Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Grand National zrušena, dostihy ruší Francie i Německo

Grand National zrušena, dostihy ruší Francie i Německo
Tiger Roll před cheltenhamským krosem 2020, foto: Jan Žid

Omezení dostihů způsobená šířením koronaviru rychle postupují. Včera bylo rozhodnuto o zrušení Grand National i dostihů ve Francii a Německu.

Dostihový provoz ve Velké Británii na šíření koronaviru dlouho žádnými restrikcemi nereagoval. Vždyť ještě v pátek sledovalo bezmála 70.000 diváků cheltenhamský Gold Cup. Stačilo ale pár dní, aby se situace rychle změnila. Včera večer totiž došlo ke zrušení třídenního mítinku v Aintree, který začátkem dubna pravidelně navštěvuje zhruba 150.000 diváků, a jehož vrcholem je Grand National.

Společnost Jockey Club Racecourses, která vlastní závodiště v Aintree, pracovala na uspořádání dostihů bez diváků, ale situaci přehodnotila v návaznosti na nová vládní opatření. Britská vláda totiž oznámila, že by se lidé měli vyhýbat kontaktům, které nejsou nezbytné, a měli by omezit zbytečné cestování. Premiér Boris Johnson rovněž prohlásil, že hromadná shromáždění už nebudou podporována pracovníky záchranné služby.

Letošní ročník Grand National přitom měl být speciální kvůli útoku Tiger Roll na hattrick. Vítěz z let 2018 a 2019 se totiž mohl stát teprve druhým trojnásobným vítězem dostihu, když trojici vítězství zaznamenal pouze legendární Red Rum, který byl úspěšný v letech 1973, 1974 a 1977.

Protože je Grand National handipacem, jehož se pravidelně účastní 40 koní, jedná se také o jednu z největších sázkařských událostí sezóny. Ve Velké Británii představují sázky na Grand National jedno procento všech dostihových sázek. Populární je i u českých hráčů, kteří na Cheltenhamský Festival nasázeli více jak 1,7 miliónu korun a suverénně nejpopulárnější sázkou festivalu byla sázka na vítězství Tiger Rolla v tamní cross country.

Zatímco ostatní britské dostihy pokračují bez diváků, ve Francii a Německu se dnes na měsíc dostihový provoz zastavil úplně. Zatímco ve Francii se žádné dostihy neuskuteční minimálně do 15. dubna, v Německu platí stopka do 18. dubna. Nejčerstvější zpráva přišla z Ameriky. Týká se přesunu Kentucky derby, které se neuskuteční v tradičním květnovém termínu, ale pravděpodobně až 5. září.

(Jaroslav Fabris)