Jakou šanci má Ponntos v Goodwoodu

Pontos vyhrává Svatováclacksou cenu - foto Terezz Bartoníková

Ondřej Blahník hodnotí šance Ponntose, který dnes nastoupí v King George Qatar Stakes na Goodwood Festivalu.

Rozbor Ondřeje Blahníka

16:35 – Goodwood - King George Qatar Stakes (Gr.2, 1000 m)

Náš nejlepší sprinter Ponntos se letos podruhé utká se sprinterskou elitou v Británii. Minule startoval v King’s Stand Stakes na Royal Ascotu. Po lehké výhře v Gr.3 v pařížském Longchamp, kde porazil i loňskou vítězku King George Stakes Suesu, byl jeho start očekáván s velkým napětím, ale doběhl na třináctém místě ze šestnácti koní. S Tomášem Lukáškem se ujal vedení, ale v závěru slábnul.

Dostih opanoval nejlépe hodnocený sprinter světa Natural Strip, který domácí elitě nadělil 4 ½ délky. Pro nás je důležitý Acklam Express, který sice nastoupil s kurzem 200:1, ale skončil třetí. I teď bude patřit mezi Ponntosovi soupeře. Jako dvouletý vyběhl v Goodwoodu na 1000 metrů výborný čas 0:57,67 minut, i když jen ve dvojkovém handicapu a s ratingem 77 lb. Od té doby vyhrál Listed a umístil se v několika grupových dostizích a teď má 110 lb, což je nejvyšší známka v poli.

Hlavními favority je dvojice koní, která se spolu naposledy utkala v Gr.3 v Sandownu. Raasel sice o krk vyhrál, ale tříletý Mitbaahy hledal v rovině dlouho místo. Mitbaahymu ale zřejmě Sandown sedí, protože tam před tím vyhrál Listed, Raasel zas před tím bodoval v Listed na odlišné dráze v Haydocku. Oba jsou tedy ve výborné formě.

Šance Ponntose se těžko odhadují. V Británii je ve sprintech mnohem větší konkurence než ve Francii, takže přestože tentokrát na stratu nebudou žádní vítězi velkých dostihů, bude to hodně těžké. Ponntosovi prý v Ascotu nesedla dráha se stoupáním, v Goodwoodu se naopak na přímé trati běží zpočátku z kopce. To by pro něj mohlo být lepší. V jeho sedle bude Frankie Dettori, který s ním vyhrál ve Francii, takže ho zná.

Minule bylo při transportu nějaké zdržení, teď je Ponntos na místě již od víkendu. Tenhle start původně neměl v plánu, ale pořadatelé o něj hodně stáli a hradí veškeré výdaje. Reprezentant rodiny Nieslaniků letos ukázal, že výborně zaběhne pokud je čerstvý. Od Royal Ascotu ale již uplynulo 45 dní, takže pauza by měla být dostatečná. Možná je to ten pravý dostih, který má absolvovat, než se na podzim opět postaví na start Prix de l'Abbaye de Longchamp.

Povzbudivé je, že ho má v hledáčku i jeden z tipařů Racing Postu Paul Kealy. Tomu se líbí Acklam Express, ale upozorňuje, že i kurz Ponntose je moc vysoký, pokud se přiblíží výkonu z Francie. Na ostrovech se pohybuje jeho kurz od 13 do 17:1, naše kanceláře ho drží o něco níž. Tipsport 10:1 a Fortuna 12:1.