Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Jaká je úspěšnost favoritů a z jakého boxu startovalo nejvíc vítězů

Jaká je úspěšnost favoritů a z jakého boxu startovalo nejvíc vítězů

Karel Makovský zpracoval statistiky výsledků českých dostihů posledních dvou let.

Statistiky Karla Makovského

 

Věděli jste, že:

Z 21 loni odběhnutých bumperů v 15 zvítězil favorit?

Kdybyste loni sázeli na všechny koně, kteří v Mostě startovali ze startovního boxu číslo 1, dosáhli byste velmi vděčného zisku 57 %?

Ze svých 28 vítězných startů jich Jiřina Andrésová pouze 6 dosáhla na favoritech dostihu?

 

Favorité

Favorité loni (a předloni) zvítězili zhruba ve třetině dostihů, ve kterých startoval jednoznačný favorit. Desetinovým favoritům se dařilo vítězit přibližně v 60 % případů. Kdybyste sázeli jen na favority, byl by váš ROI cca 0,9, u desetinových favoritů ještě o něco vyšší, přičemž v roce 2021 byste se v takovém případě dostali i do plusu, byť o jedno jediné procento.

Nejvyšší kurzy vítězů za loňský rok již byly zmíněny v jiném článku, předloni ale šťastný tipař mohl trefit kurz dokonce 55:1, a to, kdyby si vsadil na Non Stopa ve čtverkové pardubické crosscountry. A i kdyby zůstal u dostihů nejvyšší kategorie a důvěřoval při EJC Lokotrans Middle největšímu outsiderovi Australienovi, mohl vyhrát 45násobek vkladu.

Ohledně doběhů favoritů loni platilo, že na malých drahách vyhrávali častěji a při sázení na ně jste mohli mít větší zisk. Pokud byste tak uvěřili bookmakerovi a trhu v Brně, Kolesách a Netolicích, dosáhli byste ROI zhruba 1,25, přičemž favorité tam vyhrávali v nadpoloviční většině případů. Naopak Lysá favoritům loni nepřála, vyhráli tam jen 4 dostihy z 25.

Jak již bylo řečeno, bumpery v roce 2022 končily v drtivé většině případů podle očekávání sázkařů. V Karlových Varech vyhráli favorité všechny tři, v Pardubicích zvítězili také v nadpoloviční většině startů. Asi nikoho nepřekvapí, že se většinou jednalo o svěřence Heleny Vocáskové.

 

Startovní boxy

Co se týká startovacích boxů, tak v Chuchli a Karlových Varech rozhodně nebyl šťastný ten nejblíž středu dráhy, tedy box číslo 1. Při startech z nich vyhrálo na těchto závodištích jen cca 5 % koní, takže v Chuchli byste tratili víc než polovinu vsazených peněz a v Karlových Varech by vám nezůstala ani čtvrtina.

To v Mostě to bylo přesně naopak, číslo 1 startujícím přálo. Zvítězilo s ním 10 koní v 48 rovinových dostizích celkem a při vytrvalém sázení na ně by se váš vklad zvětšil o polovinu. Zisku byste navíc dosáhli i v roce 2021, byť výrazně menšího, jen asi 5 %. Tak či tak je to z uvedených údajů víceméně jediný, který platil v obou letech, i tak bych se ale zdráhal na něj úplně spoléhat.

V Chuchli byla loni výhodným startovním číslem šestka, která vyhrála 19x a přinesla by teoretický ROI 1,28. Ještě lépe na tom byla karlovarská šťastná sedmička - koně s ní zvítězili v 31% případů, kdy jich startovalo minimálně 7, a zisk by dosáhl 45 %. Vsázet se ale podle toho nedá ani omylem, kdybyste to samé dělali i o rok dříve, dostali byste se na nulu nebo do mínusu.

Na třech hlavních závodištích loni ani jednou nevyhráli koně v nejvyšších startovacích boxech, tzn. v Chuchli a Mostě 15 a 16, v Karlových Varech potom 12, na druhou stranu je pravda, že dostihů s tak velkým počtem účastníků se zase tolik neběhá. V Karlových Varech a v Chuchli ale předloni nic takového neplatilo, naopak v Mostě nebyl v roce 2021 úspěšný žádný kůň s číslem větším než 12, ačkoliv 13 a více koní startovalo ve 14 dostizích.

 

Jezdci a trenéři

O tom, jak úspěšná byla loni Jiřina Andrésová, vypovídá nejen absolutní počet jejích vítězství na českých drahách, ale i to, že pouze 6x seděla na favoritovi dostihu. Vynikne to třeba při porovnání s druhým v pořadí jezdců Milanem Zatloukalem, který byl v sedle favorita 30x, vítězství však dosáhl jen 23.

K tomu se hodí dodat mimo jiné to, že v roce 2021 Jiřina Andrésová vyhrála 8x, na favoritovi se ale nevezla ani jednou. O něčem by mohlo vypovídat, že obdobnou plusovou charakteristiku vítězů vůči favoritům měla obou předcházejících letech i Martina Havelková.

114 dostihů loni (a 82 předloni) skončilo po boji či tuhém boji. V tomto ohledu vyniká Sabina Mokrošová, která za tyto dva roky dosáhla takovýmto způsobem polovinu ze svých triumfů, u ostatních žokejů jde většinou o 20 až 40 procent jejich vítězství.

V obou letech platilo, že nejúspěšnější trojice trenérů - Allan Petrlík, Helena Vocásková a Petr Tůma - sedlala také nejvíce favoritů, přičemž s nimi také nejčastěji neuspěla. Naopak jen málokdy dává bookmaker a trh největší šanci Michalu Kalčíkovi, který za poslední dva roky připravil 22 vítězů, favoritů ale postavil na start pouhých 5.

 

Poznámky

Vycházel jsem ze výsledků v databázi Jockey Clubu z let 2022 a 2021. Jedná se o moji ruční práci, chyby se tak nedají vyloučit.

Údaje vycházejí z rovinových i překážkových dostihů, to, že jsou v tomto článku uváděny téměř výhradně informace o rovinách, je jen shoda okolností a není záměrná.

Sázkové kurzy vycházejí z evq uvedeného na stránkách Jockey Clubu, tj. jedná se o kurz v okamžiku startu dostihu.