Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Hřebčín Střelice s nejžádanějším i novým plemeníkem

Hřebčín Střelice s nejžádanějším i novým plemeníkem
Eagle Top

Hřebčín Střelice nabízí před nadcházející připouštěcí sezónou dvojici plemeníků. Eagle Top je stále na vrcholu popularity, Chardonney Tcheque zde bude mít premiéru.

EAGLE TOP má za sebou ve Střelicích tři připouštěcí sezóny a vždy byl u našich chovatelů velmi populární. Hned první sezónu připustil nejvíc klisen, v roce 2019 ho těsně předstihl Zazou, letos byl opět nejvytíženějším plemeníkem. Připustil 37 klisen, což bylo výrazně víc než ostatní.

V chovu začal působit již v roce 2017 v Británii za 3.000 liber. Výraznější příležitost ale nedostal, když v Británii je spíš poptávka po rychlých ranných plemenících. To je důvod, proč se plemeník s takovou výkonností dostal k nám. Jeho majitelka ho chtěla nahradit bratrem Wings Of Desire, který ve třech letech vyhrál derby předzkoušku Dante Stakes na 2000 metrů, nakonec působí v Jihoafrické republice.

Z působení v Británii se letos na dráze ukázali dva dvouletí, kteří ale nic velkého nepředvedli. Jde ale o potomky podprůměrných matek. Navíc jedna běhala na ultravytrvaleckých tratích a druhá dokonce na překážkách, takže se od jejích potomků ve dvou letech nedalo čekat mnoho.

Sám Eagle Top začal běhat ve třech letech. Vyhrál debut v Newbury a ve třetím životním startu deklasoval konkurenci v King Edward VII Stakes (Gr.2) na 2400 metrů na Royal Ascotu. V největším britském srovnávacím dostihu na 2400 metrů King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1) pak byl čtvrtý. V Ascotu získal největší úspěchy i další rok, kdy byl druhý v Hardwicke Stekes (Gr.1) a King George VI and Queen Elizabeth Stakes prohrál jen o nos s několikanásobným Gr.1 vítězem Postponed.

Jeho otec Pivotal patří mezi nejlepší plemeníky. Byl sice sprinter, ale jeho potomstvo se uplatnilo na všech distancích. Ať to byli výborní sprinteři Kyllachy, Regal Parade a Maarek, mílař Excelent Art, vítěz Dubai World Cupu African Story nebo výborný středotraťaře Farh. Jeho dcerou je i Sariska, která získal double Epsom a Irish Oaks. Řada potomků se výrazně prosadila v chovu. Siyouni je aktuálně nejlepším francouzským plemeníkem, což potvrdil letošní vítěz Prix de l’Arc de Triomphe Sottsass, který bude novým plemeníkem v Coolomru.

Matkou Eagle Topa je polosestra Sarisky Gull Wing. Dcera vítěze Breeders' Cup Turf In The Wings běhala na vytrvaleckých tratích a dokázala uspět na Listed scéně. V chovu dala ještě úspěšné Eagle Topovi sourozence. The Lark byla třetí v Oaks a její první potomek dosáhl na hodnocení RPR 104 lb. Pro Wings Of Desire byl vrchol kariéry start v King George VI and Queen Elizabeth Stakes, v němž stejně jako Eagle Top skončil druhý. Před tím vyhrál hlavní derby předzkoušku dante Stakes a v samotném Derby byl čtvrtý.

Eagle Top vstoupí příští rok ve Střelicích do čtvrté připouštěcí sezóny a na dráze se objeví první dvouletí.

„Klienti jsou s jeho potomky spokojeni a mám od nich kladné odezvy. Už je k němu hlášena letošní vítězka Magyar St Legeru Aurora Amica, jejíž matka Alcobaca, vítězka maďarských Oaks, byla u Eagle Topa již dvakrát. Dále dvě klisny z Německa a Chorvatska,“ říká vedoucí hřebčína Andrea Pavlů.

Jednoho z potomků Eagle Topa má v Německu v přípravě i Jan Korpas. Je jím dcera Novellette Noemi, o níž říká: „Klisna je v tréninku klidná, nic ji nerozhodí. Práci přijímá skvěle, má bezproblémový charakter a krásnou mechanikou pohybu.“

 

Minulou sezónu působil ve Střelicích jako druhý plemeník Va Bank. Vítěz polské trojkoruny, který uspěl v Gr.2 v Itálii a ve dvou Gr.3 v Německu, absolvoval premiéru v chovu. Připustil 13 klisen, což ho řadilo mezi nejvíce využívané plemeníky. Letos ale byl majitelem přesunut do polského hřebčína Krasne. Hřebčín Střelice si však za něj našel náhradu.

CHARDONNEY TCHEQUE začal kariéru s velkým očekáváním. Jeho polobratr Shamalgan rok před tím vyhrál Cenu zimního favorita a jako tříletý dosáhl velkého úspěchu třetím místem ve francouzské Velké jarní Poule d‘Essai des Poulains. Tyto očekávání hned od začátku naplňoval.

V tréninku Tomáše Šatry vítězně debutoval v Itálii a pak ovládl dva naše největší dostihy pro dvouleté Gerschův Memoriál a Cenu zimního favorita. Úspěšný byl i další rok, kdy vyhrál Velkou jarní, a přestože na něj byla distance dlouhá, doběhl čtvrtý v Českém derby. Následně se vrátil na kratší tratě a v Itálii dosáhl na svůj životní úspěch. Po vítězství v Miláně na 1600 metrů a stejném závodišti vyhrál Premio Marchese Gius.Ippolito Fassati (Listed) na 1800 metrů. Od třetího místa v Premio Del Piazzale (Gr.3) ho dělil jen necelý krk.

V dalších letech se stal stálicí na mílařské scéně. V Itálii vyhrál ještě třikrát. U nás vyhrál čtyřikrát Velkou květnovou, dvakrát Tattersalls Mile a Českomoravskou cenu, na Slovensku Bratislavskú míľu. V osmi letech, kdy ukončil kariéru, patřil stále mezi nejlepší mílaře.

 

Chardonney Tcheque vítězí podruhé v Tattesrsalls Mile – foto: Jana Syručková

Do chovu byl zařazen v roce 2017 v Hřebčíně Napajedla, kde působil tři sezóny. Letos již v nabídce nebyl, což bylo zřejmě dáno tím, že Napajedla avizovala připuštění méně klisen a byl využíván jako plemeník pro teplokrevný chov v Tlumačově.

„Chardonney Tcheque má jiné distanční optimum než Eagle Top. Ukázal se už ve dvou letech, zároveň ukázal tvrdost, když podával velmi dobré výkony i v osmi letech. Jeho první dvouletí mají dobré výsledky a je tu i vazba na rodinu Shamalgana, který u nás působil,“ vysvětluje Andrea Pavlů, proč zapadá do nabídky jejich plemeníků.

 

Chardonney Tcheque měl letos na dráze první dvouleté. Z šesti startujících potomků jeden pouze debutoval, zbylých pět absolvovalo dva starty, všichni se dokázali umístit do třetího místa a jeden z nich vyhrál.

Nejvyšší handicap má syn klasické vítězky French Quebec a polobratr třetí z Oaks Faliraki French Chardonnay, kterého při debutu porazily jen dvě rozběhané soupeřky a v dalším startu jen polobratr dvou black type vítězů Arion, který stál na dražbě v Baden Badenu 20.000 €.  

Angelic Beauty je dcerou jedničkové vítězky Anjou. Po druhém místě v Lysé nad Labem byla čtvrtá ve Velké Chuchli v dostihu pro domácí odchovance. Trenér Tomáš Váňa o ní říká: „Je pracovitá a ochotná spolupracovat. Má super charakter.“

 

French Chardonnay (vpravo) dobíhá druhý za Arionem ve Velké Chuchli – foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

(Ondřej Blahník)