Hvězdy pardubického mítinku
Dvoudenní pardubický mítink je vrcholem překážkové sezóny. Nesmíme zapomínat ani na vítěze ostatních vrcholů.
Představíme si vítěze největších dostihů mítinku tak, jak šli postupně za sebou. Prví den to byly dostihy přes proutěné překážky, v neděli jen cross country.
Zlatá spona tříletých Bohemia Sekt: SAUL
Dostih byl početně slabě obsazen a třídu v minulých startech ukázali jen Laverno, který v září porazil účastníka derby SAULa. Ten si tady sice připsal vítězství, ale především díky incidentu, který se stal tři překážky před cílem. Na protilehlé straně šli Laverno se Saulem vedle sebe, překážku před tím skákali hlava-hlava a měli ještě vedle sebe tak metr místa od naváděcího křídla. Třetí překážka před cílem byla asi o něco odsazenější od bariéry, ale trasu dostihu neurčuje bariéra, ale překážky. Sertash Ferhanov v sedle Saula měl držet směr kurzu a ne kopírovat bariéru. I když televizní záběr na chvíli zabírá jiný detail, je podle mě zřetelné, že na překážku najíždí zcela vpravo, tím mění směr a vytlačuje Laverna, kterého měl celou dobu po pravé ruce a zřetelně ho viděl, mimo trať, navíc do naváděcího křídla. Podle mě nebezpečná jízda, za kterou dle dostihového řádu následuje diskvalifikace.
Protest ex-offo byl sice podán, ale komise po vyslechnutí Sertashe Ferhanova i Marcela Nováka výsledek ponechala s vysvětlením: že k vybočení koně 5. Laverno na skoku došlo v důsledku jeho bočení. Žádné bočení na videu ale vidět není. Výrok dostihové komise tedy fakt nechápu.
Laverno s Marcelem Novákem a Sertash Ferhanov na Saulovi po incidentu - foto: Jana Syručková
Křišťálový pohár: ANAKING
Ve Francii měl ANAKING ve čtyřech letech vysoký rating 69,5 kg. Když k nám na konci sezóny v šesti letech přišel, měl ho již 62 kg, hned na úvod ale porazil ve Váňově Velké národní obdobně kvalitního Fafintadenienta. Do konce sezóny ještě stihl opanovat Stříbrnou trofej a Grand Corsa Siepi di Milano. Na začátku další sezóny se však vážně zranil. Z centrály manželů Myškových ho majitel Jiří Charvát přemístil ke svému dvornímu trenérovi Pavlovi Tůmovi, pod jehož vedením se opět objevil na dráze. Sice se jednalo o vítězný comeback, ale proti slabším soupeřům nijak zvláštní dojem neudělal. Až v dalších startech v Německu a Francii ukázal, že se vrací do staré formy.
Tady své soupeře viditelně převyšoval, přestože dříve běhal dostihy nad 4000 metrů a 3400 metrů nebývala jeho parketa. Jan Faltejsek s ním nadiktoval tempo a v závěru od ostatních odešel. Ukázal tak, že je zpět a máme v něm jednoho z nejlepších překážkářů.
Až s odstupem za ním svedla boj o další příčky trojice soupeřů, které v cíli dělili těsné rozdíly. Amadeon potvrdil, že i mezi špičkou patří mezi nejlepší, Griffichop, že mu lépe sedne větší ovál než v Meranu a Meny Bay, že je na tom stále dobře, i když loni byla skutečně v životní formě.
Anaking s Janem Faltejskem - foto: Jana Syručková
Stříbrná trofej Staropramen: MONSIEUR BACHIR
Loni skončil MONSIEUR BACHIR druhý ve Zlatém poháru. Letos ale jeho výkony takové nebyly. Naposledy sice s převahou vyhrál v Karlových Varech, ale tam na kvalitní soupeře nenarazil. Tady se však opět předvedl v dobré formě a ukázal, že se s ním stále musí počítat. Nechal za sebou v Německu úspěšného Northerly Win a Sundaru, který po loňském zranění neběhá v takové formě jako loni, i když je pravda, že mu víc sedne měkká dráha. Naopak stav dráhy měl vyhovovat loňskému vítězi Zlatého poháru Dangerou Gleamovi. Ten sice možná potřeboval nasadit ještě rychlejší tempo, přesto to spíš vypadá, že ani on na tom není po zdravotní pauze tak dobře.
Monsieur Bachir s Thomasem Boyerem vyhrává Stříbrnou trofej - foto: Jana Syručková
Chládek a Tintěra Cena Jana Kašpara: APPLE'S KAMIKAZE
Přestože ve svých startech ve Francii ničím neoslovil, v Pardubicích se APPLE'S KAMIKAZE viditelně líbilo. Jaroslav Myška s ním nadiktoval tempo dostihu, useděl doskok na dropu i si poradil s nástupem New Finche, který tady na jaře vyhrál dva dostihy na 3400 metrů.
Paragan Cena laty Brandisové: POINSETTIA
Po té, co byla šrtnuta lehká vítězka zdejší předzkoušky Sinndarka, stala se ve slabším poli čtvrtá z Wielke Wroclawské POINSETTIA jasnou favoritkou. Svoji roli také beze zbytku potvrdila, když jediná, která se jí snažila sekundovat byla Apas Rocka.
Cena ČASCH: EVŽEN
Velký potenciál do budoucna ukázal EVŽEN, který zůstává na překážkách neporažen. Mezi čtyřletými jasně dominoval, když si od začátku počínal suverénně a nikoho před sebe nepustil.
Evžen s Jaroslavem Myškou - foto: Jana Syručková
Cena Vltavy: IZYNKA
Po té, co na Irské lavici ztratila oba své největší soupeře Turduse a Vernoise, ovládla IZYNKA zcela tento dostih. Již na jaře jasně vyhrála Úvodní cross country Koroka a tady potvrdila, že z ní vyrostla velmi dobrá klisna, která příští sezónu může směle mířit do Velké pardubické.
Izynka s Lukášem Matuským - foto: Jana Syručková
VCES Cena Labe: Mahony
MAHONY byl již loni druhý v Ceně Jana Kašpara pro pětileté. Během sezóny se ukazoval dobře, ale dvě třetí místa z dvojkových krosů na 5200 metrů zas tolik neříkala. Tady domácí sestava nebyla zvlášť silná. Jeho loňský přemožitel Player se letos hledal a tady skončil třetí. Špatná ale nebyla francouzská účast. Především porážka účastníka velkých krosů ve Francii Unbrin De L'Isle se cení. Kam to ale příští rok dotáhne mezi naší krosařskou špičkou se teprve uvidí.
Mahony s Markem Stromským - foto: Jana Syručková
Poplerův memoriál Profireal Group: TIARA MAN
TIARA MAN si jako čtyřletý vyhrál v Auteuill, za což dostal ve Francii rating 55 kg. To je hodnota, s níž u nás může zamířit mezi špičku. Loni běhal v Itálii a na Slovensku, kde začal i letošní sezónu. V Pardubicích se chytil na krátkých krosech, ale zatím neukázal, proč by tu měl být považován za favorita.
Nyní s ním Sertash Ferhanov od počátku nasadil svižné tempo, odrazil nástup loňského předního čtyřletka Medica a předvedl, že na těchto tratích má co ukázat.
Tiara Man se Sertashem Ferhanovem - foto: Jana Syručková
Ondřej Blahník