Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Nestárnoucí Ideal Approach to umí i v Chuchli (analýza)

Nestárnoucí Ideal Approach to umí i v Chuchli (analýza)
Ideal Approach poráží Politica ve Velké ceně Prahy, foto: Jana Syručková

Prvním z dvojice vrcholů nedělních dostihů ve Velké Chuchli byla 44. Velká Cena Prahy CK Martin Tour, tedy mílařský vrchol sezóny.

 

Analýza Jaroslava Fabrise

Velká cena Prahy je nejvýznamnějším srovnávacím dostihem na distanci 1600 metrů, ovšem letos o síle klasického ročníku nic neřekla, protože žádný tříletek na startu nebyl. Každopádně i letos dostála Velká cena Prahy pozice jednoho z nejkvalitnějších dostihů sezóny. Loni dokonce vévodila Klasifikaci českých jedničkových dostihů. K obhájení této pozice jí sice nepomůže, že kůň s nejvyšším handicapem skončil až pátý, když klasifikace dostihů se vypočítává na základě známek prvních čtyř koní, nicméně i kvarteto nejlepších představuje vysokou kvalitu.

IDEAL APPROACH (6,5:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) o svých kvalitách přesvědčuje už řadu let, když jeho výkony jsou obdivuhodně konzistentní. Desetiletý reprezentant stáje Lokotrans totiž už jako dvouletý dosáhl na francouzský handicap 39,5 kg a od tří let se v každé sezóně dostal na známku přes 80 kg. To znamená, že tuto hodnotu překonal osmkrát v řadě, což je rekordní číslo, které se bude jen těžko překonávat. Navíc jeho výkony rozhodně nemají klesající tendenci. Spíše naopak. Vždyť aktuální známka 83,5 kg je jeho životním maximem, na které dosáhl rovněž v roce 2017.

Letos svěřenec Luboše Urbánka těsně zvítězil na bratislavském Turf Gala a následně obhájil vítězství v prestižním handicapu na německém derby mítinku. Tam přitom trochu zůstal v boxech, takže po startu musel zapospíchat, aby se dostal k oblíbené ofenzivní taktice. Bohužel následně v drážďanském Listed na startu zaostal ještě výrazněji, takže šel zezadu a v závěrečném oblouku rozdal spoustu metrů. Každopádně předvedl výborný výkon, když skončil čtvrtý a k zisku statusu black-type mu scházelo 1 a ¾ délky.

Před Velkou cenou Prahy se spekulovalo, zda podobný výkon dokáže zopakoval v Chuchli. Traduje se o něm totiž, že se mu více daří v Bratislavě, když tamní menší dráha nahrává tempařům. To sice potvrzuje skutečnost, že tam získal osm z celkových deseti jedničkových vítězství, nicméně už několikrát dokázal, že výborně umí zaběhnout i na chuchelské dráze. Vždyť v roce 2017 se dostal na zmíněné životní maximum 83,5 kg poté, co v EJC Middle nestačil jen na výbornou Venillii. Ve stejném dostihu skončil druhý i o tři roky později a v roce 2018 vyhrál Velkou květnovou cenu.

V neděli měl požádáno o poslední startovní číslo, protože v Drážďanech stál dlouho v boxech. To se osvědčilo, když tentokrát odskočil dobře a cválal blízko vedoucího Pace Mana. Od něj převzal vedení už na konci oblouku. Následně ale musel čelit útoku Politica, který se k němu dotáhl zhruba na rozdíl krku, přestože Jiří Palík v jeho sedle zůstával v klidu. Martinem Laubem podporovaný Ideal Approach ale ukázal, jakým je bojovníkem, když se mu za distancí znovu začal vzdalovat a v cíli měl převahu jedné délky. V deseti letech se tak stal nejstarším vítězem Velké ceny Prahy a potvrdil, že svěřenci Luboše Urbánka se letos nacházejí ve výborné formě.

Politicum (5:1) po neúspěchu z Hoppegartenu, kde šel příliš zezadu, dokázal, že letos se úspěšně etabloval mezi mílařskou elitu. Dříve byly jeho doménou trochu kratší distance, ovšem ve Velké květnové ceně těsně prohrál jen s méně zaštítěným Pace Manem a následně zvítězil o derby dnu. V závěru se přeci jen ukázalo, že zatímco pro něj je míle stropem, Ideal Approache zvládá i o pár set metrů delší distance.

Zariyannka (10:1) má optimum o pár metrů výše, ale při jistém vítězství v Lázeňské míli ukázala dobrou formu, kterou v neděli potvrdila. O jednu příčku tak vylepšila loňské umístění.

Australien (12:1) sice před dvěma týdny trochu zklamala ve Švýcarsku, ale jinak pravidelně dokazuje, že loňský úspěch z EJC Middle nebyl náhodný. Tehdy byl jeho senzační triumf přičítán i měkké dráze, nicméně letos už poněkolikáté dobře zaběhl na rychlejší půdě.

Pace Man (3,9:1) šel tradičně ze špice, ale tentokrát se rozjížděl pomaleji, když ho Jiří Chaloupka strkal prvních 100 metrů. Poté mu příliš klidu nedopřál Ideal Approach, takže už při točení do cílové roviny bylo zřejmé, že nesplní roli favorita.

Classa (10:1) by potřebovala o pár set metrů delší distanci. Navíc v jedničkách dosud startovala jen proti klisnám. Každopádně šla slušně, když na třetí Zariyannku ztrácela pouze půl délky.

Ignacius Reilly (6,5:1) je chuchelským specialistou, když tam měl do neděle bilanci sedmi startů, pěti vítězství a dvou třetích míst. Na dráhu se ale vracel po více jak roční pauze.

Seasony (33:1) také zahájil sezónu později, konkrétně koncem července v Karlových Varech. Ve čtyřech startech v jedničkách výrazněji nebodoval, i když loni podal hodnotný výkon v EJC Million, když ze sedmého místa ztrácel na vítěze zhruba jen 2 délky.

Heaven Forfend (6,5:1) byl dalším rekonvalescentem v poli, když od čtvrtého místa z drážďanské Gr.3 nestartoval bezmála rok. Loňské druhé místo neobhájil, když před rokem šel aktivně, zatímco letos cválal na konci pole.

Sagar (15:1) dobře vstoupil do sezóny, ale jeho výkony mají spíše sestupnou tendenci. To je zapříčiněn i tím, že se znovu nedočkal oblíbené měkké dráhy. Od distance už nebyl ježděný.

VÝSLEDEK