Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ignacius Reilly vede pole EJC Middle

Ignacius Reilly vede pole EJC Middle
V těsném souboji poráží Ignacius Reilly s Janem Rájou Mr Righta a Torque Powera v Tattersalls Mile - foto: Jana Syručková

Závěrečný dostih Evropského poháru žokejů slibuje velkou podívanou, letošní domácí neporazitelnost bude chtít uhájit Ignacius Reilly.

Na startu EJC Lokotrans Middle na 1800 metrů se sejde silná společnost. Ani zde nebude chybět reprezentant Řecka. Favoritem je letos u nás neporažený bělouš.

Ignacius Reilly loni vyhrál Velkou jarní cenu a skončil třetí v derby. Již loni se slušně popasoval s listed konkurencí ve Francii, ke bylo vidět, že 2400 metrů je na něj moc. Letos se vrátil na tratě do 2000 metrů a vede si na nich velmi dobře. Na úvod sezóny vyhrál nabitou Velkou dubnovou, další dva starty absolvoval ve francouzských Listed. V Compiegne na 2000 metrů prohrál jen těsně souboj o třetí příčku, v Clairefontaine na 1800 metrů byl šestý. Tím si ve Francii vyběhal velmi slušný rating 44 kg. Svoji letošní domácí neporazitelnost uhájil naposledy v Tattersalls Mile, kde těsně porazil Mr Righta a svého věčného soupeře Torque Powera. Míle je již pod jeho distančním optimem, tahle distance mu sedí víc. V sedle bude mít svěřenec Václava Luky Vincenta Cheminauda, který zaskočil za zraněného Christopha Soumillona.

 

Ignacius Reilly vítězí ve Velké dubnové, čtvrtý Portorikos, pátý Black Canyon

V posledních letech si v EJC Millin vedl dobře Black Canyon. V roce 2018 byl druhý za Wirelessem, loni čtvrtý. Již se zdálo, že je trochu za zenitem, ale po pátém místě ve Velké dubnové dokázal zdecimoval soupeře ve Velké květnové, přestože střední tratě pro něj byly dosud lepší. V Memoriálu Josefa Dolejšího formu potvrdil, při výletu do Francie si vybral horší den a naposledy skončil čtvrtý v Tattersalls Mile v současném doběhu s vítězem Lázeňské míle Mormillem.

 

Black Canyon současně čtvrtý s Mormillem v Tattersalls Mile 2 ½ délky za Ignaciem Reillym

Čestmír Olehla do dostihu posílá i jeho stájového druha. Rate loni s přehledem vyhrál EJC Gerschův memoriál a letos na to navázal vítězstvím ve Velké jarní. Ačkoli má spíš delší původ, v dostihu bývá chtivý. Ani v jednom z vytrvaleckých testů se mu nepodařilo usadit, přesto zaběhl ještě dobře. Třetí místo z Velké červnové a páté z derby se počítá. Nyní se vrací na kratší distanci, jeho problém ale přetrvává. Vypadá jako typ Nagano Golda, který musí být usazen za koňmi, ale uvidíme, co na něj jeho tým vymyslí. Tomáše Lukáška nečeká nic jednoduchého.

 

Rate vítězí ve Velké jarní

Portorikos si loni vybral EJC Long – Velkou cenu českého turfu, kde byl čtvrtý. Jeho prioritou jsou ale spíš tratě do 2000 metrů, přestože letos vyhrál Memoriál Vlastimila Smolíka před Darkolvou. Na jaře byl čtvrtý ve Velké dubnové, když na Ignacia Reillyho ztrácel něco přes dvě délky. Slabší den si vybral v Memoriálu Josefa Dolejšího ve Varech, v Mostecké Velké letní ceně ale opět podal dobrý výkon. Darkolvu s přehledem porazil, nestačil však na ofenzivně jdoucí Maveranu, která měla oproti němu kromě úlevy pro tříleté klisny i 1,5 kg výhodu.

 

Maverana poráží Portorika ve Velké letní ceně

Ve hře může být i svěřenec Arslagireje Šavujeva Cape Freedom. V roce 2018 skončil v EJC Middle pátý. Loni začal dobře sezónu druhým místem ve Velké dubnové za Black Canyonem a pak vyhrál Velkou květnovou. Potom se však ze zdravotních důvodů odmlčel a letos se po návratu dostával do formy zvolna. Před týdnem ale lehkým vítězstvím ve dvojce ve Varech na 2000 metrů naznačil návrat do staré formy.

 

Cape Freedom před týdnem vyhrál ve Varech Cenu Jockey Clubu ČR

Posledním z domácích účastníků je Ideal Approach, který byl sice v roce 2018 v EJC Middle třetí, loni ale jen sedmý, když mu jako ofenzivnímu koni víc sedne bratislavská dráha, kde v minulosti dvakrát vyhrál Bratislavskou míli. Letos běhal jen dvakrát v německých handicapech, kde byl třetí a naposledy na 1700 metrů vyhrál.

Zahraničním účastníkem je řecký účastník Garlizain. Ten z početné ekipy vypadá asi nejlépe, vlastní taky nejvyšší francouzský rating 37 kg. Stejně jako u ostatních ho ale může limitovat dlouhá pauza, protože se na dráze objevil naposledy koncem ledna. Na svém kontě má dvě vítězství na distancích 2000 a 21000 metrů z all weather drah v Pornichetu a Pau. Zaběhl ale i slušně pátý ve dvojkovém handicapu v Chantilly na 1900 metrů.

 

Řekli nám:

Václav Luka, trenér Ignacia Reillyho: „Ignaciues Reilly předvádí stabilně dobré výkony. Nemusí to být ale tak jednoduché, zvlášť porovnání s tříletými. Obavy mám spíš z počasí. Jsou hlášeny deště a EJC Middle je poslední dostih dvoudenního mítinku, takže dráha může být hodně rozbitá. Měkká dráha pro něj není problém, ale extrémy vadí každému.“

Čestmír Olehla, trenér Rata a Black Canyona: „Oba koně jsou na tom dobře. Rate je v dostihu problémový a musíme na něj vymyslet jinou taktiku. Black Canyon už ukázal, že takový dostih mu vyhovuje. S případnou měkkou dráhou by neměli mít problém.“

Arslagirej Šavujev, trenér Cape Freedoma: „Cape Freedom má třídu, po zranění se ale dýl dostával do formy. Teď ve Varech ukázal, že už se do ní opět dostal. Start po týdnu by neměl být problém. Neměl moc kde jinak běhat a potřeboval přípravný dostih.“

 

17:25 - 7.dostih

EJC Lokotrans Middle

R - cena L - 3+ - 1800 m - 700 000 Kč

 PORTORIKOS(IRE), 7 tr. Grzegorz Wroblewski, ž. Anthony Crastus 59,0

Loni dal přednost EJC Long, kde byl čtvrtý, letos se přes vítězství v Memoriálu Vlastimila Smolíka víc zaměř na distance do 2000 metrů. Ve Velké dubnové nebyl daleko od Ignacia Reillyho a po karlovarském výpadku se vrátil druhým místem v Mostě, kde ho porazila jen ofenzivní Maverana, která měla o něco větší váhovou výhodu.

 MORMILL(GB), 7 tr. Jaroslav Jelen, ž. Jan Verner 59,0

V Lázeňské míli porazil dobré koně. V Karlových Varech ale zaběhne vždy o něco líp než v Chuchli, navíc jeho ofenzivnějšímu stylu sedne víc míle, přestože i tuto distanci má úspěšně vyzkoušeno    

 IGNACIUS REILLY(GB), 4 tr. Václav Luka, ž. Vincent Cheminaud 59,0

Loňský vítěz Velké jarní letos u nás neprohrál a vedl si dobře i ve francouzských Listed. Minule vybojoval i Tattersalls Mile, víc mu sedne ale právě tahle distance, na které na jaře vyhrál Velkou dubnovou.

 MAVERANA(POL), 3 tr. Miroslav Nieslanik, ž. Alexander Pietsch 55,5

Ukázala se již ve Velké letní ceně druhým místem za Tularkou, v Oaks si ale vybrala hodně špatný den. Naposledy všechny zaskočila v Mostě, když si poradila s Portorikem a Darkolvou. Ti měli oproti ní penalitu 1,5 kg a jejímu ofenzivnímu stylu sedla mostecká dráha.            

 CAPE FREEDOM(IRE), 5 tr. Arslagirej Šavujev, ž. Adam Florian 59,0

Loni byl druhý ve Velké dubnové za Black Canyonem a vyhrál Velkou květnovou. Po zdravotní pauze se letos zlepšoval postupně. Svým dřívějším formám se přiblížil až před týdnem ve Varech, kde sice nebyli tak silní soupeři, ale vyhrál s převahou. Pokud zvládne start po tak krátké době, nemusí být bez šance.        

 IDEAL APPROACH(IRE), 8 tr. Luboš Urbánek, ž. Jan Rája 59,0

Přestože mu vždy sedla víc bratislavská dráha, dokázal zaběhnout i v Chuchli. Před dvěma lety tu byl třetí, loni už ztrácel tu nejlepší formu a skončil sedmý. Nejstarší z účastníku si letos dobře vedl v německých handicapech, ale tady by to už stačit nemělo.

 RATE(FR), 3 tr. Čestmír Olehla, ž. Tomáš Lukášek 57,0

Už od loňského suverénního vítězství v EJC Gerschově memoriálu byl považován za premianta ročníku, což potvrdil ve Velké jarní, ale na delší distanci přišly první porážky a v derby skončil pátý. Nešlo tak o jeho vytrvalost, jako chtivý projev. Tým mu zkracuje distanci a musí vymyslet něco, jak prodat jeho nespornou třídu.

 GARLIZAIN(FR), 5 s tr. Nikolai Ivanov, ž. Maxim Pecheur 59,0

Ve Francii běhal na distancích okolo 2000 metrů, na all weatheru tam vyhrál dva menší handicapy a získal i nějaká umístění. Tamní rating 37 kg není špatný, ale neběhal od ledna.

 BLACK CANYON(FR), 6 tr. Čestmír Olehla, ž. Jaroslav Línek 59,0

Na jaře se předvedl ve velmi dobré formě a s přehledem opanoval Velkou květnovou, přestože jeho optimum je spíš 1800 až 2000 metrů, na nichž vyhrál v létě ve Varech. Naposledy byl čtvrtý v Tattersalls Mile, ale tady mu distance sedne líp, v posledních ročnících tu byl druhý a čtvrtý.

Tipařův verdikt: IGNACIUS REILLY letos u nás neprohrál, vedl si dobře i na francouzské black type scéně a distance je pro něj optimální, proto se nevyhne roli favorita. V tomto dostihu se tradičně daří Black Canyonovi, který se letos ukazoval v dobré formě. Po výpadku ve Varech se dokázal vrátit Portorikos a do dobré formy se dostal i Cape Freedom. Vysokou třídu má Rate, musí se mu ale povést dostih. (ob)

Tip: Ignacius Reilly – Portorikos – Black Canyon

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipsport: 1,9 Ignacius Reilly, 6 Rate, 7 Black Canyon, 8,5 Garlizain, 11 Portorikos, 14 Ideal Approach, Mormill, 17 Cape Freedom, 20 Maverana

Fortuna: 1,88 Ignacius Reilly, 6 Rate, 7 Black Canyon, 10 Portorikos, 12 Garlizain, Ideal Approach, 15 Mormill, Cape Freedom, 20 Maverana

 

Lokotrans EJC Middle (1800 m)

2015 TAMARIND COVE      Václav Janáček                    tr. Josef Váňa

2016 DALLY HIT                   Bauyržan Murzabajev        tr. Ivana Pejšková

2017 VENILLIA                     Bauyržan Murzabajev        tr. Martina Růžičková

2018 WIRELESS                   Bauyržan Murzabajev         tr. Václav Luka

2019 WIRELESS                   Christophe Soumillon         tr. Václav Luka

 

(Ondřej Blahník)