Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Jak to vidí trenéři před Velkou pardubickou

Jak to vidí trenéři před Velkou pardubickou
Talent s Marcelem Novákem - foto Terezz Bartoníková

Trenéři hodnotí šance svých svěřenců před největším překážkovým dostihem sezóny Velkou pardubickou.

Řekli nám:

132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou

(cross country, 6900 m, 5.000.000 kč)

Hana Kabelková, trenérka Talenta: „Na tu poslední kvalifikaci už byl dobře připraven, jen jsem chtěla vědět, jestli je to pravda, protože on v tréninku chodí rychlé práce zcela výjimečně. Jeho trénink se skládá převážně z plavání a vodního pásu. Díky karambolu se to tedy nepovedlo, ale výpadek dostihu jsme dohnali. V Pardubicích nám vyšli vstříc a simulovali jsme mu dostih. Také jsem mu navýšila objem práce, což se i loni ukázalo jako dobrá cesta. Teď vypadá dost dobře.“

Josef Váňa, trenér No Time To Lose a Dusigrosze: „Pro oba koně bychom potřebovali, aby zapršelo. Nemyslím si, že by na No Time To Losovi byl znát věk, když dokázal mezi experty na 3300 metrů takhle zaběhnout. Dusigrosz potřebuje silného jezdce, tak doufám, že Marek Stromský nebude před Velkou moc jezdit, bude fit a podpoří ho. Je to starý zkušený žokej, tak uvidíme. Ale je pravda, že na krosy přešel až po tom, co letos vyhrál takový polokros v Lysé nad Labem. Druhá kvalifikace už nebyla tak špatná, ale potřebuje v dostihu hodně podporovat.“

Josef Váňa mladší, trenér Brunch Royala: „Poslední dostih v Meranu ho moc neunavil. Sice to bylo na 6000 metrů, ale rychle seběhli až poslední kilometr. Otázka je, jak se popere s Pardubicemi, ale já doufám, že je to inteligentní a kvalitní kůň, jehož taktika v dostihu není moc aktivní. Může v dostihu odpočívat a šetřit síly na závěr, takže by mohl zvládnout i distanci. Myslím, že má vysokou třídu, kterou ukazoval ve Francii ve velkých krosech, kde je ta kvalita obrovská. Také si tam poradil s různými druhy překážek, jen tu oranici nezná, ale podle mě by to neměl být problém. Devízou je pro něj Pepa Bartoš v sedle. Ten si myslí, že první dva krosy na jaře mohl vyhrát. V tom prvním však spadl na předposlední překážce a v tom druhém uklouzl v oblouku. V těch dalších dvou šel také dobře, ale šlo se na moc pevné dráze.“

Luboš Urbánek, trenér Mr Spexe: „Přestože posledně na kvalifikaci nebyl speciálně připravovaný, zvládl to nad očekávání. Příprava proběhla podobně jako loni. On to nepotřebuje vyloženě měkké, ale je to vytrvalec, pro něhož i těch 6000 metrů je krátkých. Je na tom dobře, možná líp než loni. Lukáš Matuský ho sice nikdy nejel, ale moc lepších žokejů jsme sehnat nemohli. Byl si u nás na něho sednout a zaskákali si spolu, ale Mr Spex je lehký na ježdění.“

Stanislav Popelka, trenér Strettona, Imphala a Lombarginiho: „Všichni tři jsou na tom dobře. Stretton se mi zdá lepší, jak předešlou sezónu. Navíc je to zkušený kůň, který to půjde popáté. S Thomasem Garnerem si už v minulých ročnících sednul. Z mé trojice je u něj největší pravděpodobnost, že to přeskáče. Rád chodí zepředu, takže má menší šanci, že přes někoho upadne. Sám chyby nedělá. Imphal patří mezi koně, kteří dokážou seběhnout krátký i dlouhý dostih. Distanci Velké pardubické nemá vyzkoušenou, ale podle projevu v kvalifikaci by to pro něj nemusel být problém. Důležité pro něj je, že ho opět pojede Jarda Myška. Lombargini spadl v srpnové kvalifikaci už na čtvrtém skoku, takže ten dostih mu moc nedal. Musel jít zářijovou kvalifikaci, kterou už jsme jít nechtěli. Nešel v ní špatně, ale slibovali jsme si od něj trochu víc. Ale věřím, že mu ten dostih neublížil a posunul ho zas s formou o kus dál. Potřebuje začít zase někde zezadu, což je v takovém dostihu nevýhoda, že se před ním něco přihodí. Bude záležet na tom, jakou si všichni najdou pozici v dostihu. A bez štěstí to taky nejde.“

Pavel Vítek, trenér Chicname De Cotta: „Loni se vracel po zranění. První letošní negativní starty bych dal za příčinu příliš pevné dráze a hledal trochu formu. V posledním startu ale šel nahoru a sedla mu měkčí půda, která mu vyhovuje a může na ní uplatnit svoji sílu.“

Martin Liška, trenér Argana: „V nižších kategoriích nasbíral zkušenosti a postupně si říkal, že je potřeba prodloužit vzdálenost. Ukázal se už na jaře v úvodní cross country, kdy skočil všechny těžší skoky a pak ho posunul Memoriálu Evy Palyzové v Lysé, kde byl druhý. Pak jsme šli do kvalifikace. Ani to nebyl účel, že by šel letos Velkou, ale zvládl to dobře a to bylo rozhodující, že s ním Velkou zkusíme už letos. Přijde mi, že čím delší, tím je to pro něj lepší. V té třetí kvalifikaci byla oranice hluboká až lepivá a s tím problém neměl, takže pro něj je určitě lepší měkká půda než rychlá.“

Eva Petříková, trenérka Sacamira: „Forma se mi zdá dobrá, zkusili jsme ho ještě natáhnout, takže délka trati by mu neměla dělat problém. Minule mu nevyhovovaly hluboké oranice, protože on je malý koník. Ale přestože to nemá rád, tak přišel s čelní skupinkou. Před tím sice pršelo měsíc v kuse, ale jestli to teď pět dnů vyschne, tak by půda měla být parádní. Letos ho pokaždé jezdil jiný jezdec, ale Jakub Kocman s ním byl loni čtvrtý v Ceně Labe a už ví, co má od něho čekat. On je lehce voditelný a výborně skáče.“

Vendula Jirčáková, trenérka Dulcar De Sivoly: „Sezóna tomu nenapovídala, ale myslím si, že v takové formě ještě nebyl. On se potýkal se svalovým problémem, na který jsme nemohli přijít, ale díky fyzioterapeutce se nám ho podařilo vyřešit. Příprava na Velkou pardubickou proběhla dobře ve všech směrech, takže tentokrát čekám, že by se mohl umístit.“

STARTOVNÍ LISTINY

(Ondřej Blahník)