Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Gr.1 vítěz Shakeel k dispozici českým chovatelům

Gr.1 vítěz Shakeel k dispozici českým chovatelům
Shakeel

Vítěze Grand Prix de Paris Shakeela, který stojí v polském hřebčíně DS Krasne, mohou využít čeští chovatelé za přijatelnou cenu.

Plemeník Shakeel

SHAKEEL je odchovancem jednoho z největších evropských chovatelů Aga Khana, jehož zelenočervené barvy reprezentoval i na dráze. Od začátku bylo jasné, že jeho parketou budou vytrvalecké dostihy. Pod vedením Alaina de Royer-Duprého vyběhl jako dvouletý na podzim a v dostihu na 2000 metrů bral třetí místo. Do té správné formy se dostával postupně ve třech letech. Ve druhém startu vyhrál v Chantilly a pak zamířil do grupové společnosti, kde byl třetí v Gr.3 v Saint-Cloud. Pak málem vyhrál Prix Hocquart Longines (Gr.2) na 2400 metrů, když ho o vítězství těsně připravil Ice Breeze, který se ještě ten rok přeorientoval na supervytrvalce a na konci roku vyhrál Prix Royal-Oak (Gr.1).

Životní triumf přišel v Grand Prix de Paris (Gr.1) na 2400 metrů určené tříletým. V Saint-Cloud se tentokrát těsné vítězství přiklonilo na jeho stranu, když vedený svým stálým jezdcem Christophem Soumillonem vyhrál Shakeel o nos před britským Permianem, který před tím vyhrál derby předzkoušku Dante Stakes a King Edward VII Stakes na Royal Ascotu. Mezi poraženými byl i Ice Breeze. Za tento výkon dostal francouzský rating 52,5 kg, od Racing Postu rating 114 lb.

Slova chvály pro něj měl jeho trenér Alain de Royer-Dupré: „Shakeel měl dobrý exteriér a velmi dobrý charakter. Byl schopen běhat ve dvou letech. Byl bezproblémový a lehce trénovatelný a jezditelný. Je z výborné rodiny, trénoval jsem i jeho bábu, která vyhrála Oaks. Jsem si jistý, že bude dobrý plemeník.“

Shakeela doporučil i manažer francouzské části Aga Khan Studs Georges Rimaud: "Byl to třídový a progresivní kůň, který vyhrál nebo se umístil ve všech jeho startech. Jeho původ reprezentuje náš chov, protože je synem našeho vlastního odchovance Dalakhaniho a z rodiny vítězky Prix de Diane Shemaka. Jde o produktivní rodinu, z níž v každé generaci vzešli grupoví vítězové.“

KARIÉRA

 

Shakeel poráží Permiana v Grand Prix de Paris

Další plány progresivního hřebce však bohužel vzaly za své, protože kvůli zranění se již na dráze neobjevil. Jeho chovná kariéra však také nabrala zvláštní směr. Byl zakoupen irskými majiteli a na sezónu 2018 umístěn v Clongiffen Studu, po bok dalších překážkových plemeníků, kde byl jeho poplatek stanoven na 7.000 €. První sezónu připustil asi 40 klisen svých majitelů, ale ti díky pochybným finančním operacím spadli do astronomických dluhů. Na jejich statku jim byly zabaveny podvyživené klisny a skoro všechna hříbata uhynula. Z prvního ročníku byla zaregistrována jen dvě, v druhém žádné. Jediný potomek běhající v Británii loni ve třech startech v bumperech získal dvě druhá a jedno čtvrté místo.

Pro Shakeela to tedy znamená, že skutečnou kariéru plemeníka začal teprve loni v DS Krasne. Jeho majitelem je Marian Ziburske, jehož koně stáje Westminster Race Horses u nás trénuje Václav Luka. Letos bude mít z tohoto působení první ročky, větší příležitost však připustil v dalším roce. Jeho kariéra tedy může být velice slibná, protože ho k ní předurčuje jak vynikající výkonnost, tak výborný původ.

Otec Dalakhani vyhrál jak francouzské derby, tak Prix de l’Arc de Triomphe. Než uhynul ve 21 letech, vedl si podobně i v roli plemeníka, kterou si skoro celou odbyl na Gilltown Studu v Irsku, kde jeho připouštěcí poplatek dosahovali i 50.000 €. Mezi plejádou jeho grupových vítězů můžeme jmenovat vítěze King George VI And Queen Elizabeth Stakes a dvojnásobného vítěze Breeders‘ Cup Turf Conduita, francouzského derby vítěze Reliable Mana nebo třeba Defoe, který porazil Nagano Golda v Hardwicke Stakes v Ascotu. Je mateřským otcem nejlepšího evropského dvouletka 2019 Pinatuba, nebo druhého z Derby US Army Rangera.

Matka Shamiyra, dcera výborného mílaře a plemeníka Mediceana, nestartovala, ale je polosestrou Gr.3 vítězky Shemiyly. Jejich matka Shemala je sama Listed vítězkou. Bába Shemaka vyhrála Prix de Diane (Gr.1). Shamiyra dala ještě dva startující potomky s kratšími otci, ti však tak úspěšní jako Shakeel nebyli.

PŮVOD

 

SHAKEEL

připouštěcí poplatek 1.500 € (36.000 Kč) za březí klisnu

 

Polský web Shakeela