Jak se sázelo v sezóně 2024?
Přinášíme přehled sázkové kanceláře Tipsport o celkových náběrech na české dostihy v sezóně 2024.
Skutečnost, že letos poprvé překonal sázkový obrat na české dostihy u Tipsportu hranici 100 miliónů, už je zhruba měsíc známá. Níže ale naleznete tabulku, ve které naleznete informace o sázkových obratech na jednotlivé dostihové dny, a to včetně informací o sázkových obratech na závodištích. Už letmý pohled na tuto tabulku prozrazuje, jak výjimečnou pozici zastává Velká pardubická. Na den Velké pardubické se totiž prosázelo 24.451.509 Kč, z toho 15.481.644 na samotnou Velkou pardubickou. Jediný dostih tedy tvoří více jak 15 % celoročního obratu na české dostihy.
Sázkové obraty 2024
Nadstandartní zájem je i o rovinový vrchol, tedy České Derby, ale v porovnání s Velkou pardubickou zas tak nevyčnívá. Na derby den se totiž prosázelo 4.831.646 Kč, zatímco průměrný sázkový obrat na zbylých dvanáct chuchelských dostihových dnů činí 2.407.676 Kč. Obrat na derby den je tedy zhruba dvojnásobný. Oproti tomu průměrný sázkový obrat na zbylých devět pardubických dostihových dnů činí 1.893.786 Kč. Sázkový obrat na den Velké pardubické je tedy bezmála třináctkrát vyšší. Obecně pak platí, že velké dostihy táhnou více. Jen v osmi případech totiž obrat na dostihový den nepřesáhl hranici miliónu korun, přičemž vždy se tak stalo na závodištích kategorie B nebo C.
Níže přinášíme druhou tabulku, v níž jsou sázkové obraty rozděleny na jednotlivá závodiště, a v níž rovněž naleznete srovnání se sezónou 2023.
Sázkové obraty 2024 - závodiště
Z tabulky vyplývá, že nejvýrazněji čísla narostla u Pardubic. Na tom má zásadní podíl povedený víkend Velké pardubické, protože zatímco loni se na oba říjnové dny prosázelo 22.185.524 Kč, letos to bylo 26.854.966 Kč. Navíc loni byl v Pardubicích zrušen závěrečný dostihový den, jehož sázkový obrat letos činil 1.432.271. Tyto dvě skutečnosti jsou tedy hlavními důvody pardubického nárůstu.
V absolutních číslech naopak nejvíce klesla Lysá nad Labem, nicméně ve srovnání s ostatními závodišti si stále vede velmi dobře. Dle průměrného obratu na jeden dostihový den, a to celkově i na závodišti, jí totiž patří třetí příčka za jasně vedoucím duem Pardubice – Chuchle.
Z tabulky je také patrné, že zatímco celkový sázkový obrat stoupl o 10.109.133 Kč, tedy o 10,64 %, sázkový obrat na závodištích stoupl pouze o 1.637.601 Kč, tedy o 4,28 %. To je částečně důsledkem trendu, že i mezi sázejícími přítomnými na závodišti vzrůstá procento těch, kteří raději než u sázkového okénka uzavřou sázku prostřednictvím mobilní aplikace. Navíc současná kapacita sázkových okének neumožňuje rapidní nárůst obratu na závodištích. O tom koneckonců na nedávné tiskové konferenci Jockey Clubu ČR mluvil Generální ředitel Tipsportu Petr Knybel, který sdělil, že zatímco u dostihů je bezmála 40 % sázek uzavřeno u sázkových pokladen, u ostatních sportů tvoří sázky na pobočkách zhruba 3 % obratu.
Co se celkového sázkového obratu na dostihy, Petr Knybel na tiskové konferenci sdělil, že si po pár letech snažení dovede představit až jeho pětinásobný nárůst. Téma, jaké kroky by k tomu mohly vést, je spíše na samostatný článek. Každopádně i z následného rozhovoru Petra Knybela pro EquiTV vyplívá, že u českých sázejících jsou populární především sporty, kde jsou základně pouze dvě nebo tři varianty výsledku. Nejsázenější čtveřici sportů totiž tvoří fotbal, hokej, tenis a basketbal, jako sázkařky populární sporty byly zmíněny také stolní tenis a šipky.
Naopak zhruba na úrovni dostihů se pohybuje atletika, o které má přitom běžný sportovní divák určitě větší povědomí než o stolním tenise. To může být způsobeno právě tím, že atletika podobně jako dostihy nabízí více možných výsledků, takže pro správnou sázku je potřeba vyhodnotit více proměnných. Pro zvýšení zájmu o dostihy je tedy bezpochyby potřeba nabídnou sázejícím ucelené a přehledné informace. Pomoct by mohlo i častější vypisování takzvaných „uliček“, které podobně jako tenis nabízí základně pouze dvě varianty výsledku.
(Jaroslav Fabris)