupu 5300 metrů, a proto byl loni nasměřován do Ryanair Chase, kde skončil čtvrtý. Při vstupu do sezóny se v Clonmel Oil Chase na 4100 metrů díval s odstupem výborného dvoumílového specialistu Douvana, který se bohužel na dráhu vrátil jen krátce. V Savills Chase v Leopardstownu však prohrál jen o hlavu s Delta Work.

10 PRESENTING PERCY – Před třemi lety vyhrál na Cheltenham Festivalu handicap na proutěnkách na 3 míle a další rok RSA Chase před Monalee. Počítalo se s ním jako favoritem do Gold Cupu, ale tu zimu pro milovníka měkké dráhy nebyly ideální podmínky. Často byl jeho úvodní start kvůli půdě odkládán a před Gold Cupem se rzběhal jen vítězstvím na proutěnkách v Gowran Parku. Loni se běžel Gold Cup na „good to soft“ a skončil v něm bez momentu na nevýrazném osmém místě. Tuto sezónu absolvoval tři starty. Po kratších John Durkan Memorial Punchestown Chase, kde skončil třetí za čerstvým vítězem Ryanair Minem, byl čtvrtý v Savills Chase a třetí v Irish Gold Cupu. V obou startech v Leopardstownu ztrácel na vítězného Delta Work asi 4 délky.

11 REAL STEEL – V Cheltenhamu se mu zatím nedařilo. Loni tu byl s odstupem šestý v JLT Novices‘ Chase. Letos v Thurles překvapivě lehce porazil Footpada, který ale měl v nohách tři týdny startou těžkou King George VI Chase a už není tak spolehlivý, jak býval. V posledním startu v Gowran Parku, který vyhrál Chris’s Dream, byl zadržen. Jeho parketou byly dosud dostihy lehce nad 4000 metrů.

12 SANTINI – Vždy ho provázela pověst velké naděje. Před dvěma lety ale zklamal v pozici favorita třetím místem v Albert Bartlett Novices' Hurdle. Loni bojoval o vítězství v RSA Chase a prohrál s Topofthegame. Delta Work skončil za ním. Tuto sezónu vyhrál oba své starty. Úvodní v sandownu sice jen těsně, v Cotswold Chase v Cheltenhamu ale za sebou s jistotou nechal loni v Gold Cuou třetího Bristol De Mai.