Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Jarní cena klisen – trendy posledních 10 ročníků

Jarní cena klisen – trendy posledních 10 ročníků
Salt Mix s Davidem Liškou vyhrává Jarní cenu klisen, foto: Andrea Zavadilová

Jak by dopadla Jarní cena klisen, kdyby o výsledku rozhodovaly pouze statistiky? To se dozvíte díky analýze jejích posledních deseti ročníků.

 

Posledních 10 vítězek Jarní ceny klisen

Nejúspěšnější jezdec: 2 vítězství - Petr Foret (Solemeena, Queen Of Beaufay)

Nejúspěšnější trenér: 3 vítězství - Václav Luka (Lady Westminster, Solemeena, Salt Mix)

 

9 z 10 posledních vítězek se v posledním startu před JCK umístilo na tabuli. Výjimku tvoří pouze Lady Westminster, ovšem ta se před svým klasickým úspěchem představila v silné konkurenci v Deauville, kde skončila šestá. Mezi pětici nejlepších se při posledním startu nevešly Francis Gold, Kudafushi, Rabbit Eagles a Zoja Top.

9 z 10 posledních vítězek zvítězilo už před JCK. Jako nezvítězivší šla na start pouze Lady Westminster. Z účastnic letošní JCK zatím nedokázaly zvítězit Kudafushi, Lynx Westminster, Nuda Veritas a Power Of Universe.

8 z 10 posledních vítězek absolvovalo před klasickým úspěchem 3 až 5 startů. Výjimky tvoří Lady Westminster, která před JCK startovala pouze dvakrát, zatímco Gold Memory stihla před JCK sedm startů. Z letošní sestavy mají méně zkušeností pouze jednou startující Power Of Universe a dvakrát představené Aphelie Light a Hidden Girl. Naopak více exponované jsou francouzské nákupy trenérky Ingrid Janáčkové Koplíkové, tedy Fine Anyway (7 startů), Ciotola (10 startů) a Vermelho (10 startů).

8 z 10 posledních vítězek odskakovalo v sázkovém poměru do 6:1 a zároveň patřilo mezi trojici největších favoritek. Těsně toto kritérium těsně nesplnila předloni vítězná Eternity, která byla s kurzem 6,5:1 čtvrtou šancí. Z této statistiky se výrazně vymyká pouze Solemeena, která odskakovala s kurzem 14:1. Podle sázkové nabídky Tipsportu je letos hlavní adeptkou na vítězství Vermelho (2:1), následovaná dvojicí Aphelie Light – Ciotola (obě 5,75:1). Ostatní klisny začínají na kurzu 8,5:1.

5 z 10 posledních vítězek se zúčastnily Memoriálu Rudolfa Deyla. Tato statistika tedy relativizuje význam hlavního trialu, z něhož míří do JCK devítka klisen. Ve sledovaném období dokázala na vítězství v Deylově memoriálu navázat pouze Queen Of Beaufay, které se to podařilo jako první klisně od v roce 2007 úspěšné Hanover Lady. To pro současné vítězky trialu Ciotolu a Vermelho není příznivá statistika.

4 z 10 posledních vítězek vstupovalo v JCK do sezóny. Absence startu v nohách tedy nebývá v úvodní klasice nepřekonatelnou překážkou, což je dobrou zprávou pro Aphelie Light.

2 z 10 posledních vítězek se zúčastnilo Ceny zimní královny. Konkrétně v roce 2021 vítězná Solemeena, která ve vrcholu sezóny pro dvouleté klisny skončila čtvrtá, a o rok později úspěšná Queen Of Beaufay. Ta získala první double Cena zimní královny – Jarní cena klisen od Caroridy, jejíž triumfy se datují do let 1989 a 1990. Přes úspěchy dvou zmíněných klisen každopádně není relevance Ceny zimní královny vysoká. O její vylepšení se budou snažit první tři z Ceny zimní královny Ciotola, Aphelie Light a Francis Gold i sedmá Rabbit Eagles.

1 z 10 posledních vítězek je zástupkyní domácího chovu, a to Solemeena. Letos může statistiky českého chovu vylepšit pouze Zoja Top.

Trendy doporučují: U dvou z posledních tří ročníků Jarní ceny klisen trendy ukázaly na pozdější vítězku, a zatímco úspěch Salt Mix (4,3:1) nebyl velkým překvapením, Solemeena (14:1) do okruhu favoritek nepatřila. Když nyní uplatníme tři nejvýše uvedená kritéria, ze třináctičlenného startovního pole zbyde jediná klisna, a to HOLLY PHELIE. V jejím sedle navíc bude nejúspěšnější jezdec poslední dekády Jarní ceny klisen Petr Foret. Na druhou stranu platí, že většina z posledních vítězek Jarní ceny klisen odskakovala s kurzem do 6:1. Níže je dle aktuální nabídky Tipsportu nabízena pouze trojice Vermelho, Aphelie Light a Ciotola, které shodně nesplňují pouze kritérium ideálního počtu startů.

(Jaroslav Fabris)