Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Irish Champion Stakes další výzvou pro Ghaiyyatha

Irish Champion Stakes další výzvou pro Ghaiyyatha
Ghaiyyath v paddocku v Baden Badenu - foto: Otakar Nový

Nejlépe hodnocený kůň letošní sezóny se dnes v Leopardstownu pokusí natáhnout vítěznou sérii a získat své páté vítězství na nejvyšší scéně.

Na startu Irish Champion Stakes na 2000 metrů se představí jako velký favorit godolphinský Ghaiyyath. Proti němu nastoupí dobře vyzbrojená armáda z centrály Ballydoyle, ale i loňský vítěz francouzského derby.

GHAIYYATH před rokem uchvátil dominancí v Grosser Preis von Baden. Na distanci 2400 metrů letos vyhrál Coronation Cup v Newmarketu, ale viditelně mu nevadilo ani zkrácení na 2000 metrů. V Eclipse Stakes v Ascotu porazil Enable a Japana a v International Stakes na 2100 metrů v Yorku s přehledem i Magical. Aktuálně je podle organizace World's Best Racehorse Rankings s ratingem 130 lb nejlépe hodnoceným koněm světa.

Své soupeře zdolává svou ofenzivní taktikou a pokud dráha není měkká jako loni v Prix de l’Arc de Triomphe, nemá problém. Na dnešek je v Leopardstownu hlášena „good“. V sedle bude mít svého stálého partnera Willama Buicka, který díky novým pravidlům koronavirové krize na ostrovech může cestovat do Irska i bez karantény.

Znepříjemnit mu cestu za pátým Gr.1 vítězstvím mu může taktika svěřenců Aidana O’Briena. Je možné, že čtvrtý z Irish 2000 Guineas Armory, který nedávno vyhrál Gr.3 na 2000 metrů, bude vyslán, aby mu pozici lídra znepříjemnil. Armory ale není zrovna ofenzivním koněm a myslím, že by si snad O’Brien vybral někoho vhodnějšího.

 

Ghaiyyath lehce ovládl International Stakes před Magical

MAGICAL ohajuje loňské prvenství, kdy s přehledem porazila soupeře. Na distanci 2400 metrů byla často druhá za Enable, 2000 metrů je ale pro ni to pravé. Loni vyhrála i Champion Stakes v Ascotu a letos přidala další dva Gr.1 triumfy. Na domácí irské půdě ale proti sobě neměla tak silné soupeře, v Yorku na Ghaiyyatha neměla. Přesto se opět zdá jako jeho hlavní soupeřka.

 

Magical vítězí v Irish Champuion Stakes 2019

JAPAN se ukázal nejlépe z loňských derbystů z Epsomu. Ve Francii vyhrál Grand Prix de Paris a byl čtvrtý v Prix de l’Arc de Triomphe za Sottsassem. V Yorku porazil Crystal Oceana v International Stakes. Svoji letošní kampaň ale zahájil na distanci 2000 metrů, kam podle mě směřuje, kvůli roli plemeníka. Plemeníci s optimem 2400 metrů nejsou tak v chovu populární. Ale právě to je ta distance, na níž je podle mě nejlepší. V Prince Of Wales’s Stakes na Royal Ascotu skončil až čtvrtý, v Eclipse nestačil na Ghaiyyatha a těsně prohrál i s Enable. Ani návrat na 2400 metrů v King George VI and Queen Elizabeth Stakes pro něj neskončil slavně, zjistilo se však, že startoval se zánětem kopyt. To ho tedy omlouvá. Přestože si ho tady vybral první žokej stáje Ryan Moore, podle mě to tolik neznamená a víc věřím klisně.

 

Japan třetí v Eclipse Stakes za Ghaiyyathem a Enable

SOTTSASS loni vyhrál francouzské derby na 2100 metrů a na měkké dráze v Prix de l’Arc de Triomphe skončil třetí ½ délky před Japanem. Letos se od takové hvězdy čekalo víc než těsné vítězství v Prix Ganay, poražený Way To Paris ale letos běhá ve velké formě. Zklamal ale v prvním letošním startu i naposledy v Deauville. Do Irska ale určitě necestuje do počtu. Právě očekávaný rychlý dostih by mu mohl sednout.

 

Sottsass vítězí v Prix Ganay před Way To Paris

Tipařův verdikt: Na dobré dráze by měl roli favorita splnit GHAIYYATH, který většinu svých soupeřů letos porazil. Sottsassovi může sednout rychlejší dostih, jako hlavní adeptka na favoritovo zaváhání se však jeví obhájkyně Magical. (ob)

Tip: Ghaiyyath – Magical – Sottsass

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipsport: 1,5 Ghaiyyath, 6,5 Japan, Magical, Sottsass, 40 Armory, 80 Leo De Fury

Fortuna: 1,57 Ghaiyyath, 6 Magical, 7 Japan, 7 Sottsass, 40 Armory, 88 Leo De Fury

 

Posledních 10 vítězů Irish Champion Stakes

2019      Magical                     trenér A O'Brien       Ryan Moore

2018      Roaring Lion                      tr. J Gosden       Oisin Murphy

2017      Decorated Knight            R Charlton          Andrea Atzeni  

2016      Almanzor                           J C Rouget          Christophe Soumillon

2015      Golden Horn                     J Gosden             Frankie Dettori 

2014      The Grey Gatsby                K Ryan              Ryan Moore

2013      The Fugue                          J Gosden             William Buick    

2012      Snow Fairy                         E Dunlop             Frankie Dettori 

2011      So You Think                     A P O'Brien        Seamie Heffernan

2010      Cape Blanco                      A P O'Brien         Seamie Heffernan

(Ondřej Blahník)