Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Irské úspěchy pokračují, Allaho a Flooring Porter zvítězili stylem start-cíl

Irské úspěchy pokračují, Allaho a Flooring Porter zvítězili stylem start-cíl
Champ dotahuje Allaha v RSA Chase 2020, foto: Jan Žid

Také třetí den Cheltenhamského Festivalu se nesl ve znamení irských úspěchů. Ve vrcholech programu totiž zvítězili Allaho a Flooring Porter.

 

Envoi Allen spadl, jeho zaváhání využil Chantry House

Jednoznačným favoritem Marsh Novices' Chase (Gr.1, 4000 m) byl dosud neporažený Envoi Allen (1,44:1), který zvítězil i na předchozích dvou festivalech. Očekávaný scénář ale vzal za své už na čtvrtém skoku, kde Envoi Allena potkal pád. Jeho zaváhání nejlépe využil CHANTRY HOUSE (10:1). Svěřenec Nickyho Hendersona většinu dostihu cválal na třetím místě, vedení převzal před závěrečným skokem a poté směřoval za jistým vítězstvím. Obě životní porážky sice poznal právě v Cheltenhamu, nicméně loňský bronz ze Supreme Novices‘ Hurdle určitě nebyl špatný a také dnešní výsledek dokazuje, že tamní dráha pro něj není problém. Jubilejní sedmdesáté festivalové vítězství Nickyho Hendersona „jistil“ v průběhu dostihu aktivní Fusil Raffles (15:1). Medailové pořadí doplnil Mullinsův Asterion Forlonge (15:1).

VÝSLEDEK

 

Allaho zdemoloval soupeře stylem start-cíl

V jedenáctičlenném poli Ryanair Chase (Gr.1, 4100 m) jsme napočítali hned čtveřici svěřenců Williho Mullinse, z nichž se největší pozornost soustředila na duo ALLAHO (4:1) – Min (5:1), které vévodilo sázkovým nabídkám. Nejvíce bylo vidět také v průběhu dostihu. Allaho totiž diktoval poctivé tempo, které zcela akceptoval pouze Min. Zatímco obhájce vítězství Min se silami nevydržel a podobně jako dalších pět koní byl zadržen, k Allahovi se nikdo přiblížit nedokázal, když cílem procválal s propastným náskokem 12 délek.

Do jeho sedla se dnes premiérově vyhoupla Rachael Blackmore, která tak na letošním festivalu získala už čtvrté vítězství v kategorii Gr.1. Willie Mullins se zase může pochlubit výbornou bilancí v Ryanair Chase, v níž zvítězil počtvrté za posledních šest let. Dodejme, že na předchozích dvou festivalech bral Allaho třetí místa v třímílových dostizích, ale zvlášť loni v RSA Chase naznačil, že kratší distance mu sedne lépe. Na pomyslné stupně vítězů se v závěru posunuli Fakir d’Oudairies (6,5:1), který skončil druhý v posledních pěti dokončených dostizích, a tréninkový druh vítěze Tornado Flyer (26:1).

VÝSLEDEK

 

Ze dna až na vrchol, Flooring Porter zvítězil ve Stayers‘ Hurdle

Vrcholem sezóny pro vytrvalé proutěnkáře byly Paddy Power Stayers' Hurdle (Gr.1, 4800 m), v nichž zvítězil FLOORING PORTER (13:1). Sázkový kurz svěřence Gavina Cromwella i Gr.1 vítězství na vánočním mítinku v Leopardstownu prozrazují, že jeho úspěch nebyl velkým překvapením, nicméně když před necelými dvěma lety startoval kariéru, podobné mety mu byly na míle vzdáleny. V prvních čtyřech startech se totiž nedostal přes sedmé místo a začínal tak s ratingem 95 liber. Při pátém startu sice vítězstvím započal progres, ale ještě v červenci vlastnil známku 122 liber, takže mezi adepty Stayers‘ Hurdle rozhodně nepatřil.

Dnes ovšem od startu cválal na špici a tu neopustil až do cíle. Nejblíže se k němu přiblížil Sire du Berlais (6:1) a aspoň třetí příčku vybojoval favorizovaný Paisley Park (3,25:1), který byl ježděný daleko před cílem. Obvyklým jezdeckým partnerem Flooring Portera je Jonathan Moore, jehož ale tentokrát do sedla nepustil nedělní pád z Naasu. Na výbornou ho každopádně zastoupil Danny Mullins, který oslavil první vítězství na festivalu.

VÝSLEDEK

 

Irové už rozhodli, Rachael Blackmore zvýšila náskok

V souboji o Prestbury Cup byli od počátku favoriti Irové, přesto rychlost, s jakou rozhodli o svém vítězství, překvapivá je. Hotovo totiž bylo už devět dostihů před koncem festivalu. Aktuálně mají Irové na kontě 17 triumfů, čímž vyrovnali svůj loňský účet a schází jim jen dva úspěchy k rekordní bilanci z roku 2017. Mezi jezdci sahá po historickém úspěchu Rachael Blackmore. Ta dnes zvítězila dvakrát a celkem má na kontě pětici úspěchů. Díky triumfu v posledním dostihu se jí sice na rozdíl dvou bodů přiblížil Jack Kennedy, přesto má dobře našlápnuto, aby se stala první ženou, která na ovládne festivalový jezdecký šampionát. Své dnešní úspěchy Blackmore rovným dílem podělila mezi trenéry Willieho Mullinse a Henryho de Bromheada, kteří tak shodně poskočili na čtyři vítězství, přičemž druhá místa stále hovoří pro Mullinse.

 

Šampionát jezdců:

Rachael Blackmore – 5 (0 – počet druhých míst)

Jack Kennedy – 3 (2)

Paul Townend – 2 (5)

Nico de Boinville – 2 (0)

Jordan Gainford – 1 (1)

Aidan Coleman – 1 (0)

Richard Condon – 1 (0)

B J Cooper – 1 (0)

Keith Donoghue – 1 (0)

Sean Flanagan – 1 (0)

Ryan Mania – 1 (0)

Danny Mullins – 1 (0)

Nick Scholfield – 1 (0)

Mark Walsh – 0 (3)

Harry Cobden – 0 (2)

Robbie Power – 0 (2)

David Bass – 0 (1)

Tom Cannon – 0 (1)

Robert Dunne – 0 (1)

Felix de Giles – 0 (1)

Daryl Jacob – 0 (1)

Harry Skelton – 0 (1)

 

Šampionát trenérů:

Willie Mullins – 4 (5 – počet druhých míst)

Henry de Bromhead – 4 (2)

Denise Foster – 3 (3)

Nicky Henderson – 2 (2)

Gavin Cromwell – 1 (0)

I R Ferguson – 1 (0)

Paul Hannessy – 1 (0)

Noel Meade – 1 (0)

Emmet Mullins – 1 (0)

Paul Nolan – 1 (0)

Jonjo O’Neill – 1 (0)

Sue Smith – 1 (0)

Joseph O’Brien – 0 (2)

Colin Tizzard – 0 (2)

Kim Bailey – 0 (1)

David Cottin – 0 (1)

Paul Nicholls – 0 (1)

Dan Skelton – 0 (1)

Venetia Williams – 0 (1)

 

Prestbury Cup:

Velká Británie x Irsko   4:17

 

(Jaroslav Fabris)