Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Hlavní program Breedres‘ Cupu je v sobotu

Hlavní program Breedres‘ Cupu je v sobotu

Dostihové mistrovství světa Breeders‘ Cup přechází do druhého dne, kde jsou na programu hlavní dostihy mítinku.

Pátek byl na Breeders‘ Cupu vyhrazen dvouletým, tříletí a starší se utkají v sobotu. Ti se střetnou v devíti Gr.1 dostizích. Ty začínají v 18 hodin našeho času. My jsme pro vás rozebrali dva vrcholy na trávě a hlavní dostih Breeders‘ Cup Classic, který celý mítink uzavře a díky tomu, že se běží v Keeneland v Kentucky, které je blíž východnímu prostředí, bude to již ve 23:18 hodin.

 

21:15 - Breeders´ Cup Mile

(Gr.1, 1600 m, 3+, tráva, $2.000.000)

I když se v rámci mítinku jedná o jeden z dvojice největších dostihů na travnatém povrchu, Evropanům se v něm v posledních letech příliš nedaří. Z posledních devíti ročníků se totiž přes oceán stěhovaly pouze dva. V čele sázkových nabídek každopádně figuruje zástupce starého kontinentu.

Kameko zahájil sezónu vítězstvím ve 2000 Guineas a následně se v Derby solidně popasoval s distancí 2400 metrů, když skončil čtvrtý. Jeho parketou je každopádně míle. Letos na ní prohrál jediný ze tří startů, a to Sussex Stakes, v němž byl zavřený na bariéře. Také tentokrát může být klíčové, zda v závěru najde dostatek prostoru. Přeci jen obě letošní vítězství získal na rovné dráze v Newmarketu, zatímco tentokrát ho čeká menší dráha se dvěma oblouky.

Uni bude obhajovat loňské vítězství. Tehdy sice oblouk absolvovala vnější stopou, přesto přišla s údernou koncovkou. Letos absolvovala trojici startů a nejlépe si vedla v posledním z nich, když zvítězila právě v Keenelandu.

Ivar rovněž triumfoval před měsícem v Keenelandu. Do cílové roviny sice točil až sedmý, přesto zvítězil přesvědčivě. Jednalo se přitom o jeho premiéru proti americké elitě. Už loni sice získal dvě Gr.1 vítězství, ale stalo se tak v Argentině. Vzhledem k vítězné taktice nemusí hrát vysoké číslo důležitou roli.

Raging Bull posledně točil do roviny ještě za Ivarem a finišoval druhý. Mezi severoamerickou špičkou podává spolehlivé výkony.

Siskin podobně jako Kameko zahájil sezónu klasickým vítězstvím, když ovládl Irish 2000 Guineas. V Sussex Satkes Kameka porazil, ale jak už je výše zmíněno, jeho soupeř byl zavřený. Posledně se od něj ovšem více čekalo v Longchamp, kde mu odolal i Circus Maximus.

Digital Age si premiérové Gr.1 vítězství připsal začátkem září, kdy zvítězil finišem ze zadní části pole. Preferuje ale trochu delší distance.

Factor This skončil při zmíněném vítězství Digital Age druhý, když dostih odvodil. Vzhledem k neseným hmotnostem ale podal hodnotnější výkon než vítěz a dobrou formu potvrdil před měsícem.

Halladay si o výraznější pozornost řekl při posledním startu, když zvítězil Gr.1 handicapu, v němž na jeho štítě zůstali i více zatížení Uni a Raging Bull. Ti ale tehdy neměli dobrý den.

Circus Maximus by měl být nejlepší z trojice svěřenců Aidana O’Briena. Lépe se mu sice dařilo na začátku sezóny, ale důvodem je i to, že mu nesedí měkká půda. Ta tentokrát nehrozí a bude obhajovat čtvrtou příčku.

Safe Voyage by naopak měkčí podklad uvítal, byť letos zvítězil i na „goodu“. Každopádně v sedmi letech se nachází v životní formě. (jf)

Tip: Ivar – Kameko - Uni

 

22:33 - Breeders´ Cup Turf

(Gr.1, 2400 m, 3+, tráva, $4.000.000)

Za posledních deset let v tomto dostihu sedmkrát zvítězili evropští zástupci, přičemž Aidan O´Brien zvedl vítěznou trofej čtyřikrát. Není tedy divu, že právě jeho dva vyslanci okupují čelo sázkové nabídky.

Magical byla v roce 2015 druhá za fenomenální Enable, v poslední době se ale specializuje na střední tratě a její poslední vystoupení z míle a půl je z loňského Arc. Letos má na kontě tři vítězství z Gr. 1 dostihů, přičemž nejcennější je asi Irish Champion Stakes, kde se i díky stájové taktice podařilo utahat Ghaiyyatha. Naposledy zklamala jako favoritka v Quipco Champion Stakes, což ale bylo na měkké dráze. Od té doby uplynuly tři týdny a menším otazníkem kromě distance je tak i to, zda pauza není příliš krátká.

Mogul předvádí v letošní sezóně poněkud nevyrovnané výkony, v nejlepším světle se ale ukázal při svém posledním startu, když v trialu na Arc lehce porazil i In Swoop. Ten byl v pařížském vrcholu druhý, O´Brienův svěřenec se ho nezúčastnil kvůli obavám z kontaminovaného krmiva.

Nejlepším ze starého kontinentu tak může být vyslankyně jiného irského trenéra Welda. TARNAWA jde letos nahoru a obzvlášť její dva triumfy z Longchamp vzbuzují respekt. V Prix de l´Opera zvítězila na hluboké dráze, v trialu na tento dostih zas na pevnější, což značí jisté rezervy.

Z ostatních evropských zástupců si Lord North vyzkouší takto dlouhou trať poprvé v kariéře, Frankie Dettori ho ale upřednostnil před Mehdaayih, takže by měl být lepším z Gosdenových koní. Německá Donjah jistě nenarazí na měkčí půdu, na které podala životní výkon v Preis von Europa.

Z domácích zástupců vypadá nejlépe United, který vloni po boji prohrál s výborným Bricks and Mortar. Arklow a Channel Maker dokončili vloni v poli poražených, doplatili ale na nevýhodná startovní čísla a teď k nim byl los přívětivější. (fm)

Tip: Tarnawa – United – Mogul

 

23:18 - Longines Breeders' Cup Classic

(Gr.1, 2000 m, 3+, písek, $6.000.000)

Vrchol dvoudenního dostihového mistrovství světa je hodně vyrovnaný. Na startu jsou první dva z Kentucky Derby, statistika však zvýhodňuje starší koně, kteří vyhráli 14 z posledních 20 ročníků. Letošní rok je však specifický, když dva klasické dostihy se odběhly až na podzim.

Silné zastoupení bude mít Bob Baffert, který je nejúspěšnějším trenérem dostihu. Jeho svěřenci vyhráli třikrát v letech 2014 až 2016. Jeho trojice patří mezi hlavní favority.

Improbable vyhrál Gr.1 již ve dvou letech. Přestože byl loni čtvrtý v Kentucky Derby, zas takovou hvězdou nebyl a v Breeders‘ Cup Dirt Mile skončil pátý. Letos však prohrál v jediném startu a v dalších třech si připsal jistá vítězství na nejvyšší scéně. Působivá byla především poslední výhra v Awesome Again Stakes v Santa Anitě, kde zpočátku cválal s odstupem vzadu, v rovině však bez problémů přešel přes soupeře a vyhrál o 4 ½ délky před Maximum Security. V sedle bude mít Irada Ortize, který s ním vyhrál Whitney Stakes v Saratoze a loni vyhrál BC Classic s Vino Rosso. Těžit může z toho, že jeho stájoví kolegové by se měli postarat o tempo.

Maximum Security byl loni diskvalifikován z prvního místa v Kentucky Derby, když komise vyhodnotila, že v oblouku poškodil jednoho ze soupeřů. V dalších startech však zaváhal jen jednou a na závěr sezóny lehce porazil čerstvého vítěze BC Dirt Mile Spun To Run. Také v prvním letošním startu se předvedl ve výborném světle, když vyhrál první ročník nejbohatšího dostihu světa Saudi Cup. To bylo poslední vítězství v tréninku Jasona Servise. Po je dopingové aféře ho majitelé přestěhovali k Bobu Baffertovi. Pod jeho vedením získal další dvě vítězství. V Awesome Again Stakes však jasně prohrál s Improbable. Je možné, že už není v takové formě, možná potřebuje jít z lepší pozice.

Authentic vždy patřil mezi derby koně. Začátkem června prohrál jen Santa Anita Derby. V Kentucky Derby, které se běželo začátkem září, ho John Velasquez poslal na čelo dostihu, přestože startoval z vnějšího boxu. V rovině pak překvapivě odolal útoku favorizovaného Tiz The Law. V dalším dostihu trojkoruny Preakness Stake ho tak neminula role favorita. Tam sice běžel v první linii, do čela se ale krátce dostal jen před vbíháním do oblouku. Tam ho však po bariéře podjela Swiss Skydiver a už se před ní nedostal. Bob Baffert si myslí, že měl jít z první pozice jako v Kentucky Derby a to by se měl pokusit i tady.

Tiz The Law byl dlouho považován za lídra tříletého ročníku. S jasnou převahou vyhrál postupně Florida Derby, Blemonte Stakes, které se letos běželo na 1800 metrů, a začátkem srpna utekl soupeřům v Travers Stakes. O měsíc později však zklamal v pozici velké favorita Kentucky Derby, když nedokázal přejít přes vedoucího Authentica. Říká se, že mu nemusela sednout dráha v Churchill Downs, teď to může napravit. Vynechání Preakness Stakes a odpočinek mu mohly přijít vhod.

Tom’s D’Etat je nejstarším koněm v poli. Je mu již 7 let, za sebou má ale jen 19 startů. Dozrával později a na výsluní se dostal až loni na podzim, kdy vyhrál Gr.2 v Keenelandu a Gr.1 v Churchill Downs. Tam s přehledem uspěl i letos, když koncem června vyhrál Foster Stakes. Před tím porazil Improbable v Oaklawn Mile, kde šel hezkým koncem. Improbable ale byl po startu dost vystrkán a nemusel mu sednout mokrý písek. Začátkem srpna ho Improbable ve Whitney Stakes porazil, Tom’s D’Etat ale špatně odskočil a bylo po dostihu. Přesto ještě došel třetí. Od té doyb sice nestartoval, delší pauzy mu ale nedělají problém a mohl by zvládnout i distanci, přestože na ní ještě nestartoval.

By My Standards loni ukončil sezónu po neúspěchu v Kentucky Derby. Letos začal vítězně, ale ve Foster Stakes prohrál s Tom’s D’Etat a ve Whitney Stakes s Improbable. Poslední start v Churchill Downs vyhrál a porazil o 5 délek Litle Ready.

Tacitus je specialistou na 2000 metrů. Loni byl třetí v Kentucky Derby a druhý v Belmonte Stakes. Prakticky je skoro vždy do třetího místa. V Saudi Cupu byl pátý. Dokáže ale zklamat v pozici favorita, což byl příklad i začátkem září v Saratoze, kde prohrál s Global Campaignem.

High Power byl loni třetí, letos ale jeho výkony ničím neoslní. Říká se však, že předvedl několik dobrých prací a nějaký návrat do formy by mohl přijít.

Tipařův verdikt: Improbable letos běhá ve vynikající formě, Tiz The Law nejde po jedné prohře odepsat, což platí i pro Maximum Security, ale ten se již v prvním startu pro Boba Bafferta zapotil. U Authentica bude záležet na tom, jak trefí tempo. Dobré výkony podává i sedmiletý TOM’S D’ETAT, který minule špatně odskočil. Z favoritů má nejlepší kurz a v takhle otevřeném dostihu je dobré ho vzít. (ob)

Tip: Tom’s D’Etat – Tiz the Law – Improbable

STARTOVNÍ LISTINY

DOSTIHOVÝ PROGRAM

BREEDERS‘ CUP LIVE