Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Jak se sázelo na české dostihy?

Jak se sázelo na české dostihy?
foto Martin Haleš

Petr Malík předkládá několik čísel týkajících se obratu u sázkové kanceláře Tipsport na dostihy v roce 2022.

Statistiky Petra Malíka

Dostihy a sázky, dvě činnosti, které k sobě od nepaměti neoddělitelně patří, u nás byli lidé, kteří nás přesvědčovali, že tomu tak není. Pokud použiji jistou parafrázi, tak platí heslo, že kde se hodně sází, tam se dobře daří. Abych to úplně upřesnil, tak kde se hodně sází totalizátorové sázky a kde mají domluveno jisté procento zpět do dostihů, tak se dostihům velmi dobře daří. Stačí se podívat do Francie nebo do Švédska.

Jak jsme na tom byli s dostihovými sázkami v letošním roce? Čísla jsou velmi zajímavá. Pravidelně jste si mohli číst sázkové obraty u sázkové kanceláře Tipsport, nyní s malým odstupem se na několik čísel můžeme podívat podrobněji.

81 479 879 Takový je celkový sázkový obrat na české cvalové dostihy u sázkové kanceláře Tipsport v letošním roce. Je to hodně nebo málo? Stačí se podívat do historie. Nejvyšší sázkový obrat u společnosti Betino byl v roce 2008 – 39 129 168 Kč. Letos byl tedy obrat více než dvojnásobný oproti 14 let starému maximu. Roky 2019 až 2021 nejsou ze sázkového hlediska příliš relevantní z mnoha důvodů, není to jen pandemie. V letech 2016 až 2018 se sázkový obrat u Betina mezi 25 a 26 miliony korun, oproti tomu je letošní obrat více než trojnásobný.

Znalci mohou namítnout, že tehdy se sázelo jen na závodištích a nebyla možnost sázet přes internet nebo mobilní aplikace, což Tipsport umožňuje. Letos se na dostihových drahách prosázelo 31 374 757 korun. Tedy i přímo na závodištích se nasázelo více než v letech 2016 až 2018.

Jednoduchými počty se dostáváme k tomu, že přes internet a aplikace se prosázelo více než 50 milionů.

Ještě se vrátím do roku 2008, tehdy bylo odběhnuto 523 dostihů, a tak průměrný sázkový obrat na jeden dostih činil 74 816 Kč. V letošním roce bylo odběhnuto jen 395 dostihů, a tak je průměrný sázkový obrat na jeden dostih 206 278 Kč.

15 311 973 To je sázkový obrat na dostihový den Velké pardubické, který byl logicky dnem s nejvyšším obratem v rámci sezony. Den Velké vede s velkým náskokem před dnem Českého derby, kdy bylo prosázeno 3 957 257 korun. Když ovšem srovnáme publicitu překážkového vrcholu s tím rovinovým, vyhrává ten překážkový daleko větším poměrem než 4:1. Tento poměr tak platí u návštěvnosti. V Pardubicích bylo druhou říjnovou neděli 25 tisíc diváků, ve Velké Chuchli zhruba pětina, kdybychom nejsledovanější klasice fandili, tak řekneme čtvrtina.

28 809 077 Sázkový obrat na všech 14 dostihových dní ve Velké Chuchli. Těsně pražská dráha v celoročním obratu porazila svého pardubického „konkurenta“, kde se prosázelo 28 146 619, ale dostihových dní bylo deset. V Pardubicích se vše točí okolo jednoho dostihového dne, Velké pardubické. V Praze se hodně sází celý rok. Slabší byl duben, kdy se obraty točily okolo jednoho a půl milionu, ale Velkou jarní se to rozjelo a obraty na dostihový den se točily okolo dvou milionů.

Velká Chuchle a Pardubice hostily v roce 2022 celkem 24 dostihových dní, necelých padesát procent z českého dostihového kalendáře. Sázkový obrat v těchto dostihových baštách dosáhl 69,9 % z celkově prosázené sumy. Zde jasně patrné, jak jsou obě dráhy důležité pro celkový český turf. Třetím nejvyšším obratem se může pochlubit Most, kde se prosázelo 7 811 993. O necelý milion méně se prosázelo v Karlových Varech.

1 600 000 Průměrný sázkový obrat na dostihový den po Velké pardubické, přesně na sedm dostihových dní od 15. října do 6. listopadu. Průměrný sázkový obrat před Velkou pardubickou, od 2. dubna do 2. října, byl 1 265 000 korun. Mnohokrát se říkalo, že Velká pardubická zvyšuje zájem o české dostihy. Zde je jeden z malých důkazů, který může být ovlivněn i více dostihovými dny na menších drahách než v závěru roku. Nejlepším příkladem jsou Slušovice, za první čtyři dostihové dny byl sázkový obrat lehce přes dva miliony a 28. října se prosázelo 1,65 milionu.

2 983 914 U Tipsportu můžete na dostihy sázet každý den, ale obraty byly zveřejněny na některé dostihy na Slovensku nebo významná klání na západ od nás. Obrat na tyto příležitosti dosáhl téměř tří milionů korun, což je suma vyšší než byla letos prosázena na české klusácké dostihy.