Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Frankie Dettori slaví „50“

Frankie Dettori slaví „50“
Frankie Dettori

Dne 15. prosince se dožívá významného životního jubilea zřejmě nejpopulárnější a nejúspěšnější žokej posledního období Lanfranco „Frankie“ Dettori.

Narodil se 15.12. 1970 v Miláně a ve své rodné zemi také dělal první dostihové krůčky. Jeho otec Gianfranco byl známým žokejem v Itálii, takže vzor měl již od dětských let. Již ve třinácti letech odešel ze školy a krátce nato přesídlil v roce 1985 do Anglie k trenéru Cumanimu. U něj absolvoval žákovská léta a brzy se stal jeho stájovým jezdcem. Svůj první dostih vyhrál v roce 1986 v Turíně, v následujícím roce pak i první ve své nové domovině. V roce 1990 se stal prvním teenagerem od dob svého slavného předchůdce Lestera Piggota, který měl na kontě 100 výher za jednu sezónu. Pak už jeho kariéra strmě stoupala a brzy se stal prvním žokejem nově vzniklé stáje Godolphin rodiny šejka Maktouma.

S kvalitou koní úspěchy postupně přibývaly, první klasický triumf na ostrovech zaznamenal v OAKS 1994 s klisnou Balanchine, s níž pak ještě přidal výhru v Irish Derby. Následoval St. Leger v roce 1995 (Classic Cliche) a 2000 Guineas v roce 1996 (Mark of Esteem). V roce 1995 se také dostal v průběhu sezóny do sedla hvězdného Lammtarry. Ten byl darován synovi majitele Godophinu a v jeho barvách také jako outsider zvítězil v Derby. Sezónu pak završil triumfem v Prix de l'Arc de Triomphe. Na své první anglické derby si musel ještě dlouho počkat, ale ještě předtím se nesmazatelně zapsal do historie turfu jinou událostí.

 

Magnificent Seven

Možná se bude postupně zapomínat na jednotlivé triumfy, ale tato událost ze soboty 28. září 1996 nezůstane zapomenuta nikdy. Ten den se podařil Frankiemu kousek, který nechal mnohé bookmakery nadlouho v slzách. Měl jsem možnost sledovat dostihový den „naživo“ prostřednictvím satelitního přenosu a dokonce jsem měl vsazeno na první, třetí a pátý dostih. Když Frankie triumfoval podruhé, nevěřil jsem moc už ve třetí výhru. Po čtvrté se to opakovalo. Přišel pátý a šestý triumf. Sedmý dostih byl Frankie v sedle Fujiyama Crest, který rozhodně nepatřil k favoritům dostihu a v ranní nabídce byl nabízen v kurzu 12/1. Před dostihem byl pak nabízen vzhledem k obrovským rizikům na výplaty jako velký „favorit“ v kurzu 2/1. Sedmý triumf přišel a ještě druhý den, protože mítink v Ascotu pokračoval i v neděli, sledovali všichni s napětím první dostih. Pokračování už nebylo.

Magnificent Seven - Ascot 1996

 

Letecká nehoda

V létě roku 2000 došlo naopak k události, která mohla znamenat konec kariéry i něco horšího. Při přesunu malým letadlem Piper Seneca z Newmarketu do Goodwoodu došlo k havárii, ze které nakonec žokej vyvázl jen se zraněními a pobytem v nemocnici, ale zřejmě mohlo být i hůře. Z letadla jej vytáhl další známý žokej Ray Cochrane a možná mu i zachránil život. Po ukončení kariéry se pak stal jeho manažerem, kterým zůstal téměř dvacet let.

V barvách stáje Godolphin pak kariéra pokračovala až do roku 2012 a úspěchů bylo mnoho. Jen ten vysněný v anglickém derby dlouho nepřicházel. Až v roce 2007 se příležitost naskytla.

 

Derby – double

V roce 2007 se žokeji podařil další zajímavý kousek. Ve dvou dnech totiž vyhrál jak derby anglické, tak následující den i francouzské (Prix du Jockey Club). A přitom ani na jednom vítězi nemusel sedět. Jako smluvní jezdec Godolphinu měl být připraven pro některého stájového koně, ale protože žádný nepatřil k favoritům, dostal svolení dlouhodobě se připravovat se svěřencem trenéra Chapple-Hyama. Authorized nakonec v Epsomu přinesl žokeji konečně úspěch. Ve francouzské verzi byl dokonce náhradníkem na poslední chvíli. Lawman byl určen pro dalšího známého žokeje Kierena Fallona, který si ho chystal již od předchozího roku a trenérovi slíbil, že mu s ním vyhraje derby. Jenže v té době byl v trestu a tak doporučil Frankieho, kterému udělil i několik rad. A tak po triumfu z Epsomu, kterého dosáhl na patnáctý pokus, přišel i ten francouzský.

Po dalších úspěších znamenal konec roku 2012 velký problém při pokračování kariéry. Jednak po dvaceti letech ukončil své angažmá ve stáji Godolphin, ale především byl pozitivně testován na zakázané látky a následoval půlroční zákaz činnosti. Po návratu nějaký čas hledal motivaci, ale brzy mu nabídl angažmá šejk Al Thani pro svůj Al Shaqab Racing, kde setrval až do roku 2018.

Frankie Dettori vyhrává Derby v Epsomu s Authorized

 

Poslední roky – hlavně Enable

Po ukončení předchozího angažmá se stal stájovým jezdcem trenéra Johna Gosdena. Kromě jiných úspěchů jsou poslední léta spjata především s kariérou fenomenální klisny Enable, se kterou triumfoval v letech 2017-18 v Prix de l´Arc a pokoušel se i o třetí zásah v dalších dvou letech. V roce 2018 s ní vyhrál třeba i Breeders Cup Turf.

Kariéra jezdce, který se svou ženou a pěti potomky bydlí nedaleko Newmarketu, je protkána tolika úspěchy, že je to na samostatnou knihu. V prvních letech se stal trojnásobným anglickým šampiónem, ale později už se soustřeďoval především na kvalitu a větší počty startů nechával jiným. Vyhrával v mnoha zemích celého světa, od těch nejvyspělejších až po ty exotické jako jsou Macau nebo Trinidad a Tobago, vyhrál i při mítinku White Turf na ledě. V roce 2002 triumfoval i na Slovensku, na našich drahách jsme se s ním bohužel v sedle potkat nemohli. Přesto i u nás zanechal stopu svou poměrně nedávnou společenskou návštěvou, při které byl alespoň čestným hostem při Velké pardubické.

Zatím ještě není jasné, jak dlouho bude v kariéře pokračovat, ale snad i po odchodu poslední hvězdy Enable motivaci najde. Takže hlavně hodně zdraví, Frankie!

Dettori Jump 

(Jiří Šnajberk)