Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Jarní cena klisen – trendy posledních 10 ročníků

Jarní cena klisen – trendy posledních 10 ročníků
Eternity vítězí v Jarní ceny klisen, foto: Jana Syručková

Jak by dopadla Jarní cena klisen, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jejích posledních deseti ročníků.

 

Posledních 10 vítězek Jarní ceny klisen

Nejúspěšnější jezdec: Tomáš Lukášek – 2 vítězství (Nidara, Najinska)

Nejúspěšnější trenér: Helena Vocásková – 2 vítězství (Partyday, Gold Memory)

9 z 10 posledních vítězek se v posledním startu před JCK umístilo na tabuli. Výjimku tvoří pouze Lady Westminster, ovšem ta se před svým klasickým úspěchem představila v silné konkurenci v Deauville, kde skončila šestá. Mezi pětici nejlepších se při posledním startu nevešla pouze v Itálii devátá Trezy Lady.

8 z 10 posledních vítězek absolvovalo před klasickým úspěchem 3 až 5 startů. Výjimky tvoří Lady Westminster, která před JCK startovala pouze dvakrát, zatímco Gold Memory stihla před JCK sedm startů. Z letošní sestavy mají méně zkušeností pouze jednou startující Trezy Lady, naopak více jsou exponované šestkrát startující Giannina a Rabbit Coulsty a sedmkrát představená Sparkle Shout.

8 z 10 posledních vítězek zvítězilo už před JCK. Jako nezvítězivší šly na start pouze Brittany a Lady Westminster. Z účastnic letošní JCK zatím nedokázaly Rabbit Coulsty, Rabbit Manduro a Trezy Lady.

8 z 10 posledních vítězek odskakovalo v sázkovém poměru do 6:1 a zároveň patřilo mezi trojici největších favoritek. Těsně toto kritérium těsně nesplnila loni vítězná Eternity, která byla s kurzem 6,5:1 čtvrtou šancí. Z této statistiky se výrazně vymyká pouze Brittany, jejíž triumf s kurzem 30:1 byl naopak velkým překvapením. Podle sázkové nabídky společnosti Tipsport jsou letos hlavními adeptkami na vítězství Devoir Roen, Sparkle Shout, Giannina a Muguzura nabízené v kurzech do 5:1.

5 z 10 posledních vítězek se zúčastnily Memoriálu Rudolfa Deyla. Tato statistika tedy relativizuje význam hlavního trialu, z něhož míří do JCK pětice klisen. Ve sledovaném období navíc žádná klisna nedokázala na vítězství v Deylově memoriálu navázat triumfem v úvodní klasice, když naposled se to podařilo v roce 2007 Hanover Lady. Změnit se to bude snažit Devoir Rien.

4 z 10 posledních vítězek vstupovalo v JCK do sezóny. Absence startu v nohách tedy nebývá v úvodní klasice nepřekonatelnou překážkou, což je dobrou zprávou pro Solemeenu.

1 z 10 posledních vítězek se zúčastnila Ceny zimní královny. Byla jí před deseti lety vítězná Brittany, která ve vrcholu sezóny pro dvouleté klisny skončila až sedmá. Poslední double Cena zimní královny – Jarní cena klisen se datuje dokonce do let 1989 a 1990, kdy oba dostihy vyhrála Carotida. Cena zimní královny má tedy ještě výrazně nižší relevanci než Memoriál Rudolfa Deyla. To není dobrou zprávou pro její loňskou vítězku Muguruzu, ani pro pětici Giannina, Sparkle Shout, Solemeena, Rabbit Manduro a Rabbit Coulstry, které se v Karlových Varech seřadily za ní.

1 z 10 posledních vítězek je zástupkyní domácího chovu. Konkrétně Nidara, i když také ona byla narozena v zahraničí, přesněji ve Francii. Loni se žádná česká odchovankyně na start nepostavila, letos se o úspěch pokusí Martinem Bláhou odchovaná Solemeena.

Trendy doporučují: Když uplatníme tři nejvýše uvedená kritéria, z osmičlenného startovního pole zbyde trojice klisen. Mezi nimi se každopádně vybírá těžko. V Jarní ceně klisen se daří favoritkám, mezi které nepatří SOLEMEENA. Proti Devoir Rien zase hovoří, že vítězka předzkoušky naposled triumfovala v roce 2007. O dalších sedmnáct let zpět pak musíme jít při hledání poslední úspěšné „zimní královny“, kterou se loni stala Muguruza. Trendy tedy nejsou jednoznačné, ale přeci jen nejvíce ukazují na Solemeenu. Ta totiž teprve bude vstupovat do sezóny a klisny bez startu v nohách mají navzdory tomu, že jsou pravidelně v menšině, dobrou úspěšnost. Ovládly totiž čtyři z posledních deseti ročníků.  

(Jaroslav Fabris)