Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Jak byli úspěšní koně, které jsme tipovali v našich rozborech

Jak byli úspěšní koně, které jsme tipovali v našich rozborech

Karel Makovský zpracoval úspěšnost tipovaných koní, které vyšli v našich rozborech českých dostihů.

Statistika Karla Makovského

V tomto článku rozebírám tipy, které byly letos uvedeny v rubrice Rozbory dostihů v Tipařově palci. Je potřeba si uvědomit, že tyto tipy nejsou určeny k tomu, aby podle nich sázející přímo sázel, jsou jen doplňkovou informací k analýze. Neberou do úvahy počáteční, aktuální ani konečné kurzy, nejde o sázky na hodnotu, kdy sázkař hledá kurz, který je dle jeho soudu podhodnocený. Z logiky věci je velká část těchto tipů na kurzové favority, a dlouhodobá zkušenost říká, že sázet na favority se nevyplácí.

Tento rok Tipařův palec (TP) tipoval v rámci Tipařova verdiktu (TV) 326 závodů z 356 odběhnutých. Pokud jako tip na vítěze bereme první tip v TV, tak se TP trefil v 96 případech, což je 29 %. Přesné pořadí na prvních třech místech trefil TP 7x, koně na prvních třech místech v jakémkoliv pořadí pak 26x. Favoritem podle EVQ byl první tip zhruba v polovině případů.

Pokud by člověk vsázel na vítěze podle prvních tipů v TV, dosáhnul by ROI 0,90, což je IMHO slušné, a v zemích, kde si bookmakeři konkurují a trh není tak malý a čitelný, by TV byl asi i trochu v plusu. A kdyby se vsázelo jen na tipy podle Ondřeje Blahníka, vyskočilo by ROI dokonce na 1,44.

Trochu zajímavější to je, kdyby člověk sázel na všechny tři tipy v TV. Musel by potom samozřejmě výdělek dělit třemi, ale celkové ROI by vyskočilo už na 0,96. Z jednotlivých tipařů by byl v tomto ohledu nejúspěšnější Ferdinand Minařík s ROI 1,25.

Ještě zajímavější to ale začne být při sázení na tipy z TV, pouze když byl kurs na ně 4:1 nebo vyšší. Tam to samozřejmě trochu zkresluje EVQ, ale při sázení na ně krátce před dostihem by se ten výsledek neměl zas tak lišit. Celkové ROI by se při těchto sázkách vyhouplo na 1,04 a opět by exceloval pan Minařík s ROI 1,33.

Výrazný nárůst ale začíná ve chvíli, když by člověk z tipů v TV vsázel jen ty s kursem 10:1 a větším. Potom by totiž tento rok svůj vklad více než zdvojnásobil, ROI by bylo 2,22. No a kdyby to samé provozoval jen s tipy od Míšy Moricové, dostal by se na docela neuvěřitelné ROI 3,71. což by při sázkách po stokoruně znamenalo na konci roku čistý zisk cca 1900 Kč. Je jasné, že takovýchto tipů nebývá úplně moc. Během roku se v TV takových objevilo 77 a třeba Míša Moricová jich měla dohromady jen 7.

IMHO jde o to, že tipování na první tři koně v každém dostihu není zrovna vděčný formát. Až na vyrovnané handicapy tipař víceméně z povinnosti musí uvést favorita, ti ale vyhrávají jen asi ve třetině případů a výnos z nich není právě velký. Díky své zkušenosti může ale tipař vyhmátnout koně, kterého by si jinak běžný sázkař nevšiml a který bude mít díky tomu relativně vysoký kurs.

Čistě teoreticky kdyby TP takovéto tipy vybíral s nějakým dalším textem do rubriky Tip Tipařova Palce, mohl by se u předplatitelů pochlubit vcelku vděčným ROI. Je ale otázka, jestli by to v takovém případě nezačalo ovlivňovat trh, takže bych s tím byl asi opatrný. Kromě toho, pokud si to uvědomí samotní tipaři, může to začít ovlivňovat jejich úsudek.

A především - předchozí zisky nejsou zárukou zisků budoucích, jak by měl správně uvádět každý investiční poradce. Dá se to snadno ilustrovat tím, že kdyby na tipy s kursem 10:1 a víc někdo vsázel v roce 2022, tak by byl s ROI 0,29 prohrál i kalhoty. Také ale loni bylo takových tipů v TV jen 53, a to při vyšším počtu dostihů. Buď se zlepšili tipaři v TP nebo možná, přičemž je to zcela neověřená hypotéza, Tipsport v průměru navýšil o něco kursy.