Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Hazarder ve „Frankenbergerovi“ napodobil Opasana (analýza)

Hazarder ve „Frankenbergerovi“ napodobil Opasana (analýza)
Hazarder vítězem Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera - foto: Jana Syručková

V neděli se řada perspektivních tříletků neukázala pouze ve Velké jarní ceně, ale také v 35. Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera.

Protože letošním covidovým redukcím padla za oběť karlovarská dvoukilometrová dvojka, byl Frankenbergerův memoriál prvním trialem na Derby. Jeho význam posílil předloni, kdy se z Mostu vrátil do Chuchle. V obou chuchelských edicích se totiž představil budoucí derby vítěz. Předloni těsné druhé místo vybojoval Pacific Hill, zatímco loni nikdo nestačil na koncovku Opasana. V podobném stylu se prosadil také letošní vítěz.

HAZARDER (2,9:1) pěkný závěr ukázal už při debutu. Ten absolvoval v Bratislavě, kde zůstal v boxech, takže dvojici nejlepších ohrozit nedokázal. Chuchelskou premiéru měl absolvovat už v listopadu, ale tehdy nevstoupil do boxů. O měsíc později se tak vydal do italské Pisy a jednalo se o poznání úspěšnější cestu. Přestože byl ježděný už od poloviny 2000 metrů dlouhého dostihu, v závěru přišel se silnou koncovkou, které žádný ze soupeřů neodolal. Navíc druhý Wild Explosion zvítězil už o dva týdny později a naposled skončil třetí v Listed.

V neděli Hazarderovi hrála do karet měkká dráha i přepálené tempo, díky čemuž byl dostih skutečným testem vytrvalosti. V prvním oblouku měl měnší kolizi a zpočátku cválal za středem patnáctičlenného pole, které se hodně natáhlo. I proto ho už v lahovickém oblouku Jan Verner posouval dopředu a krátce po jeho vytočení před ním cválala už jen trojice „uprchlíků“. Z nich nejdéle odolával spolufavorit Locomotive, ale nakonec se prohnal i kolem něj a přes nevýhodu 1,5 kg měl v cíli k dobru 1 a ¾ délky.

O vytrvalosti svěřence Pavla Tůmy nepanují žádné pochybnosti i vzhledem k původu. Otec Harzand, který má na dráze první tříleté, totiž vyhrál Derby v Anglii i Irsku. Matka Kitoko nestartovala a Hazarder je jejím prvním startujícím potomkem. Je ale z kvalitní rodiny, z níž za zmínku stojí prabába Yogya, která dala trojnásobnou Gr.1 vítězku včetně Breeders‘ Cup Mile Six Perfections. Dodejme, že pro stáj Dr. Charvát byl Hazarder jako roček zakoupen za 22.000 euro.

Locomotive (2,8:1) podobně jako při impozantním vítězství v Mostě cválal od startu blízko čela, a přestože tempo byla hodně rychlé, už na protilehlé rovině převzal vedení. Podle původu pro něj sice vypadá derby distance trochu dlouhá, každopádně nedělní výkon napovídá, že při klidnějším průběhu jí může zvládnout.

Zoriyman (27:1) má rovněž zásluhu na rychlém tempu, když právě jeho Locomotive vystřídal na špici. V původu má hodně vytrvalosti, ale výrazným progresem překvapil. Přeci jen na start šel už pošesté, takže patřil k nejvíce prověřeným koním.

Tcheque King (8,5:1) akceptoval rychlý úvod dostihu. Navázal na povedenou sezónní premiéru ze Štrasburku, kde skončil čtvrtý za trojicí německých koní. Zhruba o 4 délky ho tam porazil vítězný Django Unchained, který vlastní německý handicap 80 kg a francouzský handicap 41 kg. Vzhledem k neseným hmotnostem podal dokonce lepší výkon než druhá La Cintura (fr. hdcp. – 35 kg, něm. hdcp. – 72 kg), jejíž známky rovněž dokládají, že se jednalo o kvalitní dostih.

Kmotr (13:1) skončil nejlépe z trojice trenérky Vocáskové, přestože kvůli menšímu zranění teprve vstupoval do sezóny. Z Derby byl ale překvapivě škrtnutý už koncem dubna.

Abrams Creek (10:1) absolvoval českou premiéru. Kvůli loňskému vítězství ze Saint-Cloud nastupoval s penalitou 1,5 kg a je drobnějším koněm, takže mu nemusela sednout měkká dráha. Vytrvalý by být měl a jeho francouzský handicap 37,5 kg napovídá, že umí více.

Lamprey (125:1) překvapil sedmou příčkou. Je prvním potomkem klisny Lorelei, která jediné vítězství získala na distanci 3300 metrů, takže mu sedlo, že dostih byl prověrkou vytrvalosti.

Famous Catini (17:1) ztrácela na Locomotiva ještě výrazněji než v Mostě. V původu má dost vytrvalosti, ale zatím neukazuje jedničkovou třídu.

Vero Amore (20:1) prospěje návrat na kratší distance. Po startu totiž byla chtivější a lépe zaběhla při debutu na míli. Tehdy totiž její finiš nestačil jen na čtvrtou ze slovenské JCK Orleans Lady a s přehledem porazila dvojici koní, kteří v dalším startu zvítězili.

Metropolis (22:1) patří ke koním, kterým spíše než vytrvalost schází třída. Startoval ale teprve podruhé, takže jeho čas může přijít později.

Australia Cross (35:1) je hodně narostlým a pravděpodobně pozdnějším koněm. V závěru se dostal jen přes vadnoucí soupeře.

Victorie Great (35:1) jako jediná z vedoucí čtveřice v závěru odpadla. Její žokej položil ruce už před polovinou cílové roviny.

Kanada (25:1) stejně jako před měsícem v Mostě nezanechala dobrý dojem už v paddocku, když stále byla chlupatá. Také ona závěr vypustila.

Lady In Pink (25:1) celý dostih absolvovala na konci pole a neměla světlejší moment.

Arkadag (45:1) byl zpočátku chtivější, ale už v polovině dostihu mu došly síly. Matka Amga River, jejímž je prvním potomkem, sice vyhrála Oaks a skončila druhá v St Legeru, ale zdá se, že výraznější roli hrají geny otce Elzaama, který byl sprinterem.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)