Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Grand National: Zaútočí Tiger Roll na hattrick? Majitel nespokojen s uděleným ratingem

Grand National: Zaútočí Tiger Roll na hattrick? Majitel nespokojen s uděleným ratingem
Dráha v Aintree

Ještě větší pozornost než obvykle poutalo včerejší zveřejnění ratingů, které rozhodují o nesených hmotnostech v Grand National.

Na úvod se sluší poznamenat, že Grand National, která se na závodišti v Aintree odběhne 4. dubna, je nejpopulárnějším a s dotací rovný milión liber také nejbohatším anglickým překážkovým dostihem. Výjimečná je také proto, že je jediným ostrovním handicapem, v němž se nesené hmotnosti neodvíjí od oficiálních ratingů, nýbrž od ratingů, které slouží pouze k výpočtu hmotností pro Grand National. Podstatný je rovněž termín jejich zveřejnění. Tím byl včerejšek, což znamená, že v následujících týdnech se mohou postavit adepti Grand National na start bez rizika, že se jejich výkon podepíše na hmotnosti v dubnovém vrcholu. Pro správné pochopení tohoto textu je rovněž důležitá informace, že Grand National je sestupným handicapem. Hmotnosti všech startujících koní se tedy odvíjí od rozdílu jejich ratingu a ratingu nejvýše hodnoceného koně, který podle propozice vždy nese 74,4 kg.

Důvodem, proč letos zveřejnění ratingů pro Grand National poutalo mimořádnou pozornost, bylo hodnocení vítěze jejích posledních dvou ročníků Tiger Rolla. Ten reprezentuje stáj Gigginstown House Stud a její majitel Michael O'Leary společně s bratrem Eddiem svými prohlášeními vytvářeli tlak na handicapera, aby rating Tiger Rolla pro Grand National výrazně snížil. Konkrétně Eddie O’Leary na základě několika náhodně vybraných příkladů prohlásil, že v posledních deseti letech snižoval handicaper ratingy vysoko hodnocených koní průměrně o osm liber, a že pokud nebudou s ratingem Tiger Rolla spokojeni, tak startovat nebude.

Racionální pohled na danou problematiku ovšem prozrazoval, že rating Tiger Rolla pro Grand National se nebude výrazně lišit od jeho oficiální známky. Posledním obhájcem vítězství v Grand National, který v jejím následujícím ročníku nastupoval s nejvyšší váhou, byl totiž před čtyřmi lety Many Clouds, jemuž handicaper z jeho oficiálního ratingu sundal pouhou libru. Obecně platí, že výrazněji handicaper snižuje rating těch koní, kteří jdou s formou dolů, případně u nich panují pochyby ohledně zvládnutí distance nebo kurzu Grand National.

Nic z toho každopádně neplatí pro Tiger Rolla. Vždyť oba starty na kurzu Grand National proměnil ve vítězství a stoprocentní je i na distancích nad čtyři míle, když kromě svých nejslavnějších triumfů zvítězil také na distanci 6400 metrů v Cheltenhamu. Nelze u něj mluvit ani o sestupné formě. Od svého druhého vítězství v Grand National totiž i kvůli listopadovému zranění nevyběhl. Handicaper Martin Greenwood, který ratingy pro Grand National poprvé rozdával v loňském roce, by tedy jen obtížně hledal argumenty pro výraznější snížení ratingu Tiger Rolla.

Nebylo tedy překvapením, že Tiger Roll obdržel rating 170 liber, tedy jen o dvě libry nižší známku, než jakou získal loni v dubnu. Oproti jeho oficiálnímu ratingu se jedná o pokles o jednu libru, protože o jednu libru jeho rating automaticky klesnul kvůli dlouhé pauze od posledního startu. „Jsem velmi zklamaný, že mu byl rating snížený jen o jednu libru, takže vůbec není jisté, že bude startovat. V tuto chvíli je pro nás nejdůležitější, aby Tiger Roll absolvoval v pořádku nedělní proutěnky v Navanu, a poté ho budeme chystat na Cheltenham, kde se pokusí o páté vítězství na festivalu. Na dubnovém mítinku v Aintree ho přihlásíme také do Bowl Chase, takže Grand National nebude jeho jedinou možností,“ sdělil Eddie O’Leary

O’Leary rovněž prohlásil: „Delta Work je náš kůň pro Gold Cup a handicaper si myslí, že Tiger Roll je stejně dobrý. To mi nedává žádný smysl.“ Stájový kolega Tiger Rolla Delta Work je aktuálně jedním ze spolufavoritů Gold Cupu a Grand National se spíše nezúčastní. Každopádně figuruje na jejích přihláškách, přičemž rovněž obdržel rating 170 liber. I vzhledem k výše uvedenému prohlášení se nabízí myšlenka, že pokud by obdržel vyšší rating než Tiger Roll, mohl ho jeho realizační tým potvrdit na startovní listinu Grand National pouze proto, aby Tiger Roll nesl nižší hmotnost.

Naopak žádný problém neměl s hodnocením Tiger Rolla jeho trenér Gordon Elliott: „Martinovu (handicaper Martin Greenwood) práci zcela respektuju. V porovnání s loni druhou Magic Of Light jsme na tom tentokrát hůře jen o čtyři libry, takže si myslím, že svou práci dělá dobře. Je to pro mě férové rozhodnutí. Pokud by to bylo na mě, tak by Tiger Roll určitě startoval.“ Zajímavé je, že ještě včera Elliotovo prohlášení na Racing Postu obsahovalo i větu: „Jen slepec si mohl myslet, že ponese méně než 74,4 kg“. Dnes už tuto větu ve článku nenajdete.

Předchozí vítězství v Grand National získal Tiger Roll s ratingy 150 a 159 liber a nosil 69,4 kg a 72,1 kg. Pro bookmakery je každopádně i s vyšší známkou jasným favoritem. Konkrétně se kurzy na to, že jako historicky druhý kůň po legendárním Red Rumovi získá třetí vítězství v Grand National, pohybují kolem 6:1. Dodejme ale, že zatím ještě Tiger Roll nesplnil kvalifikační podmínky pro Grand National. Mezi ty totiž patří, aby se během aktuální sezóny zúčastnil aspoň jedné steeplechase. Kvalifikuje se tedy pravděpodobně až 11. března v Cheltenhamu, kde by se měl zúčastnit cross country, kterou v posledních dvou letech ovládl.

PŘIHLÁŠKY

(Jaroslav Fabris)