Hvězdy sezóny 2019: Nejlepší vytrvalci
Dřív, než zítřejší XXV. Galavečer českého turfu udělá pomyslnou tečku za sezónou 2019, uzavřeme představování největších hvězd minulého roku.
Níže naleznete pětici koní, kteří loni zářili na vytrvaleckých distancích. Trojice z nich se loni dokázala minimálně umístit na black-type scéně a zbylé duo patřilo k hvězdám klasického ročníku.
NAGANO GOLD stál jako odstávče pouhých 3.500 guineí, přestože jeho polobratr Jamr sbíral úspěchy na Dubai Carnivalu a v Abu Dhabi zvítězil v Gr.3. Zkraje kariéry vystřídal několik trenérů. Jako dvouletého ho připravoval Allan Petrlík, klasickou sezónu zahájil pod vedením Grzegorze Wroblewského, a poté co kvůli své chtivosti neuspěl v Českém derby, se stěhoval k Václavu Lukovi. Jeho hlavním úkolem bylo zapracovat na ovladatelnosti Nagano Golda. Že je na dobré cestě, ukázalo už vítězství v St Legeru. Předloni se pak reprezentant Syndikátu V3J úspěšně etabloval na black-type scéně. Suverénně totiž zvítězil v Listed ve Vichy a poté vybojoval dvě čtvrtá místa v dostizích se statusem Gr.2.
Loni posunul svou laťku ještě výše. Hned při vstupu do sezóny ovládl v Longchamp Listed, v němž se na posledních 250 metrech prohnal kolem soupeřů a zvítězil o 1 a ¾ délky. O měsíc později mu v Gr.3 na stejné dráze nesedlo pomalé tempo, přesto finišoval pro další hodnotný výsledek, když skončil třetí. Životní výkon ovšem podal na mítinku Royal Ascot. Hned po startu Hardwicke Stakes (Gr.2) sice Nagano Golda zbrzdil klopýtnuvší Masar a stejný soupeř mu přivřel volný prostor zhruba 300 metrů před cílem, přesto Christophem Soumillonem vedený Nagano Gold přišel s mohutnou koncovkou, které o půl délky odolal pouze čerstvý vítěz Coronation Cupu Defoe.
Nagano Gold tak vybojoval teprve druhé české black-type umístění na britské půdě, když o to první se postaral o rok dříve rovněž v Ascotu Subway Dancer. Podle Racing Postu ovšem podal ještě hodnotnější výkon, protože od něj obdržel rating 120 liber, což je historicky druhá nejvyšší známka pro koně v českém tréninku. Jen o libru výše byl po vítězství v kolínské Gr.1 hodnocen Darsalam. Bez odezvy nezůstal výkon Nagano Golda ani u francouzského handicapera, který ho zvednul na 52,5 kg, a nepřekvapí tak ani jeho postavení na čele české Klasifikace.
Do Francie se Nagano Gold vrátil u příležitosti Grand Prix de Deauville (Gr.2). Navzdory přítomnosti vodiče Premier Liona ale dostih nebyl rychle rozjetý a nesedla mu ani změna taktiky, když cválal ve středu pole, zatímco obvykle bývá zaparkovaný na jeho chvostu. Přesto se znovu umístil mezi trojicí nejlepších. Na medailové umístění nedosáhl až v posledním loňském startu, který ovšem absolvoval v Prix de l’Arc de Triomphe (Gr.1). V ní platil za jednoho z dvojice největších outsiderů. Většinu dostihu měl problémy s akceptováním rychlého tempa, ale v závěru minul čtveřici soupeřů a osmou příčkou vylepšil české maximum v největším evropském dostihu. I když tedy na vítězného Waldgeista ztrácel dlouhých 26 délek, rozhodně obstál se ctí.
Nagano Gold finišuje na druhém místě v Hardwicke Stakes
SUBWAY DANCER byl pro stáj Bonanza zakoupen jako nestartovavší tříletek za 3.000 euro. První starty tak absolvoval jako čtyřletý, ale brzy se ukázalo, že šlo o výhodnou investici. Po několika úspěchách v menších dostizích totiž Subway Dancer na závěr sezóny zvítězil v Gr.3 ve Vichy a stal se tak prvním českým koněm, který zvítězil ve francouzském grupovém dostihu. Také v dalších sezónách platilo, že nejlepší výkony podával na podzim a na měkké dráze. V roce 2017 totiž finišoval na těsném druhém místě na Arc mítinku v Prix Dollar (Gr.2) a loni finišoval na senzační třetí příčce v ascotském Champion Stakes (Gr.1).
Při vstupu do letošní sezóny uzavřel doběh nabité Prix d`Ispahan (Gr.1), ale od té doby neupadl z tabule. Od konce června do začátku října absolvoval pětici startů v dostizích kategorií Listed nebo Gr.3, v nichž vybojoval tři čtvrtá a dvě pátá místa. Za tyto výkony obdržel vysoké Racing Post Ratingy od 97 do 105 liber.
To nejlepší si ale znovu nechal na závěr sezóny. V longchampském Prix du Conseil de Paris (Gr.2) se teprve podruhé představil na distanci 2200 metrů, přičemž jeho šance posilovala hluboká půda o hodnotě 5,3. Subway Dancer, který poprvé nastoupil s beránky, cválal většinu dostihu blízko špice a byl chtivější. Síly ho ovšem neopouštěly ani s blížícím se finále. 400 metrů před cílem převzal vedení a nakonec zvítězil s pohodlným náskokem 1 a ¾ délky před Edisou, která své kvality potvrdila pátým místem v prosincovém Hong Kong Cupu. Pomalejší čas 2:29,57 je především dokladem těžkých podmínek, o čemž svědčí i skutečnost, že druhá polovina dostihu byla pomalejší než ta první.
O výborném výkonu Subway Dancera vypovídá Racing Post Rating 115 liber, jímž o pouhou libru zaostal za svým nejlepším hodnocením z loňského Champion Stakes. Ve francouzském handicapu dokonce známkou 50,5 kg vyrovnal své maximum. Dodejme, že české dostihová historii čítá 13 grupových vítězství, z nichž jich 8 bylo dosaženo v Německu, 3 v Itálii a 2 ve Francii. O obě se přitom postaral právě Subway Dancer, a i když jsou všechna grupová vítězství bezesporu mimořádně cenná, přeci jen Francii z uvedených států zaujímá v dostihové hierarchii nejvyšší místo.
Subway Dancer vítězí v Prix du Conseil de Paris
BOOMBOOM KISS je vedle Wagram druhým letošním úspěšným nákupem z francouzské prodejky, za nímž stojí majitel Karel Jalový. Zatímco ale Wagram reprezentoval stáj MS Racing manželky a dcery pana Jalového, po druhém místě v Chantilly za 26.777 euro zakoupený Boomboom Kiss hájí barvy stáje Lokotrans. Do tréninku Luboše Urbánka se stěhoval teprve na sklonku léta, takže pod jeho vedením zatím stihl pouze trojici startů.
Uvedl se pátým místem v 1800 metrů dlouhé Lokotrans EJC Middle, ale lépe si vedl ve dvou startech na o 400 metrů delší distanci na německých drahách. Koneckonců právě na trati 2200 metrů získal v červnu poslední francouzské vítězství, když v Lyonu na jeho štítě skončili i Rousse a Black Canyon. Naplno se prosadil také koncem října v Hannoveru, kde po těsném souboji s dvojicí koní ovládl jedničkový handicap. Ještě hodnotnější formu ovšem vyběhl v drážďanské Grosser Herbstpreis der Freiberger Brauerei (L). Vybojoval totiž pouze ¾ délky od vítěze vzdálené třetí místo, takže se stal čtvrtým českým koněm, který loni dosáhl na black-type umístění.
Boomboom Kiss finišuje třetí v dražďanském Listed, foto: Zenon Kisza - fotokisza.com
PACIFIC HILL se do tréninku Radka Holčáka se stěhoval poté, co byl jako roček vydražen v Baden-Badenu za 46.000 euro. Jeho otcem je dvojnásobný Gr.1 vítěz Nathaniel, mezi jehož potomky září dvojnásobná vítězka Prix de l'Arc de Triomphe Enable. Vytrvaleckým dispozicím napovídala také mateřská strana rodokmenu, přesto se už jako dvouletý zařadil mezi špičku ročníku. V Gerschově memoriálu totiž finišoval na třetím místě, přestože se v cílové rovině dost kroutil a evidentně byl ještě „zelený“.
Jako tříletý se ani nepokoušel o úspěch v kratších dostizích, když do sezóny vstoupil v květnu ve 2200 metrů dlouhém Memoriálu JUDr. Frankenbergera. V něm ho poprvé vedl jeho loňský stálý partner Jiří Palík, a protože se nikomu nechtělo dopředu, rozhodl se nadiktovat tempo. To nebylo nijak rychlé a v závěru ho těsně porazil rozběhaný Kristiano. Poctivá Velká červnová cena sedla Pacific Hillovi lépe. V hlavní předzkoušce derby byl jeho jediným přemožitelem další syn Nathaniela Angkor Wat, který naběhal méně metrů a Paciffic Hill se k němu v závěru blížil.
Právě dvojice nejlepších z Velké červnové sehrála hlavní role v Českém derby. Po jeho startu se nikomu nechtělo dopředu. Diktování tempa se tak ujal Angkor Wat, jehož vedl čtyřnásobný německý šampión Filip Minařík. Pacific Hill se usadil hned za ní. Že dvojice německým turfem ostřílených žokejů zvolila správnou taktiku, začínalo být jasnější v polovině dostihu. Angkor Wat totiž zrychlil do té doby vlažné tempo a vedoucí duo se začala zbytku pole vzdalovat. Do cílové roviny tedy točili zhruba s náskokem 6 délek. V závěru svedli souboj na vnější straně dráhy. Převaha Pacific Hilla byla zřejmá už v polovině cílové roviny a nakonec měl k dobru 1 a ¼ délky.
Zatímco Pacific Hill vybojoval své premiérové vítězství, stáj Monte Negro se už počtvrté zapsala na listinu vítězů Českého derby, přestože její barvy měly premiéru teprve v roce 2011. Další start už bohužel Pacific Hill kvůli zranění šlachy neabsolvoval. Každopádně zůstává v tréninku, takže v následující sezóně je očekáván jeho comeback. K tomu už ho ale nebude chystat trenér Radek Holčák, nýbrž Tomáš Váňa. V létě totiž majitel Jiří Posád rozhodl o stěhování Pacific Hilla z Velkých Karlovic do Lysé nad Labem.
Pacific Hill vítězí v Českém derby
RAMSSIO byl jako roček vydražen pro stáj Františka Hrubého za 4.000 euro. Pod vedením trenéra Václava Luky absolvoval jako dvouletý jediný start ve Fontainebleau, ale vzdálené předposlední místo o jeho možnostech mnoho neprozradilo.
Hned při loňské premiéře ovšem ukázal potenciál i vytrvalecké dispozice. Na mostecké dráze totiž zvítězil na distanci 2200 metrů zásluhou mohutné koncovky, které neodolal ani posléze ve Slovenském derby druhý Kristiano. Mezi špičku se zařadil těsným třetím místem v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera a pak už následovalo České derby. V něm neměl ideální průběh, protože dvojice Pacific Hill – Angkor Wat získala rozhodující náskok už v závěrečném oblouku, na což ve středu pole ukrytý Ramssio nemohl reagovat. Více než čtvrté místo tedy svým závěrem nestihl.
Další progres ukázal o měsíc později ve francouzském Deauville, kde v dostihu kategorie class 1 vybojoval třetí příčku. Tato forma navíc s odstupem času získala na hodnotě. Oba přemožitelé Ramssia totiž do konce sezóny získali umístění v Listed a jejich francouzské handicapy poskočily na shodnou známku 43,5 kg. Handicapy přes 40 kg aktuálně vlastní i koně umístění na čtvrtém až šestém místě.
Většině českých turfmanů se nicméně Rammsio zapsal do paměti především suverénním triumfem v St Legeru. V poctivém tempu cválal většinu dostihu ve druhém sledu a v cílové rovině převzal vedení dříve, než se mu od žokeje Jana Vernera dostal prvních pobídek. Když se poté Verner do Ramssia opřel, aniž by ovšem jedinkrát použil bičík, začali se svým soupeřům rychle vzdalovat. Přes vypuštěný závěr Ramssio zvítězil o 10 délek v čase 2:56,77, kterým zaostal pouze o 44 setin za rekordem dráhy Ready For Life.
Se staršími soupeři se utkal pouze v EJC Long – VC českého turfu. Dlouho byl sice ve hře o vítězství, ale za distancí měli více sil německý Monpti a spolehlivý Darkolva.
Ramssio vítězí v St Legeru
HLASOVÁNÍ O NEJLEPŠÍHO VYTRVALCE ZA ROK 2019
(Jaroslav Fabris)