Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Hvězdy 2019: Nejlepší sprinteři

Hvězdy 2019: Nejlepší sprinteři
Sweeticon poráží Mr Righta ve Svatováclavské ceně - foto: Monika Vodičková

Po představení největších hvězd dvouletého a tříletého ročníku přichází na řadu specialisté na jednotlivé distance. Nejprve představíme nejlepší sprintery.

SWEETICON reprezentuje stáj PMA Racing Syndicate, jejíž barvy kopírují z minulosti dobře známé barvy pár kilometrů za Mostem ležících Svinčic, byla zakoupena na sklonku předloňské sezóny za 25.333 euro v říjnové prodejce v Deauville. Z osmi startů pod trenérem Václavem Lukou jich pět absolvovala ve Francii, odkud si přivezla druhé a třetí místo. Cenné je především stříbro, které po ofenzivním průběhu uhájila začátkem května v Chantilly. Tam se totiž představila v nabitém Quinté handicapu. Svým výkonem přitom obhájila francouzský handicap 37 kg a od Racing Postu za něj obdržela slušný rating 86 liber. Těsné třetí místo pak získala v říjnové prodejce na all-weather dráze v Deauville.

Středoevropskou premiéru absolvovala v Bratislavě, kde konce června ve Zlatém bičíku podala lepší výkon, než prozrazuje výsledek. Tehdy totiž závěrečný oblouk vytočila asi v desáté stopě, zatímco její jediná přemožitelka Crushing Power kopírovala bariéru.

Vrcholem sezóny pro ni ale byla mostecká Svatováclavská cena – tedy největší český dostih na distanci 1200 metrů. Sweeticon vedená Pavlínou Filipovou, která nahradila zkraje odpoledne zraněného Petra Foreta, kopírovala bariéru, přičemž cválala blízko vedoucího tréninkového druha Beau Massagota. Pod ním se po vytočení závěrečného oblouku protáhla na špici, a i když na ní dotíral favorizovaný Mr Right, odolala mu o půl délky. Špatně si nevedla ani o měsíc později v nabitém Leram ECJ Million, který odvodila a nakonec uhájila šestou příčku.

Sweeticon poráží Mr Righta ve Svatováclavské ceně

MR RIGHT posílil stáj Dr. Charvát v průběhu sezóny 2017, kdy se přestěhoval k trenérovi Františku Holčákovi s irským ratingem 93 liber. U nás se okamžitě zařadil ke špičce, když ovládl poprvé v Mostě konanou Svatováclavskou cenu. O rok později ho v závěru tradičního sprinterského vrcholu sice těsně předstihl Henrytheaeroplane, nicméně během sezóny posbíral čtveřici jedničkových vítězství a na Galavečeru českého turfu byl vyhlášen nejlepším sprinterem.

V minulé sezóně v prvních třech startech nesplnil roli favorita, ovšem vždy se umístil mezi nejlepšími. Nejprve v bratislavské Prípravné ceně o pouhý nos podlehl Benidiction, následně na mítinku Turf Gala skončil čtvrtý a o českém derby dnu třetí. Na vítězství tak dosáhl až o slovenském derby dnu, když obhájil vítězství v kilometrové Ceně Mysa. Role favorita ho proto neminula ani ve výše vzpomínané Svatováclavské ceně, v níž jeho náporu odolala Sweeticon. Ostatním soupeřům nicméně nadělil minimálně 4 délky, takže potvrdil rostoucí formu i skutečnost, že na mosteckém hipodromu se mu daří.

Jen o týden později zamířil do maďarského sprinterského vrcholu Overdose Díj a na rovné kilometrové dráze v Budapešti jistě zvítězil. V Leram EJC Million skončil až jedenáctý. Tento výpadek padá především na vrub jeho chtivosti, kvůli níž mu do závěru nezbyl dostatek sil. U příležitosti mostecké Českomoravské ceny ale v jeho sedle poprvé dostal příležitost Jan Verner, který si s jeho temperamentem poradil. Výsledkem bylo třetí sezónní jedničkové vítězství, když na něj druhý Lexceed ztrácel 2 a ¼ délky.

Mr Right vítězí v maďarském Overdose Díj

ZOCK byl jako roček vydražen za 30.000 euro pro stáj Joly a od počátku kariéry patřil ke špičce, když jako dvouletý zvítězil v Ceně zimního favorita. Také v dalších letech dokázal bodovat v jedničkových dostizích, nicméně mezi ty úplně největší hvězdy nepatřil. V letech 2017 a 2018 získal jediná vítězství v Lázeňské míli, která sice nese status II. kategorie, ale porazil v ní několik jedničkových koní.

Před loňskou sezónou se jeho třetím trenérem stal po Heleně Blažkové a Tomáši Šatrovi Václav Luka. Pod ním se uvedl koncem března sedmým místem v Chantilly. Podal tam ale velmi dobrý výkon, když ztrácel jen 4 a ½ délky na vítězného Skalletiho, který od té doby neprohrál a poslední tři zásahy zaznamenal na grupové scéně. I na dalších místech se nacházeli kvalitní koně, takže Zock za svůj výkon obdržel vysoký Racing Post Rating 90 liber. Následovali tři starty na českých drahách. Výborně si vedl v mostecké Ceně Jezdectví, v níž získal druhé jedničkové vítězství, ovšem ve dvou chuchelských startech trochu zklamal. V obou případech měl přitom ještě v polovině cílové roviny všechny šance.

Zkraje srpna pak po sedmém místě v prodejce v Deauville změnil po nabídce 20.667 euro majitele a zůstal ve Francii u trenéra Frederica Rossiho. Pod jeho vedením se uvedl druhým místem a následně se pohodlně stylem start-cíl o 3 délky prosadil v prodejce v Longchamp. Tehdy měl po delší době stínidla, která se osvědčila už v loňském roce, kdy s nimi zvítězil v Lázeňské míli a skončil blízko čtvrtý ve Velké ceně Prahy.

S touto pomůckou nastoupil také při svém návratu do Chuchle, který se odehrál u příležitosti nejbohatšího českého rovinového dostihu Leram EJC Million. V něm ho vedl panamský rodák a čtyřnásobný německý šampión Eduardo Pedroza. Zock od startu cválal blízko špice a už před polovinou cílové roviny převzal vedení. Ve stejných místech si Pedroza přehodil bičík do pravé ruky a Zock pod ním začal bočit k vnějšímu okraji dráhy, přesto měl v cíli pohodlný náskok 2 a ¼ délky. V předchozích třinácti chuchelských startech přitom na vítězství nedosáhl. Poslední chuchelské vítězství totiž získal v Simsonově ceně 2016, v níž ho rovněž vedl Eduardo Pedroza, s nímž má tedy stoprocentní bilanci.

Od té doby absolvoval ještě tři francouzské starty a po listopadovém vítězství v prodejce v Chantilly vystoupal jeho tamní handicap na 43 kg. Na konci roku znovu změnil majitele a stěhoval se do Švýcarska, kde by ho měly čekat starty na zamrzlém jezeře ve Svatém Mořici.

Zock vítězí v Leram EJC Million

TROIZILET byl stájí Leram zakoupen po druhém místě v prodejce v květnu 2017 za 40.500 euro. Do konce sezóny pod vedením Václava Luky skončil druhý v EJC Million a zvítězil v dostihu Classe 1 v Chantilly. Rok 2018 mu vyšel ještě lépe, když ani v jednom ze šesti startů neskončil hůře než čtvrtý. Získal přitom dvojici cenných vítězství. První z nich vybojoval v dubnovém Grand Handicapu v Longchamp a druhé v EJC Million, v němž za sebou nechal trojici grupových vítězů.

Do loňské sezóny tak vstupoval s francouzským handicapem 43 kg. Nejprve sice vinou špatných průběhů neuspěl ve dvojici Quinté handicapů, ovšem zkraje července v Deauville znovu potvrdil své kvality. V dostihu Classe 2 sice narazil jen na pětici soupeřů, ale všichni vlastnili handicapy přes 40 kg a Troizilet zásluhou úderné koncovky z konce pole dokázal zvítězit. Právě tento výkon z něj dělá v aktuálním vydání české Klasifikace nejlepšího sprintera i nejlepšího koně na all-weather povrchu.Do konce léta absolvoval v Deauville ještě dvojici startů, v nichž narazil na ještě kvalitnější soupeře a shodně obsadil páté místo.

Stejně jako v předchozích dvou letech se českému publiku představil u příležitosti Leram EJC Million. V něm pod vedením hvězdného Christophe Soumillona finišoval jako nejlepší z českých koní na třetím místě, když na druhého Call Me Mistera ztrácel pouhý nos. V nejkvalitnějším českém dostihu každopádně zkompletoval pomyslnou medailovou sbírku. Další dva francouzské starty znovu ukázaly, že v tamních dostizích se špatným průběhem uspět nelze. Už v letošním roce, konkrétně před dvěma dny, měl ale v Quinté handicapu dostatek klidu, díky čemuž finišoval na blízkém třetím místě.

Troizilet při vítězství v EJC Million 2018, foto: Marek Duda

MOLLYS BEST sice zakončil sezónu už v srpnu, kdy uzavřel doběh berlínského Listed, nicméně jeho výborné jaro zasluhuje připomenout. Do Česka se stěhoval jako nestartovavší dvouletek za pouhých 1.500 euro. Jeho cenovka byla způsobena především obrnou hrtanu, protože původ vlastní kvalitní. Vždyť jeho polosourozenec Hi Molly získal jako dvouletý díky dvě black-type umístění a francouzský handicap 48,5 kg. Otec Elusive City je především zdrojem rychlosti, i když mezi jeho potomky patří i loňský hrdina Velké pardubické Theophilos.

Mollys Best zahájil kariéru v roce 2017 jako tříletý, přičemž absolvoval pouze dvojici seznamovacích startů. Začal tak odspodu a předloni lehce zvítězil v V. a IV. kategorii. Během loňského jara pokračoval v progresu, když s rezervami ovládl chuchelské sprinty III. a II. kategorii. Nejvýrazněji ale zazářil v jedničkovém sprintu o derby dnu. V něm útočil z druhého sledu a už v polovině cílové roviny bylo zřejmé, že je na tom nejlépe. Jednalo se tedy o přesvědčivé vítězství, přestože v cíli měl převahu pouze půl délky. První jedničkové vítězství tehdy slavil celý realizační tým, tedy Stáj Filip, trenérka Kateřina Berthier a žokejka Pavlína Filipová. Loni tedy na českých drahách nepoznal přemožitele.

Mollys Best vítězí o derby dnu

HLASOVÁNÍ O NEJLEPŠÍHO SPRINTERA ZA ROK 2019

(Jaroslav Fabris)