Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Hvězdy sezóny 2019: Dvouleté klisny

Hvězdy sezóny 2019: Dvouleté klisny
Fraga poráží Barthesu v Ceně zimní královny, foto: Monika Vodičková

Po konci dostihové sezóny nastává čas pro ohlédnutí za uplynulými měsíci. Postupně vám proto představíme největší hvězdy sezóny 2019.

Jako první přichází na řadu dvouleté klisny. Níže naleznete vizitky pětice z nich.

BARTHESA je svěřenkyní Heleny Vocáskové a zvítězila hned v prvním dostihu pro dvouleté, čímž se dostala na čelo ročníku. Na něm setrvala až do konce léta. Na úspěšný debut totiž navázala suverénním představením v Simsonově ceně, v níž nejlepšímu ze soupeřů nadělila 9 délek. Žádné drama nedopustila ani v Ceně Masise, kterou ovládla s převahou bezmála 4 délek. V české ani slovenské Ceně zimní královny ale nesplnila roli favority. V Karlových Varech převzala vedení už v oblouku, přičemž nebylo šťastné, že na ní tlačila stájová kolegyně Franceska Bella. I proto jí v závěru chyběly síly, aby odolala útoku Fragy. V Bratislavě zase rozdávala metry v obloukách a v závěru se nedostala před od startu vedoucí Queen Operu.

Barathesa má v původu hodně ranosti a rychlosti. Vždyť její otec Alhebayeb dosáhl obou svých vítězství jako dvouletý, přičemž už v polovině července ovládl July Stakes (Gr.2, 1200 m). Letos má na dráze první ročník tříletých a také většina jeho potomků preferuje kratší distance. Matka Rondo Alla Turca se v pěti startech nedostala přes desáté místo a o mnoho lépe si nevedli ani její první dva potomci. Bába Kumta ovšem dala dvě black-type vítězky včetně Blessyourpinksox, která je matkou v Českém derby třetího Bonyse. S lepším průběhem než při posledních startech tedy Barthesa může aspoň mílovou distanci prostát.

Barthesa vítězí v Ceně Masise

FRAGA připravovaná Václavem Lukou byla jako roček zakoupena za 14.000 euro. Dostihový křest absolvovala v červenci v Karlových Varech, kde zvítězila bez jediné pobídky bičíkem. S odstupem času se navíc ukázalo, že narazila na kvalitní konkurenci. Z jejích tehdejších soupeřů totiž do konce sezóny jeden získal jedničkové vítězství a další čtyři se na nejvyšší scéně umístili. Před Cenou zimní královny tak byla pasována do role hlavní vyzývatelky dosavadní královny ročníku Barthesy. Od startu cválala v její blízkosti, na distanci převzala vedení a nakonec zvítězila o 1 ¼ délky. Se špičkou dvouletých hřebců se utkala v mostecké Ceně zimního favorita. V případě úspěchu se mohla stát první klisnou, která na vítězství v Ceně zimní královny naváže úspěchem v Ceně zimního favorita, ale posledními cvalovými skoky jí o krk předstihl Albatros.

Otcem Fragy je Holly Roman Emperor, který jako dvouletý vyhrál dva dostihy kategorie Gr.1 a poté už se na dráze neukázal. Jeho brzký odchod do chovu ale nezapříčinilo zranění nebo extrémní ranost, nýbrž potřeba hřebčína Coolmore nahradit jiného syna Danehilla George Washingtona, který měl problémy s plodností. Většina jeho potomků preferuje distance kolem míle, ale například výjimkou je například loňská vítězka Německého Oaks Well Timed. Matka Dame Lucy debutovala až ve třech letech na podzim, kdy hned vyhrála dostih na 2400 metrů. Maximálně dosáhla na slušný Racing Post Rating 88 liber a jen o dvě libry horší výkon podala na trati 3300 metrů. Fraga si tedy může poradit i s vytrvaleckými distancemi.

Záznam Ceny zimní královny, v níž zvítězila Fraga

FRANCESKA BELLA byla jako roček vydražena za 5.200 euro a je tréninkovou i stájovou kolegyní Barthesy. Debutovala ve stejném dostihu jako Fraga a kromě ní jí porazil také dvakrát v Listed umístěný Joganville. Následně se v mosteckém dostihu pro klisny navzdory horšímu startu zbavila přívlastku nezvítězivší. V Ceně zimní královny doplatila na razantní nástup v oblouku, kde se posunula do první vlny. Nakonec s odstupem za trojicí nejlepších obsadila čtvrtou příčku. Do nejužší špičky ročníku se tak zařadila až vítězstvím v Karpatské ceně, která je slovenskou obdobou Ceny zimního favorita. V ní si sice také výrazně vylepšila pozici v závěrečném oblouku vnější stopou, ale v kratší bratislavské rovině už jí finišující Magic Baron chytit nedokázal.

Její otec Kingston Hill sice v Gr.1 zvítězil už jako dvouletý, když ovládl mílovou Racing Post Trophy, ale především je zdrojem vytrvalosti. Zvítězil totiž v St Legeru a v Derby ho porazil pouze coolmorský Australia. Letos má na dráze první dvouleté. Matka Magnificent Bell nevyběhla, ale Franceska Bella je už jejím osmým startujícím potomkem. Z jejích polosourozenců si nejlépe vedl Inventor. Ten na vytrvaleckých distancích hned pětkrát obdržel Racing Post Rating přes 100 liber a na proutěnkách se dostal dokonce na 142 liber. Původ Francesky Belly tedy o jejích distančních preferencích napovídá dost jasně.

Záznam Karpatské ceny, v níž zvítězila Franceska Bella

ETERNITY rovněž na Slovensku ovládla dostih kategorie Listed. Svěřenkyně Luboše Urbánka v srpnu v Bratislavě debutovala předposledním sedmým místem, ale už o měsíce později na stejné dráze ovládla Velkou cenu BBAG Baden-Baden. U aukčních dostihů sice často kategorie neodpovídá kvalitě startovního pole, ale na štítě Eternity skončila dvojice maďarských koní, kteří následně obsadili první dvě místa v Kétévesek Kritériuma, tedy v maďarské analogii Ceny zimního favorita. Start-cíl jdoucí Eternity navíc oblouk vytočila zeširoka a v cílové rovině se hodně kroutila, takže ukázala prostor ke zlepšení. Následně své kvality potvrdila třetím místem v při EJC konaném Gerschově memoriálu.

Její otec Power vyhrál Irish 2000 Guines, ale první z dvojice svých Gr.1 vítězství získal už jako dvouletý. Stáj Lokotrans měla už dříve s jeho potomkem pozitivní zkušenost, když Sir Sun zvítězil v Gerschově memoriálu a Velké jarní ceny. Matka Edeme byla v Německu nejúspěšnější na distanci 1200 metrů a dosáhla na tamní handicap 70 kg. Lépe si vede v roli matky. Eternity má totiž dvojici starších polosourozenců, z nichž Emerita zvítězila v Listed. Na tento úspěch dosáhla na distanci 1400 metrů v Düsseldorfu, díky čemuž si v německém handicapu polepšila na 89 kg. Každopádně tento odstavec napovídá, že Eternity by měla nalézt optimum na distancích do míle.

Záznam Velké ceny BBAG Baden-Baden, v níž zvítězila Eternity

ACHIRD je jedinou klisnou v tomto přehledu, která se nemůže pochlubit jedničkovým vítězstvím, ale své místo si v něm bezesporu zaslouží. Svěřenkyně Miroslava Nieslanika debutovala červnovým vítězstvím na mosteckém hipodromu a od té doby se měří s elitou ročníku. V Simsonově ceně neměla v rovině dostatek prostoru, a především proto nestačila na druhé místo, od něhož jí dělilo méně než půl délky. V dalších dvou startech už ale skončila právě stříbrná. V Ceně Masise její finiš nestačil pouze na suverénní Barthesu a ještě dále byla od vítězství v Gerschova memoriálu. Ten byl ovšem nejlépe obsazeným dostihem pro dvouleté v rámci letošní sezóny. Vítězný Rate totiž dokázal své kvality i na francouzských drahách a na jejím štítě skončili tři ze čtveřice nejlepších koní z o tři týdny později konané Ceny zimního favorita.

Otec Achird Archipenko vyhrál v Hong Kongu Gr.1 na distanci 2000 metrů, která byla jeho stropem. Na našich drahách vyběhla celkem šestice jeho potomků a polovina z nich získala jedničkové vítězství. Konkrétně v Českém derby druhý Honzik Chipera, vítěz Ceny zimního favorita King Archie a vítěz Starohájského kritéria Albe Backa. Na mateřské straně rodokmenu má Achird více vytrvalosti. Matka Alleviate totiž získala dvě čtvrtá místa v Listed na tratích 2800 a 3000 metrů. Také Achird tedy může prostát vytrvalecké distance.

Záznam Gerschova memoriálu, v němž druhá skončila Archid a třetí Eternity

HLASOVÁNÍ O NEJLEPŠÍ DVOULETOU KLISNU ZA ROK 2019

(Jaroslav Fabris)