Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ignacius Reilly ovládl mílařský vrchol

Ignacius Reilly ovládl mílařský vrchol
Ignacius Reilly s Jiřím Chaloupkou míří za vítězstvím ve Velké ceně Prahy, foto: Bohumil Křižan

Prvním z dvojice vrcholů nedělních dostihů ve Velké Chuchli byla 45. Velká cena Prahy CK Martin Tour, tedy mílařský vrchol sezóny.

 

Analýza Jaroslava Fabrise

Velká cena Prahy je naším nejvýznamnějším srovnávacím dostihem na distanci 1600 metrů. Už počtvrté v řadě měli navrch starší koně, kteří letos využili početní převahy osm ku čtyřem. Poslední dvě edice dostihu navíc ovládli jedni z nejzkušenějších koní v poli. Loni se totiž prosadil desetiletý Ideal Approach a letos sedmiletý Ignacius Reilly.   

IGNACIUS REILLY (8:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) poprvé zazářil vítězstvím ve Velké jarní ceně 2019 a od té doby patří k našim největším hvězdám. Jeho kariéru ovšem přibrzdila více jak čtrnáctiměsíční zdravotní pauza, po níž se loni na podzim vrátil dvojicí slabších výkonů. Zdálo se tedy, že to nejlepší už má za sebou. V zimě ale změnil trenéra, když se od Václava Luky přestěhoval k Evě Záhorové, a letos přišel jeho velký comeback. Do sezóny totiž vstoupil vítězstvím ve Velké květnové ceně, na které navázal na bratislavském Turf Gala.

O derby dnu sice zklamal čtvrtou příčkou, ale stejné umístění z mnichovského handicapu bylo dobrou formou. Na vítěze totiž ztratil jen délku, takže obhájil německý handicap 78 kg. Navíc vítězný Westminster Night, který nosil o 2 kg více, následně skončil třetí v Listed a jeho německý handicap poskočil na 88,5 kg. Půl délky a 2,5 kg ztrácel Ignacius Reilly na třetího Lightning Jocka, který v sobotu vyhrál varšavskou Westminster Freundschaftspreis, v níž tabuli doplnili koně s polskými handicapy 81,5 až 84,5 kg.

V neděli reprezentantovi Syndikátu V3J naservíroval ideální průběh žokej Jiří Chaloupka. V poctivém dostihu ho vedl za středem dvanáctičlenného pole a s výraznějšími pobídkami čekal až do poloviny cílové roviny. V té chvíli už se Ignacius Reilly nacházel blízko špice, a když za distancí obdržel dvě pobídky bičíkem, od svých soupeřů se odlepil. Nejlepší mílař roku 2020 asi už není v takové formě, jako když vlastnil francouzský handicap 44 kg, ale mezi českou špičkou stále kraluje a aspiruje tak na další šampiónský titul.

Dodejme, že v neděli získal své osmé jedničkové vítězství, z nichž jich sedm vybojoval právě v Chuchli. Přitom ve Velké ceně Prahy dosud neuspěl. Sezóny 2019 i 2021 totiž ukončil dříve, v roce 2020 Velká cena Prahy kolidovala s EJC a loni stačil po pauze jen na sedmou příčku. Nyní už každopádně platí, že vyhrál všechny chuchelské mílové jedničky, kterých se jako zástupce silnějšího pohlaví může zúčastnit. Vedle klasické Velké jarní ceny totiž dvakrát vyhrál Velkou květnovou cenu i Tattersalls Mile.  

   IGNACIUS REILLY

   byl zakoupen prrostřednictvím

Shahbandar (10:1) byl po startu vytrkán na špici, kde si ale mnoho klidu neužil. Přesto po vítězství z Tattersalls Mile i ve druhém českém startu podal dobrý výkon. Přes léto přitom neuspěl ve dvou francouzských handicapech, takže jeho tamní známka spadla na 34 kg. V srpnu na all-weather dráze v Deauville šel ale více zezadu, což mu nesedlo. V neděli premiérově nastoupil s beránky.

Partenit (3,8:1) je ve Francii hodnocen o 5 kg nad Shahbandarem. Jeho handicap sice z úvodní známky 48,5 kg pravidelně klesal, nicméně posledně velmi dobře zaběhl ve Vichy, kde skončil o krk druhý za Valmer Magicem, který nosil o kilo méně a po tomto výkonu získal známku 40,5 kg. Partenit si ale tehdy dostih ve volnějším tempu odvodil, zatímco v neděli byl o špici větší zájem. Patnáctý jezdec francouzského šampionátu Clement Lecoeuvre se tak se soupeři nenaháněl a do cílové roviny točil šestý.

Zariyannka (8:1) šla ještě více zezadu, když její optimum leží o pár set metrů výše. Každopádně dlouhodobě je na ní spoleh, když v posledních třech edicích Velké ceny Prahy obsadila čtvrté, třetí a čtvrté místo.

Devil In Pink (8:1) má naopak na míli strop. Přesto na větší chuchelské dráze navázal na své poslední formy z Bratislavy.

Melandros (15:1) ocenil návrat na domácí dráhu, když znovu útočil z chvostu pole. Přes hradbu koní ale neměl jednoduchou cestu vpřed.

Politicum (10:1) bral poslední dotaci a na vítěze ztrácel zhruba jen 3 a ½ délky, přesto na formy z loňské sezóny navázal pouze při dubnovém vítězství v Maškově memoriálu.

VÝSLEDEK