Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Grand National – rozbor dostihu

Grand National – rozbor dostihu
Loňský vítěz Grand National Corach Rambler - foto Jaroslav Fabris

Ondřej Blahník rozebírá neslavnější překážkový dostih Grand National, který se dnes běží v Aintree.

Rozbor Ondřeje Blahníka

Grand National se letos poběží s několik novinkami. Především se zmenšil maximální počet startujících ze 40 na 34. Z nich je 26 koní z Irska. Také se zkracuje nájezd na první překážku, aby na ní nebylo tolik karambolů. V Británie se doteď potýkala s velkými dešti a Grand National se měla běžet na hluboké půdě, ale už to trochu vyschlo a většina dráhy je jen měkká.

17:00 - Randox Grand National Handicap Chase (6900 m)

Corach Rabler nemůže být nic jiného než favoritem. Loni vyhrál s jasnou převahou, a přestože vstup do sezóny nebyl nijak oslnivý, jeho forma nu opět graduje na jaře. Loni na Cheltenham Festivalu vyhrál Ultima Handicap před pozdějším vítězem Punchestown Gold Cupu Fastorslowem, letos si střihl rovnou Gold Cup a byl v něm třetí. Za tento výkon mu vystřelil rating na 162 lb, což je o 3 lb víc, než s jakým poběží teď. Nemělo by tedy vadit, že loni vyhrál se známkou 146 lb. Trať vyschla a už je jen „soft, heavy on places“, navíc vytrvalost je jeho devíza. Obavy jsou snad jestli mu Gold Cup nevzal moc sil, ale Lucinda Russel se dušuje, že je na tom dobře. Hned po Gold Cupu se stal favoritem s kurzem 5:1, teď je krásných 8,5:1. Já tu mám sice vyhlédnuté jiné koně, ale pro ty, co ho milují, není co řešit.

I Am Maximus loni vyhrál Irish Gold Cup a teď může získat stejný double jako Bobbyjo a Numbersixvalverde. Na začátku sezóny využil, že může ještě jít s nováčky a porazil velmi dobrého Found A Fifty, pro něhož to ale byl teprve druhý start na těžkých skocích. Čekalo se, že by mohl patřit mezi absolutní špičku irských steeplerů, ve vrcholech v Leopardstownu však bral jen umístění. Nadchl však vítězstvím v Bobbyjo Chase, kde s lehkostí odešel od Vanilliera, který byl loni v Grand National druhý. Nesl o 12 lb vyšší váhu a teď bude jejich rozdíl 8 lb. Je volbou stájové jedničky Willieho Mullinse, ale trenérské eso slavilo v tomto dostihu triumf jen v roce 2005 s Hedgehunterem. Nedivím se, že je na trhu populární a stal se spolufavoritem dostihu.

Limerick Lace je zřejmě populární proto, že má také vyšší aktuální handicap, než s jakým půjde do dostihu a to o 6 lb. Vítězka Mares‘ Chase z Cheltenhamu šla však pouze jeden dostih na 3 míle, kdy na měkké půdě v Navanu byla druhá za Coco Beachem. Jejich váhový poměr je teď lepší o 2 lb pro klisnu, ale to by odpovídalo jejich doběhu. Mě odrazuje její nezkušenost na vytrvaleckých tratích, ale je pravou sestrou Inothewayurthinkina, který teď v Aintree vyhrál Mildmay Novices‘ Chase na 5000 metrů. Váhu má i to, že si jí vybral Mark Walsh před Meetingofthewatersem.

Meetingofthewaters vyhrál o Vánocích Paddy Power handicap, což byl jeho první dostih na 3 míle. Tam jistě porazil Panda Boye, který ale tehdy nesl o 10 lb víc a teď bude mít o libru míň. Meetingofthewaters však známku 147 lb zvládl třetím místem v Ultima Handicapu. Panda Boy ladil formu na proutěnkách.

Kitty’s Lightovi se loni podařil výjimečný double, když vyhrál Scottish Grand National a Gold Cup v Sandownu. Nebylo to zas tak divné, protože již rok před tím byl ve Scottish Grand National druhý a v minulých ročnících sandownského Gold Cupu obsadil druhé a třetí místo. Zajímavé však bylo, že loni to vyšlo tak, že mezi oběma dostihy byl pouhý týden. Jeho forma vždy vrcholí na jaře, takže nás ani letos nemusí zajímat jeho dřívější výkony, ale je to také tím, že mu je dopřána jeho oblíbená rychlá půda. Té se však tady nedočká.

Mahler Mission loni točil s náskokem do roviny National Hunt Challenge Cupu, což je steeplechase nováčků na 6000 metrů v Cheltenhamu, na předposlední překážce však spadl. Na podzim byl solidně druhý v Gold Cupu v Newbury. Od té doby sice neběhal a pauza se zdá být příliš dlouhá, 15:1 se mi však zdá jako slušný kurz. Na ostrovech už ho v tak dobrém poměru neseženete.

Mr Incredible to loni neměl špatně rozjeté, ale za Canal Turnem mu ujelo sedlo. Se supervytrvaleckými dostihy na měkké půdě má dobré zkušenosti. Loni byl druhý v Classic Chase ve Warwicku a s nejvyšší váhou třetí v „Kim Muir“ na Cheltenham Festivalu. Letos běžel jen v Midlands Grand National, kde byl se známkou 150 lb druhý. Vypadá jako dobrá šance, ale 13:1 ještě zvážím.

Minella Indo mi přirostl k srdci, když mi před třemi lety vyhrál Cheltenham Gold Cup. Už loni nebyl v takové formě, ale ještě na podzim porazil s přehledem koně jako Delta Work nebo Panda Boy a jejich váhový poměr nebude o tolik větší. Líbilo se mi, jak byl při debutu v cheltenhamské cross country, která je v poslední době pravidelně brána jako průprava pro Grand National, dobře třetí s nejvyšší váhou. Škoda, že byl kros na Cheltenham Festivalu kvůli příliš měkké půdě zrušen. Posledním 11letým vítězem byl před deseti lety Pineau De Re, ale měkká půda může nahrávat zkušenějším koním. Minella Indo mi připomíná profilem Neptune Collongese, který mi vyhrál v roce 2012 v kurzu 40:1. Kdysi výborného steeplera, který využil sníženého ratingu. Minella Indo má teď 159 lb, což je o 16 lb míň, než co dostal za výhru v Gold Cupu.

Coko Beach je v životní formě. Svůj rating 161 lb si vyběhal v handicapech a poradil si s ním druhým místem v Becher Chase. Dobrou formu si udržel výhrou v krosu v Punchestownu. Já jsem si ho dal za málo u Fortuny 35:1, ale už je 27:1 a přestože na ostrovech je míň, přisazovat již nebudu. Nejlépe by mu totiž vyhovovala dříve avizovaná hluboká půda, dráha už však vyschla na „soft“. Na rychlejší půdě v minulých dvou letech byl v popředí, ale v závěru mu došel dech.

Delta Work je přesně tím typem koně, který byl elitní stepler, jenž vyhrál Irish Gold Cup i Savills Chase, ale teď se krosy připravuje na Grand National. V ní byl pře dvěma lety třetí, loni spadl ve druhém kole. Letošní formy ale přeci jen nevypadají tak dobře a kros na jaře v Cheltenhamu byl zrušený.

Noble Yeats vyhrál pře dvěma lety Grand National s ratingem 147 lb, ale loni byl čtvrtý se 166 lb. Letos chodil proutěnky a skalp Paisley Parka svědčí o jeho třídě. Ve Stayers‘ Hurdle byl sice až sedmý, ale Emmet Mullins říká, že to pro něj byla před Grand National lehčí cesta než loňské čtvrté místo v Cheltenham Gold Cupu. Přestože minulé roky se běželo na pevnějším povrchu, o jeho vytrvalosti nelze pochybovat. Možná to není na výhru, ale ž ukázal, že i vyšší rating v tomhle dostihu zvládne a třeba 5:1 u Fortuny do pátého mi přijde jako hodnota.

Ain't That A Shame před rokem patřil mezi favority zřejmě i proto, že by s ním mohla Rachael Blackmore vyhrát druhou Grand National, nakonec však skončil v poli poražených. Jeho poslední výhra v Gowran Parku nebyla špatná, ale teď má o 8 lb vyšší rating a koupil si ho na ježdějí amatér David Maxwell.

Galia Des Liteaux se mi loni líbila mezi nováčky. Byla čtvrtá v Maldmay Novices‘ Chase v Aintree, hezky vyhrála ve Warwicku. Tam dobře zaběhla i letos, když byla druhá v Classic Chase. Poslední start se jí však nepovedl a bude záležet na tom, jestli to byl pouhý výpadek. Měkká půda by ji však měla vyhovovat.  

Galvin před dvěma lety vyhrál Savills Chase a byl čtvrtý v Cheltenham Gold Cupu, minulá sezóna mu však moc nevyšla. Chytil se až ve festivalovém krosu, kde prohrál po boji s Delta Workem. Přestože se o něm říká, že potřebuje pevnější půdu, běželo se tehdy na měkku. V Grand National loni skončil hned na prvním skoku. Na podzim se v cheltenhamských krosech potýkal s vysokou váhou, ale páté místo v tom druhém nebylo špatné. Koně, kteří tehdy uspěli, teď mají vyšší ratingy. V prvním krosu vítěznému Foxy Jackovi stoupl ze 149 na 157 lb a za ním druhému Latenightpassovi, který další kros vyhrál postupně vrostl ze 137 na 149 lb. V únoru šel navíc slušně proti dobrým proutěnkářům, a proto může mít 30:1 hodnotu.

Capodanno před dvěma lety vyhrál Gr.1 pro nováčky v Punchestownu. Proto byl loni jedním z koní, které jsem v Grand National hrál. V závěrečné pasáži však přestal stíhat a byl zadržen. Možná ale jediný přípravný start nebyla ta správná sezóna. Letos si vedl líp. Byl třetí v Savills Chase o hlavu za Gerri Colombem a 8 délek před I Am Maximusem, pak vyhrál Cotswold Chase v Cheltenhamu. Ryanair Chase na něj byla krátká, ale čtvrté místo nebylo špatné a jako průprava do Národní to postačilo. 40:1 je skutečně dost, ale otazník mám u měkké půdy.

Nassalam deklasoval soupeře v „bahenní lázni“ Welsh Grand National. Jeho převaha byla skutečně velká, ale byl to specifický dostih, takže já bych mu rozhodně rating ze 145 na 161 lb nezvýšil. V Cheltenham Gold Cupu také nic neukázal a podle mě tuhle známku neumí.

Kdo je tam ještě ze zbytku pole. Stattler podle mě není v takové formě jako loni, kdy byl druhý v Irish Gold Cupu. Chemical Energy byl loni druhý v National Hunt Challenge Cupu, ale od září neběhal. Mě se docela líbí Adamantly Chosen. Loni patřil mezi lepší nováčky a letos dobře přešel na delší tratě. Ne o Vánocích v Leopardstownu, kde v Paddy Power Chase v závěru zeslábl, ale naposledy v Down Royl, kde suverénně vyhrál na 5200 metrů a druhý tam byl Roi Mage, jeden z mých loňských tipů do Grand National, kde obsadil solidní sedmé místo. Letošní měkká půda mu může sednout ještě líp. Nemohu také zapomenout, jak Farouk D’Alene před dvěma lety padá na předposledním skoku na dobré pozici v Brown Advisory Novices‘ Chase. Tehdy to bylo hodně měkké a myslím, že to má rád. Tuto sezónu se vrátil po zranění a nejlepší bylo druhé místo na proutěnkách. Kurz má ale astronomický.

Tipařův verdikt: Oba favorité Corach Rambler a I Am Maximus mají slušnou šanci a jejich kurzy 9:1 se mi zdají dobré. Já však v takovém dostihu hledám spíš koně, který se dá hrát i do dálky. Veterán MINELLA INDO sice nezapadá do profilů vítězů minulých let, ale měkká dráha může dát větší důraz na zkušenost. Přiznám se, že pro mě je to i srdeční záležitost, ale podle mě má stále slušnou formu a rating mu úměrně klesl. 20:1 má hodnotu. Z mladších neokoukaných koní se mi líbí 15:1 na Mahler Missiona. Stejný kurz u má už i Mr Incredible, který může být další do mixu. Specialista na měkkou dráhu Coko Beach už tak zajímavý není, protože dráha vysychá a kurz už nemá tak vysoký. Pokud zapomeneme na její poslední výkon, může být 30:1 slušný kurz na Galia Des Liteaux. Předražený se mi zdá i Capodanno, který má letos lepší sezónu. Dalším umístěním nepřekvapí Noble Yeats a kurzy do dálky má slušné. Nepodceňoval bych ani Galvina. Posledním výkonem na mě udělal dojem Adamanty Chosen, který má také vysoký kurz. Tehdy za sebou nechal Roi Mage, pro něhož nemusí být nereálné zopakovat loňské sedmé místo. Pro ty, kdo chtějí absolutní šílenost, zkusil bych za pár korun Farouk D’Alena.

STARTOVNÍ LISTINA